• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af beer114 | 11.12.2009 16:02

n900 vs hero vs...

Hjælp generelt
Jeg har besluttet at jeg skal til (inden for den næste måned) at have ny mobil tlf men jeg ved ikke helt hvilken en jeg skal have. Jeg vil gerne have en som er relativt åbent og har derfor kigge på n900 og hero men er usikker på hvilken jeg skal vælge, men helder lidt til n900 pga memo 5 da jeg har prøvet android og på daværende tidspunkt ikke noget at råbe hurra for.
Hvilken mobil vil i anbefale?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer32

# 1

15 år 5 måneder siden

Permalink

Indsendt af berylmagic den 14. januar 2010 kl. 16:01

Permalink

#52 Du har posted en tekst

#52
Du har posted en tekst (#51) med en masse links i. Er det det, du kalder en selvskrevet guide ?
Jeg spørger bare.
Men jeg læser diverse steder, at der med disse mods følger problemer med bluetooth. Det skal jeg bruge, så jeg ved ikke rigtigt. Det er svært at vide, hvornår HTC kommer med den endelige update.
http://androidforum.dk/forum/blog.php/
siger at det sker 15. eller 17. februar !
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

15 år 5 måneder siden

Permalink

Indsendt af acidbodyguard den 14. januar 2010 kl. 13:28

Permalink

Re: n900 vs hero vs...

jeg har godt nok sat mig lun på SE's Xperia X10 som kommer til feb, android OS og jeg syntes det er et mega lækkert design den har
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

15 år 5 måneder siden

Permalink

Indsendt af knj den 15. januar 2010 kl. 10:16

Permalink

Re: n900 vs hero vs...

#56, jeg har ikke posted nogle links?

#53, du har ret i det meste.

Ja - N900 er lidt for tyk. Den ligger godt i hånden, men ser onsvag ud i lommen.

Ja - N900 har børnesygdomme. I denne uge har der dog været flere opdateringer (som hentes via pakke-håndteringen automatisk - du behøver ikke flashe telefonen). Det kan være en god ide at vente.

Ja - batteriet i N900 er ret skuffende. Nu har jeg selvfølgelig brugt den super meget til blandt andet udvikling og så bare generelt brug, da det er en ny telefon. Men den kommer lige igennem en hel dag på et batteri. Det kunne så absolut være bedre.

Mht QT så ja - QT bliver den nye primære motor i systemet. GTK vil dog stadigvæk være understøttet, ligesom QT er understøttet nu. Jeg er også selv mest til GTK. Så hvad man leger med nu i GTK vil altså stadigvæk virke med den nye brugerflade i fremtiden.

Også med HTC Hero har du ret - jeg følte mig ret syltet mht. at de ikke udgav rettelser til de simple fejl som der (stadigvæk) er. F.eks. kan jeg huske, at der i topmenuen altid stod "Fejl i indlæsning af widget" eller sådan noget, hvis man brugte dansk sprog. Jeg bruger primært engelsk, men det er nu lamt alligevel, at de ikke har styr på sådan nogle små ting - og derefter ikke fikser dem.

For en Linux-bruger der ønsker en telefon der bare virker, men hvor det stadigvæk er en "Linux-telefon", så syntes jeg dog stadigvæk at N900 er det man bør gå efter i forhold til Android eller OpenMoko. Android har ikke synderligt meget tilfælles med Linux - bortset fra at det kører på en Linux-kerne. OpenMoko fungerer ikke helt så godt og er bare ikke hurtig nok (efter min mening!).

Jeg har stadigvæk min OpenMoko og har netop sammenlignet størrelsen - OpenMoko'en er større.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

15 år 5 måneder siden

Permalink

Indsendt af mbs- den 17. januar 2010 kl. 18:07

Permalink

n900

Hej.

Har selv haft n900 i en tre uger nu er helt vild med dens funktioner og hurtigheden! Jeg kan nemt ha 5-6 heftige programmer kørende i baggrunden, uden hastigheden ændres. Glæder mig hver gang der er opdateringer, for kan se at Nokia og deres 3. partsudvikler gør noget for at dette skal blive en succes.

Den er utrolig nem og lære og finde ud af, og efter en masse timer foran google, kan man godt nok få det ypperste frem i sin telefon :-)

Kan huske dengang jeg havde en 650 mhz Duron der lige kunne trække Quake 3, kæft jeg var stolt. Nu kan jeg det på min telefon, og oven i købet lavet andet samtidig? Det er jo genialt!

Det eneste minus er det sekundære kamera. Den man bruger til video opkald. Kæft den har en ringe kvalitet.

Men som alt det andet som der kommer hen af vejen, kan vi jo håbe det bare er en software fejl :)

Offtopic: I Maemo 6 skulle der være Multi Touch funktion. Betyder det så også at N900 kan få den funktion ved bare at opdatere til Maemo 6? Eller er hardwaren ikke til det?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

15 år 5 måneder siden

Permalink

Indsendt af redeeman den 17. januar 2010 kl. 19:11

Permalink

#54, #57:
de ting i nævner

#54, #57:

de ting i nævner er ikke rigtig børnesygdomme.. den er lidt tykkere ja, men det er jo ligegyldigt, det er jo ikke det der gør en forskel når du alligevel går rundt - den passer fint i lommen, og hånden..

batteriet er heller ikke skuffende overhovedet, mit bud vil være at I der har problemer, har et meget dårlig accesspoint som ikke understøtter PSM, hvilket er skyld i ekstremt strømforbrug.. forskellen er at man kan holde ~35-48 timer med godt brug, ned til at man knap nok kan holde 10-12 timer, med lidt brug, og for det meste standby...

Du kan desuden ikke sige at skift til Qt er en børnesygdom i N900, da N900 aldrig får maemo 6 der er hovedsageligt Qt..


#58:
nej, N900 får hverken maemo 6 eller multi touch - multi touch kræver en capacitiv touchscreen.

Det er IMO en totalt fiasco at de vil skifte til capacitiv touchscreen i de nye maemo telefoner, det har ganske enkelt ikke god nok opløsning på touch.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 6

15 år 5 måneder siden

Permalink

Indsendt af mbs- den 17. januar 2010 kl. 19:32

Permalink

Re: n900 vs hero vs...

#59 hvorfor ingen maemo 6?

jeg tænkte nok der var et eller andet der. personligt mener jeg heller ikke det er nødvendigt. zoom fungere fint på den måde det fungere på nu, ved godt der er andre funktioner multi touch er overlegen i.

jeg oplever bedre batteri tider med deres nyeste opdatering faktisk. bedre ydelse også!
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 7

15 år 5 måneder siden

Permalink

Indsendt af redeeman den 17. januar 2010 kl. 21:25

Permalink

#60:
men hvis du stadig ikke

#60:
men hvis du stadig ikke får som absolut minimum halvanden døgn med godt brug, er dit accesspoint istykker.

maemo 6 kommer med stor sikkerhed ikke til n900, både fordi de vil have ui'et lavet til multitouch, og de har også stærkt antydet at det ikke vil ske..
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 8

15 år 5 måneder siden

Permalink

Indsendt af mbs- den 17. januar 2010 kl. 22:30

Permalink

Re: n900 vs hero vs...

Jamen så er det jo på plads :) Vi kan hurtig blive enige om at halvanden døgn ikke engang er nok (imo) men jeg vil sige at det er en forbedring, som garanteret bliver bedre. Ellers er alternativet vel at man kan kan købe et batteri med flere mAh
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 9

15 år 5 måneder siden

Permalink

Indsendt af Louis den 18. januar 2010 kl. 13:39

Permalink

#56 Jeg skrev bare den

#56
Jeg skrev bare den vejledning (eller hvad du vil kalde den) for at hjælpe. Jeg beklager meget, hvis du er blevet provokeret af denne og det skal jeg da huske næste gang, der bliver spurgt efter en vejledning. Kan ikke se, hvorfor jeg skal bruge tid på at skrive en lang guide, når man bare kan følge nogle vejledninger forskellige steder for nettet. Jeg gør det iøvrigt af egen fri vilje uden at få penge for det.

#59
Det tænder mig virkeligt af, at der ikke kommer nogen officiel udgave af Meamo 6 til N900. Jeg gider ikke købe en ny mobil, for at få en softwareopdatering. Nokia skal se, at få øjnene op!
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 10

15 år 5 måneder siden

Permalink

Indsendt af mbs- den 18. januar 2010 kl. 15:37

Permalink

Re: n900 vs hero vs...

N900 er jeg deres første linux baseret tlf, har haft N810 som ikk var en telefon og der er der sket meget i forhold til, korrekt det er en skam med ingen Maemo 6 og multi, men det er sku da fedt at de ikke har dumpet det jeg tror kunne blive en succes.

Jeg glæder mig til at se nye Nokia telefoner der er Linux baseret med Maemo. Software delen kommer forhåbentlig :)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 11

15 år 5 måneder siden

Permalink

Indsendt af mbs- den 20. januar 2010 kl. 19:16

Permalink

Re: n900 vs hero vs...

N900 er jo deres første linux baseret tlf, har haft N810 som ikk var en telefon og der er der sket meget i forhold til, korrekt det er en skam med ingen Maemo 6 og multi, men det er sku da fedt at de ikke har dumpet det jeg tror kunne blive en succes.

Jeg glæder mig til at se nye Nokia telefoner der er Linux baseret med Maemo. Software (Ovi Store) delen kommer forhåbentlig til at vokse :)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 12

15 år 5 måneder siden

Permalink

Indsendt af knj den 25. januar 2010 kl. 00:03

Permalink

#59, Redeeman
Jeg har skam

#59, Redeeman

Jeg har skam for det meste slået Wifi fra, da jeg netop ikke har et sådant AP. Dog selvom jeg ikke er på wifi overhovedet og ikke snakker det vilde, så gør jeg stadigvæk bedst i at oplade telefonen hver nat.

Generelt i forhold til de andre telefoner jeg har haft, så holder N900 utroligt dårligt batteri. Flashede faktisk telefonen da jeg troede der var noget galt med den.

Jeg er langt fra den eneste, som der har problemer med levetiden på batteriet. Deres forums er fyldt med folk, som der har problemer med det.

Men Nokia skulle dog have tænkt sig lidt og skrevet lidt kode til at optimere f.eks. wifi-softwaren i telefonen. Telefoner som HTC Hero afbryder automatisk forbindelsen til wifi, hvis den ikke aktivt er i brug f.eks. Om ikke andet ville det være lækkert at kunne vælge at slå omtalte funktionalitet til.

Desuden ville det være lækkert at kunne vælge at slå alle de der effekter til og fra. Jeg vil _meget_ hellere have længere levetid end flotte effekter. Et valg kunne have været rart.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 13

15 år 5 måneder siden

Permalink

Indsendt af mjjzf den 25. januar 2010 kl. 18:14

Permalink

Re: n900 vs hero vs...

Jeg brugte N900 lidt - jeg prøvede den til et Debian-arrangement for et par dage siden - og den bliver aldrig en favorit, hardwarekeyboards er virkelig frygtelige. Det er så måske mig - what good is a smartphone if you have stupid fingers? - men efter at jeg prøvede Motorola Droid Eris, så er den helt klart en favorit. Så skal jeg bare tage en beslutning om, hvorvidt jeg er villig til at æde et månedsabonnement på $90. "Oh, you can get it without the dataplan..." Tak for det budskab. Hvad skal jeg bruge den til, hvis der ikke er data på den? Det er jo ikke lige lige sådan én, man køber, fordi man godt kan lide at snakke.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 14

15 år 5 måneder siden

Permalink

Indsendt af knj den 26. januar 2010 kl. 00:02

Permalink

Re: n900 vs hero vs...

Jeg er personligt helt vild med tastaturet på N900. Jeg kunne sagtens holde det virtuelle keyboard ud på HTC Hero, men jeg skriver klart mere med min N900.

Hvad du ellers skal bruge N900 til? Hvis du skriver kode, så er der klart flere muligheder på N900. Alene det at du kan skrive din kode i Ruby, Python eller PHP og bruge dit yndlings interface er jo ren luksus.

Jeg skrev også kode til Android, da jeg stadigvæk havde min Hero. Men Java er... bare ikke mig. Og det er nu også fedt, at de apps man skriver i f.eks. Ruby-GTK bare kan flyttes direkte over på f.eks. en OpenMoko og bare virke.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 15

15 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af karstenk den 5. februar 2010 kl. 17:05

Permalink

Re: n900 vs hero vs...

Er der nogen her, der har købt N900 med Telia Flex?
Jeg overvejer stærkt at købe N900 her i weekenden, men vil ikke gøre det, hvis ikke jeg kan smide Telia Flex abonnementet i skuffen.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 16

15 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af mbs- den 6. februar 2010 kl. 22:30

In reply to Re: n900 vs hero vs... by karstenk

Permalink

Telia Flex

Hej.

Ja jeg har haft det i godt og vel et måned nu, og jeg vil sige jeg var mere tilfreds med TDC. Har dog også været kunde der næsten mit liv. Var kunde hos Telia for mange år siden og havde en del forbindelses problemer. Det ser umiddelbart ikke ud til at det er løst 100%, men det er dog billigt!

Bestilte med 1 gb trafik om mdr, til 99,- + de andre "flex abb", det fandt jeg hurtig ud af at der var ALT for meget! så jeg bestilte 300 mb i stedet til 50,-

Ca. for 5 timers tale, fri sms og 300 mb trafik + betaling af telefon (179 i 24 mdr) så er ligger det lige under 500 - og hos TDC/Telmore lå jeg på 400-600

Så her får jeg en telefon og abb til billigere penge. Det er jo godt nok!

Telefonen er jo selvfølgelig fed, og finder ingen store minus på produktet. Dog glæder jeg mig til mms, og muligvis bedre batteri. Har intet at klage over der :P
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 17

15 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af redeeman den 5. februar 2010 kl. 20:57

Permalink

#62:
det er samme mængde

#62:
det er samme mængde som alle de andre tilbyder.. min holder 2 døgn for det meste, og jeg bruger den en del, men hvis man sidder i toget og ircer eller browser konstant, bliver der altså hurtigt brugt noget strøm.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 18

15 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af karstenk den 7. februar 2010 kl. 00:13

Permalink

Re: n900 vs hero vs...

mbs- hvor ofte bruger du dit net? Browser du hver dag?

Jeg tænker bare, at med normal browsing på min computer, bruger jeg på nogle timer over 100 mb - men selvfølgelig, man browser nok heller ikke i timevis ad gangen på mobilen.

Og hvordan er kvaliteten på telefonen? Knirker den, hvis man klemmer om den? Knirker batteridækslet? Er tastaturslideren løs? Jeg synes generelt, at Nokia (uanset model), altid har føltes som billige produkter.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 19

15 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af redeeman den 7. februar 2010 kl. 02:06

Permalink

Re: n900 vs hero vs...

well.. man kan godt trykke så hårdt at den siger nogle små knirkelyde, men umiddelbart virker den ret solid, og en ting jeg er specielt imponeret over er hvor ikke-løs slide funktionen er.

den lille fod der sider ved kamera slideren har en lille magnet der holder den på plads så den ikke rasler... på de punkter må jeg sige at N900 er i topkvalitet.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 20

15 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af karstenk den 7. februar 2010 kl. 05:07

Permalink

Re: n900 vs hero vs...

Det lyder da yderst positivt - tror hellere jeg må købe sådan en, så snart jeg kan!
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 21

15 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af mbs- den 10. februar 2010 kl. 09:51

Permalink

data trafik

Jeg bruger data trafik når jeg er ude på farten og bruger den til navigation... jeg har brugt 200 mb på halvanden måned nu, og det er jo ingenting når telia har 300 mb for 50 kr om mdr.

Den knirker overhovedet ikke! Jeg har også prøvet og haft en nokia, hvor slide funktionen var gal. Men med N900 har de virkelig lavet noget der er solid!

normal browsning tager ikke meget trafik.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 22

15 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af mbs- den 11. februar 2010 kl. 10:05

Permalink

opdateringer

udover det er jeg vild med at jeg kan se opdateringer hver 2-3 dag! utroligt der er så mange der allerede udvikler og bruger tid på softwaren. det er kun godt og jeg spår at nokia kommer langt! de er trods alt den førende mobilsælger (p.t)... jeg tror det bliver ved, og bliver endnu bedre
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 23

15 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af karstenk den 12. februar 2010 kl. 01:42

Permalink

Re: n900 vs hero vs...

Endelig har jeg fået denne lækre telefon. Dog har jeg et problem; et stort problem!

Jeg kan ikke forbinde til mit hjemmenetværk, Jeg har en D-link Dir655. Den er opsat til mixed 40/20Mhz, mixed WPA/WPA2, mixed TKIP/AES, auto channel (altså kan klienten selv vælge metode til forbindelse). Det fungerer fint med fire forskellige bærbare, samt min HTC Touch. Jeg har mere eller mindre prøvet alle indstillinger, uden held.

dmesg siger flg:

wl1251: 151 tx blocks at 0x3b788, 35 rx block at ox3a780
wl1251: firmware booted (Rev 4.0.4.3.6)
wl1251: down

[EDIT]

Hmm, det viste sig, at telefonen virker fint, hvis jeg ændrer det til WPA-TKIP.
Så af en eller anden grund lukkes netkortet automatisk ned?
Nogen forslag?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 24

15 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af bawl den 19. februar 2010 kl. 17:22

Permalink

Re: n900 vs hero vs...

HTC Bravo (/Passion)
http://www.engadget.com/2009/12/08/htc-bravo-pictured-more-lucidly/
http://ai.rs/2009/12/htc-bravo/
http://www.mobil.nu/ArticlePages/201001/26/20100126233829_MDK497/201001…

Nogenlunde det bedste bud på en iPhone-killer i min bog, men jeg skal ikke kunne sige om det er muligt at køre almindelig Android eller CyanogenMod på den. Men det nærmer sig at kunne alt det en smartphone skal kunne, og har umiddelbart et par ting som Google's Nexus One ikke har, (svjv) 3,5mm jack, FM-radio og 720p HD video-optagelse.

Og så lader det endelig til at HTC er gået bort fra deres egen modificerede USB-data-/ladekabler.

Den skulle gerne være i Europa/DK omkring April/Maj, men pris kan jeg intet finde på.


EDIT: Det lader til at HTC Bravo er identisk med HTC Desire, som igen skulle være _nogenlunde_ identisk med Google's Nexus One, (som HTC jo også producerer for Google) i hvert fald hvis man skal tro nedenstående link, og de plejer at være forholdsvist informerede.

http://www.phonearena.com/htmls/HTC-Bravo-phone-m_910-p_4281.html

Og som bonus info, ser det ud til at den skulle blive frigivet omkring 26. marts i år.
Så er så spørgsmålet om man kan få almindelig Android på den? Har hørt at HTC er lidt sløve i deres support, opdateringer etc. og så kan jeg bedre lide idéen om at have en "åben" telefon.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 25

15 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af karstenk den 19. februar 2010 kl. 19:16

Permalink

Re: n900 vs hero vs...

Jeg forstår ikke, hvorfor alle snakker om "iPhone killers", eftersom iPhone ikke kan noget specielt. Det er jo bare en crippled smartphone, med et fancy design.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 26

15 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af bawl den 19. februar 2010 kl. 21:52

Permalink

#80

Nu burde jeg måske nok også have sat 'killer' i citationstegn.

Og grunden til at jeg brugte den term, var egentlig mest fordi det er den alle medier bruger som sammenligning.
Men du har ret, den kan ikke noget særligt, men den er bare lækker, som Apple-produkter ofte er det.

At det så samtidigt betyder at man giver fuldstændigt køb på sin frihed (as in speech) for den der "uuhh shiny"-effekt, er så en helt anden sag. ;)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 27

15 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af redeeman den 19. februar 2010 kl. 21:59

Permalink

#80:
lol, crapple produkter

#80:
lol, crapple produkter er sgu ikke lækre, tværtimod
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 28

15 år 3 måneder siden

Permalink

Indsendt af mbs- den 13. marts 2010 kl. 16:34

Permalink

Apple nej tak

Design er ikke alt for meget. Jeg vil ha' noget der fungere, og dækker mine behov. Og det gør iPhone SLET ikke! Er super glad for min N900, i sær når hele huset kører Ubuntu, og det er så nemt at integrere de ting sammen.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 29

15 år 3 måneder siden

Permalink

Indsendt af m_abs den 13. marts 2010 kl. 18:44

Permalink

#82
Har du nogle gode tips

#82
Har du nogle gode tips til sådan en N900?
Jeg fik min sidste uge og er indtil videre ret glad for den.

Opkobling til MS Exchange 2007 var nemmere end det var med den Outlook 2007 jeg har i en VM på min arbejdsstation.

Største problem er batteritiden, jeg tror den går for meget på nettet, så det skal jeg have arbejdet lidt med at få indstillet rigtigt.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 30

15 år 3 måneder siden

Permalink

Indsendt af beer114 den 13. marts 2010 kl. 20:20

Permalink

Re: n900 vs hero vs...

der er flere måde at forlænge tiden mellem du skal lade. Det nyeste software til n900 (image/base software/os eller hvad man nu kalder det) hælper).
Til Open source days snakkede jeg med en af de her nokia folk som sagde man kunne hende et program som tillod at man selv bestemte om man skulle gå på 3 eller gsm. Hvis man så vælger gms skulle den holde længere. Dette har jeg dog ikke selv af prøvet
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 31

15 år 3 måneder siden

Permalink

Indsendt af m_abs den 13. marts 2010 kl. 21:20

Permalink

#84
Jeg tror, jeg har nyeste

#84
Jeg tror, jeg har nyeste version af maemo5 til N900.
Iflg. "Om produktet:" Version 3.2010.02-8
Det er den samme version som opdaterings programmet til Windows finder.

Hvis man trykket på batteri/signal ikonet øverst til venstre på skrivebordet, så kan man vælge "Dobbelt...", "GSM" og "3G"

Jeg har lige indstillet den til at den kun må gå på wifi automatisk mens at den skal spørge før den går på GPRS eller hvad det nu hedder.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 32

15 år 3 måneder siden

Permalink

Indsendt af m_abs den 13. marts 2010 kl. 21:27

Permalink

#84
Kender du noget til et

#84
Kender du noget til et alternativ til deres indbyggede Kort-applikation?

Den er rimelig ubrugelig, da den kun udregner ruten ved start og ikke tilpasser sig hvis man kører andre veje.

Jeg har søgt lidt efter det men har ikke fundet noget endnu.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer
Pagination
  • First page « First
  • Previous page ‹ Previous
  • Side 1
  • Nuværende side 2

Svar søges

llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0
Linux fra begynder til professionel af O'Reilly 0

Seneste aktivitet

En snak om Linux-kompatibel software 6
Nulstilling af adgangskode 6
Virtuel maskine? 2
PCLinuxOS 27
Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 3
Open Source-eksperimentet 3
"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 15
Ingen Mint 5
Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2
Vanilla OS 15
Pepsi Challenge 4
Linuxin er nu migreret til Drupal 11 13

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !