• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af Rune | 24.06.2010 09:22

Hvordan installere man Thunderbird og Firefox i GNU Linux?

Software
Hej
Jeg har aldrig før arbejdet med Linux, men har lige fået mig en Asus Eee PC 900 der har GNU Linux. Jeg ved ikke hvordan jeg kommer i gang, men noget af det første jeg gerne vil lære, er hvordan jeg henter nogle nye versioner af Thunderbird og Firefox, da dem PCén er født med ser ud til at temmelig gamle. Er der nogen her der kan hjælpe?

Mange hilsner
Rune
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer4

# 1

15 år siden

Permalink

Indsendt af cb400f den 24. juni 2010 kl. 10:42

Permalink

Re: Hvordan installere man Thunderbird og Firefox i GNU Linux?

Hvordan man (nemmest) installerer programmer varierer mellem forskellige GNU/Linux-distributioner. Den distribution du er blevet udstyret med er en forvansket og forældet version af Xandros, som det er ualmindeligt bøvlet at have med at gøre og som stort set ingen her benytter.

Hvis jeg var dig ville nok overveje at installere en mere up-to-date og mainstream distribution i stedet - som Ubuntu, Mandriva eller openSUSE. (Der kommer nye versioner af openSUSE og Mandriva indenfor de næste 3 ugers tid).
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

15 år siden

Permalink

Indsendt af ovelarsen den 25. juni 2010 kl. 18:06

Permalink

er du i nærheden af København ?

Hej Rune.

Martin - (cb400f) har ret - du skal nok finde en 'anden' Linux.

Hvis du bor/er i nærheden af København - så har Skåne/Sjælland/Storkøbenhavns Linux brugergruppe - SSLUG - et ugentligt arrangement - hvor andre Linux / OpenSource brugere hjælper hinanden med Linux og OpenSource software - og det er nogle gode geeks :-)

Du kan på hjemmesiden finde ud af hvor det foregår - men det er onsdag.
http://sslug.dk/

Tror det er den bedste måde for dig at komme igang med Linux/OpenSource
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

15 år siden

Permalink

Indsendt af Rune den 25. juni 2010 kl. 23:10

Permalink

Hej igen
Og mange tak for

Hej igen

Og mange tak for jeres råd.

Jeg bliver mere og mere overbevist om, at jeg ikke kommer uden om at finde en anden Linux version, end den jeg har. Det er bare lidt svært for mig at finde ud af hvad for en der passer mig eller rettere min computer bedst.

Det computeren primært skal bruges til er at gå lidt på nettet og skrive / svare på mails, når jeg ikke er hjemme. Når jeg er på nette, bruger jeg bla. youtube meget. I den forbindelse har jeg en USBnøgle med mobilt bredbånd, fra tdc som jeg gerne vil bruge. Er det muligt, eller fungerer den kun hvis man bruger MS Windows?

Desværre bor jeg ikke i nærheden af København (jeg bor i Odense) er nogen der kan svare på om der er ligende aktiviteter nærmere mig?

Mange hilsner
Rune
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

15 år siden

Permalink

Indsendt af cb400f den 26. juni 2010 kl. 11:31

Permalink

Re: Hvordan installere man Thunderbird og Firefox i GNU Linux?

Mobilt bredbånd kan i de fleste tilfælde godt bringes til at virke på en moderne distribution - og i mange tilfælde virker de bare uden videre. Det afhænger lidt af hvilken model modem og hvilken udbyder osv.

Det er ofte lidt problematisk at enhederne udgiver sig for at være flash-lager overfor styresystemet, da det er den måde driverinstallationen på MS Windows foregår.

På en Xandros der allerede var håbløst forældet da Eee'erne udkom første gang vil det nok være så godt som umuligt dog.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

den er sjov 0
llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0

Seneste aktivitet

Reserve kernel og btrfs 2
En snak om Linux-kompatibel software 12
PCLinuxOS 28
"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 17
Open source events i danmark? 3
Virtuel maskine? 4
Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 8
Open Source-eksperimentet 5
Nulstilling af adgangskode 6
Ingen Mint 5
Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2
Vanilla OS 15

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !