• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af erikhh | 11.09.2010 11:34

Besværlige rettigheder

Hjælp generelt
Jeg har en gammel stationær pc, som Ubuntu 10.04 ikke kan køre på pga. I/O errors. Jeg kan ikke gå tilbage til en tidligere version af Ubuntu, fordi ingen af dem understøtter mit Oister moden (E122). Pclinuxos 10.1 kører til gengæld som en drøm på maskinen og understøtter modemet. Så langt så godt.

Til udveksling af filer mellem min stationære, min laptop og min netbook har jeg to USB-harddiske. Nu opstår problemet, idet jeg fra Pclinuxos ikke har rettigheder til at skrive på disse harddiske, og jeg vil gerne beholde Ubuntu 10.04 på laptoppen og netbooken. Findes der en måde at give både Pclinuxos og Ubuntu adgang til at skrive?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer13

# 1

14 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af lbm den 11. september 2010 kl. 11:48

Permalink

Hvis filformatet på USB

Hvis filformatet på USB diskene er NTFS, så skal du benytte dig af ntfs-3g driveren. Jeg kunne forestille mig at Ubuntu har denne native indbygget hvorfor du godt kan skrive til disken (hvilket du godt kan som jeg forstår det), hvorimod at PCLinuxOS skal du muligvis mount den manuelt med ntfs-3g driveren, eller rette fstab til at bruge ntfs-3g istedet for den "normale" ntfs .
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

14 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af erikhh den 11. september 2010 kl. 13:00

Permalink

Nej, de er formatteret med

Nej, de er formatteret med ext4
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

14 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af erikhh den 11. september 2010 kl. 13:00

Permalink

Det her handler kun om

Det her handler kun om rettigheder, jeg kan sagtens få adgang
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

14 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af mich den 11. september 2010 kl. 19:08

Permalink

Re: Besværlige rettigheder

Prøv at se, om din bruger har forskellig pid og gid på de to systemer, hvilket slet ikke er usandsynligt.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

14 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af erikhh den 12. september 2010 kl. 19:38

Permalink

Jeg er ikke sikker på, hvad

Jeg er ikke sikker på, hvad pid og gid står for, men det satte mig i hvert fald på sporet. Jeg kan se, at min bruger id i Pclinuxos er 500, mens den er 1000 i Ubuntu. Hvordan ændrer jeg bruger id i Pclinuxos?

Skal jeg også rette pid og gid - hvad det så end er?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 6

14 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af mich den 12. september 2010 kl. 22:56

Permalink

Re: Besværlige rettigheder

Det skulle have været uid og gid :-( - user-id og group-id.

uid ændres med usermod. Bør gøres mens brugeren ikke er logget ind og ikke har nogen processer kørende.
Brugerens filer i /home/ og derunder får automatisk ændret uid, men har brugeren filer andre steder i filsystemet, skal de ændres manuelt. Cronjob skal også ændres manuelt. Se man usermod, afsnittet CAVEATS.

Gid kan ændres med groupmod, men her skal alle filer ændres manuelt.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 7

14 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af erikhh den 13. september 2010 kl. 00:30

Permalink

Jeg fandt en vejledning til

Jeg fandt en vejledning til at ændre uid. Det ser ud til at løse problemet. Jeg er ikke helt sikker på, hvad jeg skal ændre i cronjob. Jeg kan se, at group-id stadig er anderledes i forhold til Ubuntus, men det virker ikke, som om det betyder noget i forhold til mit problem. Måske viser der sig nogle problemer under brug, men indtil videre tak for hjælpen!
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 8

14 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af mich den 13. september 2010 kl. 01:56

Permalink

Du skal kun ændre i

Du skal kun ændre i cronjobs, hvis du selv har oprettet nogle. De vil ikke længere kunne køre med dine brugerrettigheder, når du har ændret din uid.

Måske har det ingen betydning, at din gid er forskellig systemerne imellem, men man kan forestille sig, at en gruppes gid på det ene system er det samme som en anden gruppes gid på det andet system, og at det kan give utilsigtede virkninger.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 9

14 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af frogmaster den 13. september 2010 kl. 15:43

Permalink

Aktiver ROOT X-server Login

Det nemmeste er, og jo, jeg kender udmærket alle advarslerne vedr. root GUI x-server login, men sålænge man respekter reglerne for root, ikke browse på nettet, ikke roder rundt uden man 100% ved hvad man laver, OSV, så kan det være praktisk og aktivere root x-server login, fx for at sætte rettighederne på en disk, eller andre større konfigureringer.

Beklager, men jeg gider ikke oversætte denne simple vejledning, som jeg tidligere har lavet til et fremmedsproget fora.

Enable the root login (from Mint)
open the terminal and type the command:

1 sudo passwd root - and provide root with a password

2 To enable root login, do the following:

1. System -> Administration -> Login Screen Setup
2. Security Tab -> Options -> Allow root to login with GDM (Checked)

Derefter er det bare at logge ud, og på som root, højreklikke på drevet, vælge Egenskaber, Rettigheder, give sig selv fuld kontrol, og kopiere rettighederne ned gennem disken.

MEN, det virker ikke altid helt, så derfor skal man, mens man er ROOT, kontrolle om rettighederne nu også er kopieret ned gennem hierarkiet.

Mvh
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 10

14 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af Piilen den 13. september 2010 kl. 16:17

Permalink

#9
Kan man ikke ligeså godt

#9
Kan man ikke ligeså godt bare åbne nautilus fil-browseren som root, fremfor at logge ind som root?
(Kan i Mint gøres med et højreklik på folderen og vælge Åben som administrator)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 11

14 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af frogmaster den 13. september 2010 kl. 17:29

Permalink

Rettigheder

Joh - Så længe det kun handler om fx rettighederne til en disk, eller mindre konfigureringer, så skulle det være rigeligt.

Jeg mener godt at det kan være en fordel at logge ind med en root x-server login i andre situationer, men det er uhyre sjældent det er nødvendigt. Det kan oven i købet være dumt, fx hvis man installerer en ny version af Wine, men så bliver man advaret, så vidt jeg husker.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 12

14 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af mich den 13. september 2010 kl. 19:09

Permalink

Problemet, som jeg læser

Problemet, som jeg læser det, er ikke disken, men at #0 har to systemer, Ubuntu og PCLinuxOS, hvor hans bruger har forskellig uid og derfor ikke adgang til de samme filer på en ekstern harddisk.

Mange ting kan selvfølgeligt klares på flere måder, og at give alle adgang til alt er også en måde, men det er jo ikke sikkert, han er interesseret i det. Skal man opøve sin sikkerhedsmæssige forståelse, er det heller ikke den mest hensigtsmæssige.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 13

14 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af frogmaster den 14. september 2010 kl. 05:40

Permalink

Adgang til disken

Det er da heller ikke en god ide at give alle adgang, med mindre det netop er foremålet med diskens indhold.

Man kan jo nøjes med at give sig selv fuld kontrol, hvilket jeg også skrev i mit første indlæg.

Med mindre det er nødvendigt, så er jeg af den opfattelse, at man ikke skal gøre tingene mere komplicerede end krævet.

Mvh
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0
Linux fra begynder til professionel af O'Reilly 0

Seneste aktivitet

PCLinuxOS 27
Virtuel maskine? 1
Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 3
Open Source-eksperimentet 3
Nulstilling af adgangskode 5
"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 15
Ingen Mint 5
Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2
Vanilla OS 15
Pepsi Challenge 4
Linuxin er nu migreret til Drupal 11 13
Et Dansk alternativ til Facebook 18

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !