• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af lordnielson | 03.03.2008 11:58

Ubuntu recover af data.

Hjælp generelt
Hjælp jeg har en ubuntu 7.10 på min arb. bærbare toshiba, som desværre er crashed når den skal starte op skriver den i grub Error 15 og så sker der ikke mere. Jeg vil derfor gerne reinstallere men hvordan kan jeg gendanne mine data, jeg har alt mit arbejde liggende og en backup der er 3 måneder gammel desværre.
Håber nogen kan hjælpe ?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer3

# 1

17 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af jkjaer den 3. marts 2008 kl. 12:21

Permalink

Recover af data

Hvis du har en live-CD liggende med f.eks. Ubuntu 7.10 (du installerede efter al sandsynlighed Ubuntu fra den for tre måneder siden), kan du redde dine data ved at boote computeren op med den. Herefter kan du lave backup til USB-key, ekstern harddisk eller over netværk til en anden computer.

Du kan måske også gendanne grub vha. live-CD'en. Jeg gjorde det engang, da jeg installerede Windows XP efter ubuntu i dual-boot. Jeg ved dog ikke, om det er muligt i dit tilfælde. Prøv at google lidt på det.

Håber, det hjælper og held og lykke med det.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

17 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af lordnielson den 3. marts 2008 kl. 12:34

Permalink

ingen rettigheder.

Hej jo jeg har cden og den er også bootet op på live cden men nå jeg vil se hvad der er på disken så jeg kan tage det ud på en usb key fortæller den mig bare at jeg ikke har rettigheder til at se det.... det er jo nok noget med at jeg er booted ind som gæst når jeg bare køre via live cden ......... kan jeg installerer og derefter tage data fra disken ?

  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

17 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af jkjaer den 3. marts 2008 kl. 13:16

In reply to ingen rettigheder. by lordnielson

Permalink

Ingen rettigheder

Jeg har lige prøvet at lave backup til en USB-key af mine data i home-mappen vha. en Ubuntu 7.10 desktop live-CD. Det kunne jeg uden problemer. Det eneste jeg gjorde var at sætte USB-keyen i computeren og åbne min home-mappe vha. gnome-menuen (Places=>Computer=>disk). Herefter kopierede jeg bare mine data uden problemer. Hvis dette ikke kan lade sig gøre for dig, ved jeg ikke, hvad der er galt.

Mht. dit spørgsmål, så kan du kun (så vidt jeg ved) geninstallere Ubuntu uden at ødelægge dine data, hvis dine data ligger på en anden partition end den, Ubuntu skal installeres på.

Held og lykke med det.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0
Linux fra begynder til professionel af O'Reilly 0

Seneste aktivitet

PCLinuxOS 30
den er sjov 3
Reserve kernel og btrfs 3
En snak om Linux-kompatibel software 12
"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 17
Open source events i danmark? 3
Virtuel maskine? 4
Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 8
Open Source-eksperimentet 5
Nulstilling af adgangskode 6
Ingen Mint 5
Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !