Meget varm Lenovo T500 [LØST]
Jeg sidder her med mine nye T500 på en LiveUSB med Mint 10 64bit indtil jeg en af det nærmeste dage får klonet min Mint 7 over på den (se denne tråd: http://linuxin.dk/node/17637)
Umiddelbart virker alt på den "out of the box", men den bliver sindssygt varm nedenunder, og var det ikke for den udmærkede PC-pude jeg fik for nylig, så lå jeg på Hvidovre Hospitals brandsårsafdeling nu.
Kan man gøre noget ved den voldsomme varmeudvikling? Jeg har godt hørt om problemet, men jeg troede ikke at Lenovo led under det.
Edit: til orientering så viser hardinfo hhv. 46C og 51C på de to sensorer
Umiddelbart virker alt på den "out of the box", men den bliver sindssygt varm nedenunder, og var det ikke for den udmærkede PC-pude jeg fik for nylig, så lå jeg på Hvidovre Hospitals brandsårsafdeling nu.
Kan man gøre noget ved den voldsomme varmeudvikling? Jeg har godt hørt om problemet, men jeg troede ikke at Lenovo led under det.
Edit: til orientering så viser hardinfo hhv. 46C og 51C på de to sensorer
Kommentarer16
powertop
Off topic
#1: jeg sidder med powertop.
#2: Det er godt at vide saa jeg ikke pludselig staa det forkerte sted med mine tredjegradsforbraendte laarbasser :)
Jeg havde også
Tak for tippet, jeg vil
speedstep
det regner jeg med siden du siger du har powertop oppe.
Udover dette kan jeg anbefale at du tjekker at du har kerne 2.6.35 eller nyere , min laptop bruger ca 1watt mindre bare i idle på den kerne.
Og ja,, har du nvidia kort så brug den lukkede driver.
Jeg prøvede at installere
Nu var det bare en klon af min gamle pc jeg lige havde kørt ind og det tog kun nogle få minutter at gentage processen. Men er det muligt at starte Linux (Mint 7) i en "fejlsikret" tilstand ligesom Windows? Jeg prøvede recovery mode, men det var bare nogle terminalmuligheder.
Det er kun midlertidigt jeg kører på denne lidt outdatede installation, jeg venter på at Linux Mint Debian 64bit bliver frigivet i løbet af en månedes tid. Så det gør ikke så meget at jeg ikke kunne bruge den proprietære driver, det virker sikkert fint på den kommende version.
Det følger af ovenstående at jeg pt. heller ikke bruger en ny kerne.
Anyway, den bliver ikke nær så varm nu. Så enten har de små fif powertop foreslog virket, ellers også bliver den simpelt meget varmere ved at køre fra en LiveUSB/CD ???
Hvad er ondemand og conservative? Hvordan ser jeg om jeg har det slået til?
Har du installeret Nvidia-driveren genn
Du er ikke den første, der har haft problemer med Nvidia-drivere, så prøv at Google symptomerne. Jeg havde selv problemer i sin tid, og kan ikke helt huske hvordan jeg kom videre.
I mangel af bedre er her et par brudstykker af min erindring (bruges på eget ansvar :)):
- man kan installere pakken akmod-nvidia, for automatisk at compile grafikdriver til en nyinstalleret kerne (det sker i så fald ved boot)
- hvis du kan komme i en terminal under en fejlslagen opstart tror jeg altid du kan slette /etc/X11/xorg.conf og så reboote for at vende tilbage til default-driveren. Herefter kan du muligvis forsøge med nvidia-setting og genoprette en funktionel xorg.conf.
Jeg brugte menupunktet
Som sagt er det kun en måneds tid endnu jeg skal køre på Mint 7 så jeg bliver bare ved denne driver.
Tak for tippet mht. at nulstille X. Det skal jeg prøve hvis det bliver aktuelt igen.
Havde samme problem med min
I mit tilfælde skyldtes det, at computeren har både et nvidia og et intel graffikkort.
Intel bliver så brugt når der skal spares strøm og nvidia når der skal bruges noget power.
Når den starter op med intel graffikkortet slået til, går det så galt med nvidia-driveren. Har ikke undersøgt om man kan få det til at virke med begge graffikkort, men kunne i bios sørge for altid at bruge nvidia-kortet.
Kan være det er samme problem du har.
#10: Ja, sandsynligvis! Der
Spørgsmålet er dog om jeg i mit tilfælde skal vælge det omvendte for at spare strøm, altså kun Intel. Jeg har som regel ingen grafiktunge opgaver.
Jeg har nu sat BIOS til kun
... Flash...
Flash - hvad? Prøv gerne
Svar: Flash - hvad? Prøv gerne
Ved selvfølgelig ikke om det er tolket korrekt, men jeg vil da give ham ret, hvis det er det han mener.
Flash kører helt fint på