• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af froksen | 16.12.2010 11:34

CorsixTH - En åben klon af Theme Hospital

Spil
Nogen husker måske det gamle Bullfrog spil ved navn "Theme Hospital". Personligt syntes jeg det er en absolut klassiker. Men problemet har længe været at det ikke længere virker til de nyere versioner af Windows (sådan rigtigt) og at det ikke har været til at finde til andre systemer.

Dog snublede jeg her den anden dag over "CorsixTH", som er (endnu) et forsøg på at skabe en åben klon (Udgivet under MIT licens) af Theme Hospital, som kan køre (i princippet) på alle systemer.
Desuden lader det også til at projektet ønsker at videreudvikle lidt på spillet, sådan der kommer flere forskellige sygdomme, rette lidt små fejl i spillet osv.

Personligt syntes jeg det virker super godt, dog kræver det at man har data-filerne fra det orginale spil (ligesom man f.eks. kender fra quake osv).

Hvis det kunne have interesse så er det tilgængeligt fra deres hjemmeside. Desuden vil man meget muligt kunne finde en version i sin pakkehåndtering (dog var den hvertfald ved openSUSE en lidt forældet udgave). Derfor kan det måske være en fordel at compile selv fra den seneste dev-version. :-)

Spillets hjemmeside: http://code.google.com/p/corsix-th/
Downloadside: http://code.google.com/p/corsix-th/downloads/list
SVN downloadside: http://th.corsix.org/corsix-th-latest.html

PS. Ja, er lidt i gang med at prøve at videreføre den danskeoversættelse af spillet. Dog er det langtfra perfekt endnu, hent den seneste udgave af oversættelserne fra: http://corsix-th.googlecode.com/issues/attachment?aid=35724013684322181… .. Bare hvis nogen skulle tro at jeg havde skumle bagtanker med at lave indlægget ;-)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer5

# 1

14 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af marx den 16. december 2010 kl. 13:31

Permalink

Interessant. Bullfrog var

Interessant. Bullfrog var nogle gæve gutter. Jeg venter dog stadig på en Popolous klon ;)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

14 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af julemand101 den 16. december 2010 kl. 14:21

Permalink

#1
Ah ja Popolous. Hvorfor

#1
Ah ja Popolous. Hvorfor der ikke er kommet flere spil i den serie er en gåde.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

14 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af froksen den 16. december 2010 kl. 15:18

Permalink

Aha, Popolous kendte jeg

Aha, Popolous kendte jeg ikke... Men kan da se at det var en af de første "God" spil på markedet... Interessant :-D
Ja, bullfrog har lavet noget geniale spil fra tid til anden, bare synd at de gode altid ender med at blive opkøbt :-/
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

14 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af beer den 17. december 2010 kl. 09:07

Permalink

#3 opkøb er ikke

#3 opkøb er ikke nødvendigvis dårligt i sig selv. Det dårlige er vel at de ikke viderevikler koncepterne. Et ældre spil jeg også gerne så en open source version af er Dungeon Keeper, samt at Free civ gennemgik nogle Usability ændringer (medmindre de allerede har gjort det). Sidste gang jeg prøve det spil var det lige til at brække sig over.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

14 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af beer den 17. december 2010 kl. 12:57

Permalink

#0 ved du om de på et eller

#0 ved du om de på et eller andet tidspunkt laver deres egen graffik eller bundler deres kode med andet grafik så end users slipper for at jagte gamle disketter?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0
Linux fra begynder til professionel af O'Reilly 0

Seneste aktivitet

Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 1
"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 15
Nulstilling af adgangskode 3
Ingen Mint 5
Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2
Vanilla OS 15
Pepsi Challenge 4
Linuxin er nu migreret til Drupal 11 13
Et Dansk alternativ til Facebook 18
Ekstern Blu-ray-brænder, der fungerer med PCLinuxOS 3
Københavns og Aarhus Kommune dropper MS 9
Open Source-eksperimentet 1

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !