• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af 7eis | 07.03.2008 17:27

3945ABG Debian Lenny

Installationshjælp
Er ikke klar over om dette er det korrekte forum. Hvis ikke beklager jeg meget.

Okay. Jeg har investeret i en Lenovo Thinkpad r61 med et 3945ABG netværkskort fra intel. iwl3945 driveren er ikke aktiv/funktionel i den kernel standard kernel jeg benytter, og jeg vil derfor lige forhøre mig om hvilken løsning der er 'bedst'. Jeg benytter den precompilede 2.6.22-3-686.

Funktionen skulle være standard fra 2.6.23 i debian kerner og så opefter. Kommer den snart, eller skal jeg igang med det helt 'store' projekt? Det ville være fedt at have en nogen lunde funktionel debian install fra mandag af (kan godt leve med ledning hjemme, men i skolen er der kun mulighed for trådløs hvilket vil kræve at jeg bruger den windoze der følger med :/).

Som jeg ser det har jeg følgende muligheder:

a) Hente nyeste kernel og compile den (standard indstillinger - kan ikke gennemskue meget mere - og er dette tilstrækkeligt?)
b) hente 2.6.22-3-686 kernel headers/source og gå igang med at compile den med de pakker intel stiller til rådighed på http://intellinuxwireless.org/
c) bruge modprobe og noget hekseri, som hvis jeg selv skal igang med, kan skyde en hvid pil efter. Fulgte denne guide med fik problemer som beskrevet i de nederste links. Jeg har muligvis lavet et forkert symlink eller noget, men kan slet ikke gennemskue det. http://www.nanonanonano.net/linux/debian/iwlwifi

Så hvad er den mest fornuftige/korrekte/bedste løsning?

Med venlig hilsen
7eis Smidt

ps. Når jeg begiver mig ud i intels eventyr ender jeg med samme problem som disse, hvis nogen måtte mestre tilstrækkeligt spansk/tysk
http://www.unixboard.de/vb3/showthread.php?t=34286
http://www.techzonept.com/showthread.php?t=221462
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer9

# 1

17 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af 7eis den 7. marts 2008 kl. 19:07

Permalink

http://linuxin.dk/node/9385

Jeg har desuden, fra overstående tråd, forsøgt følgende, uden held..
/etc/modprobe.d/blacklist (her tilføjer du "blacklist ipw3945")
/etc/modules (her tilføjer du "iwl3945")
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

17 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af flydeprutten den 7. marts 2008 kl. 19:12

Permalink

Re: 3945ABG Debian Lenny

Det nemmeste er bare at lave en ny kerne. I debian er det så automatiseret, at det er nemmere end at compile moduler til den nuværende kerne. Derudover får du også mulighed for at bruge de nyeste features i kernen. :-)

1. Start med at downloade den fulde kerne fra www.kernel.org til din hjemmemappe (Du skal bare vælge det link som hedder "F" ud for linjen "The latest stable version of the Linux kernel is:").

Nu skal du lige ha' lagt de programmer ind, som du skal bruge for at lave kernen. Derfor skal du logge ind som root:

2. Åben en terminal og skriv "su" og skriv dit root-password.

3. Skriv "apt-get install kernel-package libncurses5-dev fakeroot bzip2"

4. Skriv "exit", så du kommer tilbage til din egen bruger.

5. Skriv nu "tar xjf linux-.tar.bz2" hvor er den version du har downloadet (f.eks. "2.6.24.3").

6. Gå ind i mappen "cd linux-"

7. og skriv "make menuconfig" for at komme ind i kernens setup menu.

8. I setup-menuen skal du finde "Device Drivers -> Network device support -> Wireless LAN -> Wireless LAN (IEEE 802.11) -> Intel Wireless WiFi Link Drivers -> Intel PRO/Wireless 3945ABG/BG Network Connection", og aktiverer den (der skal stå ud fra den).
Derefter trykker du "exit" indtil du er tilbage til terminalen (husk at svarer ja til at gemme).

9. Nu skal du bare compilerer kernen ved at skrive "fakeroot make-kpkg --initrd --append-to-version=-custom kernel_image kernel_headers" (Det kan godt ta' lang tid, så se lidt tv imens).

10. Herefter skulle du ha' to helt nye .deb pakker i din hjemmemappe, som du kan installerer. Dette kan du gøre i en terminal ved at skrive "dpkg -i <.deb pakken>".

Mere skulle der ikke være i det. :-)

/Hans
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

17 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af 7eis den 7. marts 2008 kl. 21:42

Permalink

Re: 3945ABG Debian Lenny

Fulgte dit råd og compilede den seneste stable kernel. Den trådløse adaptor virker fremragende, jeg får dog en "iwl3945: Error sending REPLY_TX_PWR_TABLE_CMD: time out after 500ms." i dmseg, men det stopper mig tilsyneladende ikke, så jeg er tilfreds. Jeg fjernede mit tideligere fix til lyden, og lur mig om ikke bare det spillede :-)

Så skal der 'bare' rodes lidt med xorg så lyset kan reguleres, schroll-key'en og eventuelt finde ud af og aflæse 'rystelsesføleren' i harddisken til lidt sjov og ballade. Har ikke testet suspend, men suspend to disk virker fremragende.

Hvordan forholder jeg mig når Lenny hæler ind på mig i kernel-builds?

Tak for vejledningen!
7eis
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

17 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af flydeprutten den 7. marts 2008 kl. 22:12

Permalink

Re: 3945ABG Debian Lenny

Hvis du skal ha' ting som suspend-to-ram og hardware sensorer til at virke, og de ikke virker out-of-the-box, er du som ofte nød til at rode med kernen, men nu har du jo grundviden til at compile kernen. ;-)

Hvis Debian haler ind på din kerne, laver du bare en ny efter samme metode. Du skal jo også huske på, at det fra nu af, er dig som har ansvaret for at få opdateret din kerne.

/Hans
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

17 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af 7eis den 7. marts 2008 kl. 23:05

Permalink

Re: 3945ABG Debian Lenny

#4 Ja det er spændende at få ny bærbar ;-)

Har hidtil haft al min hardware i tidelige bærbar supporteret i den første den bedste kerne.
Den stationære og serveren understøttes ligeledes uden problemer, så de her ting er nyt land for mig:-)

Det eneste af det ovenfor nævnte jeg egentlig skal bruge til noget er lysreguleringen så batteriet holder lidt længere, og den så blænder fuldt op når den er sat til lysnettet, men det er vist til at overskue. Suspend (og suspend to disk) lader til at virke udemærket!
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 6

17 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af ninja den 7. marts 2008 kl. 23:34

Permalink

Re: 3945ABG Debian Lenny

Skal man ikke have en firmware smidt ind, ligesom med ipw2200?
Der er firmwares til kortet at finde på http://intellinuxwireless.org/ - disse er non-free, men kan se i min debian lenny, at der er temmeligt mange pakker i apt som relaterer til ipw3945 - men du skal som sagt nok bruge non-free pakker
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 7

17 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af 7eis den 8. marts 2008 kl. 02:11

Permalink

Re: 3945ABG Debian Lenny

Problemet er løst :-) Har ikke rodet med nogen firmware - en selvcompiled kernel på basis af 2.6.24 eller nyere er nok.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 8

17 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af qdosh den 8. marts 2008 kl. 02:48

Permalink

Jeg er selv ude i at compile


Jeg er selv ude i at compile kerne(r) for at kunne bruge min rtl8187 usb-wlan som er med i kernen fra 2.6.23. I Debian SID er kerneversionen 2.6.24.x og kan derfor fungere fint uden for meget trolddom. Jeg har compilet mig to kerner som begge virker fint men er nu landet på en nem løsning som _hidtil_ virker fint... Nemlig at nuppe kernen fra SID og bruge under Etch/stable (og Lenny)

Måske kunne pinning være brugbar i dit tilfælde 7eis? http://jaqque.sbih.org/kplug/apt-pinning.html

Og pudsigt med den her tråd.. En ven har her til aften spurgt mig til råds angående intel 3945ABG på hans laptop og jeg var ude i noget med firmware... nu får han en kerne smidt efter sig i stedet :) Noget specielt at tage hensyn til med hensyn til eller virker en standard kerne/conf?

Venligst
Tom
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 9

17 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af 7eis den 8. marts 2008 kl. 13:44

Permalink

Re: 3945ABG Debian Lenny

#8 Jeg skulle blot ind og sikre mig at netop de moduler jeg havde brug for var markeret som 'aktive', og derfor blev compileret sammen med kernen - hverken mere eller mindre trylleri end nævnt i #2.

Om det bare virker, der vil mit ummildbare svar være prøv. Jeg gik fra stable->lenny vha. en dist-upgrade. Der er selvfølgelig ingen garantier, men den nye kerne kan nemt fjernes igen. Bare husk at installer den network-manager du skal bruge (såfremt det er en desktop der skal optræde i mere end et scenarie selvfølgelig). Forresten så bruger jeg gnome.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0
Linux fra begynder til professionel af O'Reilly 0

Seneste aktivitet

den er sjov 3
PCLinuxOS 29
Reserve kernel og btrfs 3
En snak om Linux-kompatibel software 12
"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 17
Open source events i danmark? 3
Virtuel maskine? 4
Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 8
Open Source-eksperimentet 5
Nulstilling af adgangskode 6
Ingen Mint 5
Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !