• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af osandum | 17.02.2011 23:25

Fingeren fra Fedora?

Løst og fast
Som mangeårig loyal Fedora-bruger kan man godt gå hen og vakle lidt i troen over sådan noget her:

http://fedoraproject.org/wiki/Common_F14_bugs#flash-64-sound

Kort fortalt: "nogen" har fået en optimering til memcpy ind i den seneste glibc. Optimeringen har tvivlsom effekt på performance, og ændrer på memcpy-funktionens resultat hvis den kaldes så fra- og til-bufferen overlapper. Sådanne kald er ganske vist forbudte jf. dokumentationen, men forkommer altså ude i verden, bl.a. i Adobes 64-bit Flash plugin, når der afspilles mp3-audio — som derfor p.t. ikke virker. Prøv f.eks. at se/høre DR's Bonanza i en 64-bit Fedora 14. Ikke så fedt.

Det der så får mig til at vakle i troen, er at årsagen har været kendt og dokumenteret i over to måneder — Linus Torvalds postede et simpelt fix i starten af november i den refererede bugzilla-tråd — men Fedora lader det indtil videre ligge, og anbefaler at man 1) venter på at Adobe får rettet fejlen og/eller 2) kører 32-bit plugin'et i nspluginwrapper i stedet for! Hvorfor i alverden nu det?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer14

# 1

14 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af phomes den 17. februar 2011 kl. 23:35

Permalink

Hvorfor i alverden nu

Hvorfor i alverden nu det?

Fordi det er den rigtige ting at gøre på den længere bane? Meget red hat/fedora'sk.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

14 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af osandum den 18. februar 2011 kl. 00:39

In reply to Hvorfor i alverden nu by phomes

Permalink

Hvilken rigtig ting?

Hvad er det Fedora/Red Hat gør her, som du synes er "den rigtige ting?"

Kodeoptimering — hvis den ellers virker — er selvfølgelig en rigtig ting, men at lade stå til overfor en åbenlys, velforstået regression, til ulempe for en hel masse brugere, det kan jeg slet ikke følge.

Jeg er med på at det er Adobe (og hvem ved hvor mange andre programmer) der har begåen fejlen til at starte med, men når nu den er afsløret, så må det også være muligt at få den fixet med mindre drastiske midler end det her.

  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

14 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af bill gates den 18. februar 2011 kl. 01:17

Permalink

"Den rigtige ting" for

"Den rigtige ting" for Fedora er at skide hul i en lukket Flashplayers særlige behov.

Hvis du loyal overfor Fedoras filosofi, så lever du med det eller omgår det selv. Selvom det måske på mange måder ville være rart med et lidt mere pragmatisk Fedora, så husk på at det er deres vedholdenhed der løser ufatteligt mange bugs, der ellers ville kræve work arounds som altid ville eksistere som grimme hacks.

Hvis du ikke kan lide flakken ved frihedens front, så smut længere ned i geledderne. Enten med 32bit Fedora eller Ubuntu.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

14 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af cb400f den 18. februar 2011 kl. 10:46

Permalink

Hvis nu 64-bit Adobe Flash

Hvis nu 64-bit Adobe Flash så var officielt udgivet, ville du _måske_ have en sag.

Men du kan da ikke forvente at Fedora skal lave alle mulige krumspring for at tilpasse sig bugs i en tilfældig beta-version af Flash.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

14 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af bill gates den 18. februar 2011 kl. 12:52

Permalink

#4 Rart ikke at være uenige

#4 Rart ikke at være uenige for en gangs skyld :)

Lukkede Flashplayers kan skide i havet.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 6

14 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af osandum den 18. februar 2011 kl. 15:51

Permalink

Okay, hvor går grænsen?

Så Fedora eller andre skal ikke bekymre sig om regressioner der skyldes brug af "udokumenteret funktionalitet" (her altså den at memcpy() fungerer "fornuftigt" også selvom fra- og til-bufferen overlapper). Men hvor går grænsen? I lyder lidt som en lærer i formel verifikation — "a program that doesn't have to be correct, can do anything it wants" — her betyder det så, at lyden ikke virker på Flash-sites med mp3-audio. Måske ikke den store konsekvens, men hvad skal jeg forvente/acceptere? Ville det stadig bare være mit/Adobes problem, og ok med jer, hvis det hev hele browseren ned? Korrumperede data?

Og hvad har Flash's lukket-/beta-/skod-hed i den henseende med Fedoras ansvar at gøre? Jeg er da nøjagtig lige ilde ude om regressionen provokeres af Flash eller Ffmpeg? Selvom jeg nok kan forvente et hurtigere fix i sidste tilfælde — men det gør jo kun min situation endnu værre...
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 7

14 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af Kristho den 18. februar 2011 kl. 16:16

Permalink

#6
Fedora supporterer ikke

#6
Fedora supporterer ikke Flash, så det må være på brugerens eget ansvar. Det kan aldrig blive Fedoras ansvar at rette fejl for noget som de slet ikke supporterer :)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 8

14 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af osandum den 18. februar 2011 kl. 17:22

In reply to #6
Fedora supporterer ikke
by Kristho

Permalink

Selvfølgelig ikke

Læs nu hvad jeg siger. Jeg anerkender naturligvis, at jeg aldrig vil kunne komme efter Fedora på noget formelt plan her. Flash (og hvem ved hvor mange andre programmer) kalder en rutine med ugyldige paramtre. Det er en bug, og den skal de selv rette.

Måske har jeg bare været svineheldig, men jeg har med rimelig succes anvendt 64-bit Fedora som daglig arbejdsplatform i snart tre år (og 32-bit Fedora siden FC2), så jeg betragter det som mere end blot et akademisk spørgsmål om "hvem har ret".
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 9

14 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af cb400f den 18. februar 2011 kl. 17:44

Permalink

Beta-heden gør da en

Beta-heden gør da en kæmpeforskel. Ingen ved om eller hvornår skidtet nogensinde går stable.

Måske kommer der en ny Flash-beta i næste uge, hvor buggen er fikset, men der til gengæld er nye tilsvarende bugs, det kan Fedora da virkelig ikke bruge deres tid på at rode med. Bare fordi et fåtal af brugerne synes det er sjovt at køre beta-udgaven.

Og du nævner selv at der findes en simpel, fungerende "workaround" - installer officielt udgivet, "stabil", Flash+nspluginwrapper.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 10

14 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af osandum den 19. februar 2011 kl. 12:56

Permalink

Godt så

Jeg taler vist for døve øren og det er også ok, jeg havde bare brug for at få luft for lidt frustration. Den er dog drevet over, og jeg kan blot notere at diskussionen på Red Hat trods alt har en mere pragmatisk tilgang og at issuet, Bug 638477, som altså ikke som sådan er en bug i Fedora, da også er genåbnet og assigned til at blive fixed, omend med lavere prioritering end jeg ville ønske.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 11

14 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af bill gates den 21. februar 2011 kl. 06:00

Permalink

#osandum
Spørgsmålet er i

#osandum

Spørgsmålet er i hvilken grad en broken flashplayer en en regression.

Det er beta.
Det er lukket.
Det er out-of-repo.

For fedoras vedkommende vil jeg mene at det er en langt større regression, hvis de lader sådan en "bug" hæmme deres distro. Måske er det bare mig, men jeg er virkelig træt af flash. Ja det er sikkert brugtbart til en masse interaktivitet, men som media streamer, der er den primære usecase, er det ganske enkelt forfærdeligt.

HTML5 med ordentlige codecs er teknisk bedre og mere frit. Jeg har ikke værdiget flash så meget som en tanke her på min 64bit FC15 pre-alpha. Utoligt nok skal Steve Jobs takkes for at gøre en flashfri verden mere holdbar.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 12

14 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af osandum den 22. februar 2011 kl. 15:19

In reply to #osandum
Spørgsmålet er i
by bill gates

Permalink

Det drejer sig ikke om Flash

Jeg er vel sådan set enig i dine betragtninger om Flash som teknologi, men hvor vil du hen med det? Diskussionen her er jo ikke for eller imod Flash, medmindre du tror glibc-udviklerne er decideret barnlige og forsætligt saboterer kompatibiliteten. Diskussionen drejer sig (for mig) om kvalitetsoplevelsen af Fedora som desktop-miljø. At Adobes plug-in ikke virker, betyder ikke at nogen holder op med at bruge Flash. Det betyder bare, at de holder op med at bruge Fedora.

Steve Jobs kan ganske rigtigt rykke på balancen ift. nye websiders teknologivalg. Den position har Fedora/Red Hat ikke. De/vi kan kun skræmme potentielle "kunder" over på andre platforme. At Red Hat åbenbart ikke opfatter det som et større problem, er mest et problem for ... Fedora.

  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 13

User picture for Mads

14 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af Mads den 22. februar 2011 kl. 19:30

Permalink

Fårk Flash. Næ nej GIF ...

Fårk Flash. Næ nej GIF ... total kodyl fed retro http://www.torbengeist.dk/
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 14

14 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af osandum den 25. februar 2011 kl. 08:14

Permalink

Debatten fortsætter

Fra Linus Torvalds' seneste kommentarer https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=638477#c222

Why the hell do people like you continue to think this is about "proprietary software"? This is about "helping users". It has absolutely nothing to do with proprietary or not, and is about the fact that binary compatibility matters.

[...]
I'm disappointed. Stop the idiotic parroting of "proprietary app". Think about what users do, and think about all the random binaries people run.

Amen.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 0
llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0

Seneste aktivitet

Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Ingen Mint 4
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2
Vanilla OS 15
Pepsi Challenge 4
"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 10
Linuxin er nu migreret til Drupal 11 13
Et Dansk alternativ til Facebook 18
Ekstern Blu-ray-brænder, der fungerer med PCLinuxOS 3
Københavns og Aarhus Kommune dropper MS 9
Open Source-eksperimentet 1
Microsoft og Google ud af de danske skoler 2
Udfordringer med lydin på Debian 12 1

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !