• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af froksen | 27.02.2011 19:18

TIP: Brug en anden computer som lydenhed

Sandkassen
Hej alle sammen

Da jeg har lidt afstand i mellem min lydopsætning og min computeropsætning, har det længe irreteret mig at man skulle have et kabel liggende hele vejen. MEN, så slog det mig. Det kunne jo være man på en eller anden måde kunne sende lyden trådløst til en anden computer. Derfor begav jeg mig på Google-jagt. Faldt over denne artikel på linux.com, som sjovt nok hedder "Weekend Project: Using PulseAudio to Share Sound Across All Your Computers".

Har netop fået sat det op og det var faktisk overraskende let at gøre. Det meste af vejen er fint beskrevet i artiklen og mødte faktisk ikke de støre problemer - andet end jeg nogle gange glemte at læse før jeg gjorde :-) Den eneste forskel fra artiklen, jeg selv måtte gøre er pga. at jeg bruger openSUSE (på begge maskiner). Derfor måtte jeg lige gå ind i YaST => Lyd/Sound => Anden/Other => Konfiguration af PulseAudio / Pulse audio configuration => Krys aktiver/activate.
Så spiller det :-)

Det virker rigtigt fint til musik/lyd - dog ved videoer syntes jeg det ikke er helt perfekt. Har dog ikke lige fundet ud af om det er mig der har gjort noget forkert.

Ud over at bruge en anden computer som lydenhed, skulle man også kunne gøre sådan at den samme lyd kommer på alle computere. Altså f.eks. hvis man hører radio kører den samme lyd på kontoret, stuen og i køkkenet.. :-)

Desuden skulle man også herigennem muliggør at sende lyd til Apple's Airplay enheder - hvis der er nogle der har sådanne :-)

Det var bare et lille tip herfra :-)

Henvisning til artikel: http://www.linux.com/learn/tutorials/332418-weekend-project-using-pulse…
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer2

# 1

14 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af mich den 27. februar 2011 kl. 20:12

Permalink

Tak for tippet. Det lyder

Tak for tippet. Det lyder interessant, og det er jo altid godt med nogle nye ideer til at udnytte computere og netværk.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

14 år 4 måneder siden

Permalink

Indsendt af FRESH den 28. februar 2011 kl. 13:36

Permalink

Mange tak, har tit selv haft

Mange tak, har tit selv haft brug for samme!
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 0
llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0

Seneste aktivitet

Ingen Mint 5
Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2
Vanilla OS 15
Pepsi Challenge 4
"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 10
Linuxin er nu migreret til Drupal 11 13
Et Dansk alternativ til Facebook 18
Ekstern Blu-ray-brænder, der fungerer med PCLinuxOS 3
Københavns og Aarhus Kommune dropper MS 9
Open Source-eksperimentet 1
Microsoft og Google ud af de danske skoler 2
Udfordringer med lydin på Debian 12 1

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !