• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af stig65 | 04.03.2011 23:42

Fremragende, men anderledes review af KDE 4.6

Software
Se lige engang hvad der sker når Gnome udviklere reviewer KDE 4.6! Jeg siger det er godt TV. Reviewet starter ca 19 minutter og 45 sekunder inde i udsendelsen og er fremragende.... Og så er formen utraditionel :) Lidt a'la en nørdet udgave af morgen-tv...

http://www.youtube.com/watch?v=44wJQ_S1PiE
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer13

# 1

User picture for Mads

14 år 3 måneder siden

Permalink

Indsendt af Mads den 5. marts 2011 kl. 14:12

Permalink

Jeg må også snart n.....

Jeg må også snart n..... mig sammen til at få en lille bærbar jeg kan kyle noget Linux + KDE på! Min gamle G4 iBook svigter mig på det område og familiens fælles PC kører Windows 7. Savner KDE :-)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

14 år 3 måneder siden

Permalink

Indsendt af kimr1508 den 5. marts 2011 kl. 17:11

Permalink

#0Fint link og rart at se

#0
Fint link og rart at se folk fra "den anden lejr" skamrose kde 4.6, da man må gå ud fra, at de angriber sagen nogenlunde objektivt.

Det gav mig lyst til lige at prøve kde 4.6 igen, og 4.6.1 er lige udkommet i bl.a. Kubuntu.

Kim
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

14 år 3 måneder siden

Permalink

Indsendt af fac den 6. marts 2011 kl. 10:58

Permalink

#0
Øh, er det ikke lidt en

#0
Øh, er det ikke lidt en tilsnigelse at kalde Bryan og Chris Gnome udviklere? Så vidt jeg ved er Bryan godt nok udvikler, men tror da ikke han bidrager meget til Gnome. Chris er da vist Sys admin, og laver vist ikke meget kode arbejde.

Desuden har Bryan tidligere i sine "Linux sucks" oplæg kaldt blandt andet phonon for noget nytteløst bras, der aldrig skulle have været opfundet, og nu er det pludselig helt fantastisk.

De to herrer laver godt nok en vel produceret podcast, men indholdet bærer præg af at de gerne vil have så mange hits som muligt.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

14 år 3 måneder siden

Permalink

Indsendt af Anonym7 den 6. marts 2011 kl. 12:34

Permalink

#0
Bryan udvikler i det

#0
Bryan udvikler i det private og har blandt andet projektet Illumination Software Creator (http://radicalbreeze.com/) kørende - men han er _ikke_ en Gnome udvikler, by a long stretch.

Derimod er han en Gnome bruger og bruger primært Ubuntu og openSuSE.

Chris er en system administrator som dels har været ansat fast i et firma, dels har lavet lidt konsulentarbejde ved siden af - Chris' kodeevner er flere gange hintet til at være omkring "hello world!"-stadiet - altså igen heller ikke en Gnome udvikler.

Derimod er de begge podcastere som i ca. 5 år har lavet showet "The Linux Actionshow!" (forkortet LAS) som er at finde på www.jupiterbroadcasting.com -- selve jupiterbroadcasting drives primært af Chris og omtrent 4 andre folk er tilknyttet til dette hvor en del andre shows hostes - deriblandt "Jupiter @ Night", en slags aften/tech show hver tirsdag, onsdag og torsdag.

#3 (fac)
Mon ikke det ultimativt set er alle podcasteres mål at få så mange lyttere som de kan?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

14 år 3 måneder siden

Permalink

Indsendt af cb400f den 6. marts 2011 kl. 12:53

Permalink

#3
Mon ikke det var fordi de

#3
Mon ikke det var fordi de dengang - ligesom så mange andre - ikke havde forstået hvad Phonon er... og ikke mindst hvad Phonon _ikke_ er.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 6

14 år 3 måneder siden

Permalink

Indsendt af fac den 6. marts 2011 kl. 13:17

Permalink

#4
I min kommentar lå en

#4
I min kommentar lå en slet skjult hentydning af af jeg ikke bryder mig om måden de gør det på

#5
Sikkert nok, spørgsmålet er om de har nu?

Jeg er ikke den store Bryan og Chris fan, skinner det igennem? ;)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 7

14 år 3 måneder siden

Permalink

Indsendt af Louis den 6. marts 2011 kl. 14:00

Permalink

Det er nogle hyggelige

Det er nogle hyggelige fyrer.
Her er linket til hvordan showet kan download i forskellige formater: http://www.jupiterbroadcasting.com/?p=4953

Det er mere praktisk, hvis man vil se det på et mediecenter.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 8

14 år 3 måneder siden

Permalink

Indsendt af stig65 den 6. marts 2011 kl. 15:24

Permalink

Til flere Når jeg skriver

Til flere

Når jeg skriver Gnome-udviklere er det på baggrund af den debat de har til sidst, hvor de (Bryan) siger de (han) er nødt til at benytte Gnome, fordi det er det deres kunder, som de udvikler til, bruger. Begge gør det helt klart, at de selv er Gnome-brugere.

Tak for linket til deres udsendelse - langt bedre kvalitet...

Jeg beklager, hvis det kom til at lyde somom de bidrager til selve Gnome-projektet - men Gnome er tydeligvis en del af deres levebrød, så konflikten er klart tilstede.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 9

14 år 3 måneder siden

Permalink

Indsendt af Anonym4 den 6. marts 2011 kl. 15:36

Permalink

Ja, sådan er vi jo så

Ja, sådan er vi jo så forskellige. Jeg gennemså klippet fra start til slut, og jeg har meget svært ved at se det fremragende ved den såkaldte anmeldelse af KDE.

Jeg så ikke andet end to selvpromoverende typer, der ikke bestilte andet end at overgå hinanden i at snakke i munden på hinanden....
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 10

14 år 3 måneder siden

Permalink

Indsendt af cb400f den 6. marts 2011 kl. 15:41

Permalink

Slettet igen. Overflødigt

Slettet igen. Overflødigt indlæg.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 11

14 år 3 måneder siden

Permalink

Indsendt af Anonym7 den 7. marts 2011 kl. 07:24

Permalink

Well, sådan er vi jo i

Well, sådan er vi jo i sandhed så forskellige, jeg er dog glad for de er så afslappede omkring tingene og når det kommer til stykket er de hverken selvpromoverende eller selvhøjtidelige - deres humor er blot.. well, amerikansk ;)

Håber trods alt nogle af dem som ikke har set dem før finder det underholdende og begynder at følge deres show.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 12

14 år 3 måneder siden

Permalink

Indsendt af dklinux den 8. marts 2011 kl. 11:12

Permalink

meh

LAS værterne er ikke lige min kop the, men ca midt i hvor de kommer til de nye ting i kde bliver det da semi interessant, men det er alt for meget løs snak og alt for meget smartass buzz om dit og dat.

Man skulle måske snart prøve KDE igen men selvom jeg respektere mange features ved KDE er jeg ikke overbevist om deres generelle UI tilgang, virker ofte som feature overload hvor den røde tråd er svær at finde.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 13

14 år 3 måneder siden

Permalink

Indsendt af snakee den 8. marts 2011 kl. 11:29

Permalink

Jeg synes at KDE 4.6 ser

Jeg synes at KDE 4.6 ser rigtigt spændende ud. Jeg er selv gammel KDE-mand (det var det jeg startede med) men da KDE 4 kom skiftede jeg p.g.a. ALT ALT for mange bugs og en masse bøvl til Gnome.

Nu mangler jeg så bare at Debian får nosset sig sammen til at opdatere til 4.6 så jeg også får et styresystem hvor resten også fungerer i modsætning til Ubuntu som jeg er skiftet væk fra, primært p.g.a. at de går over til Unity og p.g.a. for mange bugs i deres pakker.

KDE er dog sidenhen kommet et LANGT stykke fra det de startede med da 4eren kom og mange ting er blevet forbedret drastisk så når der kommer noget Debianbaseret med KDE 4.6 skal det testes igennem måske skal det enda bruges til dagligt. Jeg synes at det er lækkert at arbejde med og det ser ud til at brugerfladen kan moddes en del mere end i Gnome hvilket tiltaler mig ret meget. Det er dejligt at ens styresystem fungerer når man sætter sig ved sin maskine for at lave noget eller for at blive underholdt men det er i særdeleshed også rart at brugergrænsefladen også ser indbydende ud.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 0
llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0

Seneste aktivitet

"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 12
Ingen Mint 5
Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2
Vanilla OS 15
Pepsi Challenge 4
Linuxin er nu migreret til Drupal 11 13
Et Dansk alternativ til Facebook 18
Ekstern Blu-ray-brænder, der fungerer med PCLinuxOS 3
Københavns og Aarhus Kommune dropper MS 9
Open Source-eksperimentet 1
Microsoft og Google ud af de danske skoler 2
Udfordringer med lydin på Debian 12 1

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !