Openoffice og Mozilla Phishing?
Min bror har netop købt en Notebook med Windows 7 og har så installeret Openoffice og Firefox.
Men når har så vil køre programmerne, får han en popup om at han skal sende en sms til et bestemt nummer for at få en aktiveringskode. Denne sms vil så koste 40 kr!
Jeg ved ikke helt præcis om han har downloadet fra et forkert site, fx et domæne der ligger tæt op af de rigtige, eller om han har malware på sin computer.
Er der nogen af jer der har hørt om den slags phishing som også kaldes smishing?
Men når har så vil køre programmerne, får han en popup om at han skal sende en sms til et bestemt nummer for at få en aktiveringskode. Denne sms vil så koste 40 kr!
Jeg ved ikke helt præcis om han har downloadet fra et forkert site, fx et domæne der ligger tæt op af de rigtige, eller om han har malware på sin computer.
Er der nogen af jer der har hørt om den slags phishing som også kaldes smishing?
Kommentarer8
Ja, jeg stødte på noget
Et banner reklamerede for et gratis alternativ til MS Office, når man så gik ind på siden var det til at downloade OpenOffice men links til download så forkerte ud, underlig server, underligt filnavn osv. Jeg gik ikke videre efter det, så jeg aner ikke om det var phishing men jeg er ret sikker på det var ;)
http://www.oooforum.dk/viewto
Det er nok en ...
http://www.bleepingcomputer.com/download/anti-virus/malwarebytes-anti-m…
#2: det er præcis det der
Citat af OFS (Dansk
Svindelen ser ud til at være en slags service, hvor man kan købe en download af OO.
Det har ikke en dyt med service at gøre, det er regulær scam.
BESØG IKKE DENNE HJEMMESIDE UDEN WOT FØRST ER INSTALLERET I BROWSEREN.
www.super-logiciel.com/DK/openoffice-n6.html
Din Lillebror bør installere WOT (Web Of Trust) på alle installerede browsere. Det er en god ide for alle at installere WOT, også Linux brugere, selvom der slet ikke er samme risiko. Havde han gjort det, så var det ikke sket - http://www.mywot.com/en/download
Prøv selv, og besøg derefter www.super-logiciel.com
Det er også en god ide på Windows maskiner, at udskifte hosts filen
C:\windows\system32\drivers\etc\hosts
med denne http://winhelp2002.mvps.org/hosts.txt
Husk den ikke må have extension TXT
Ser ret smart ud med WOT.Og
Og hosts filen er også en god ide der i øvrigt også vil virke på Linux!
Edit: hvis man skal tro bare en smule på disse indlæg, er WOT selv en smule suspekt:
http://www.ripoffreport.com/directory/Web-of-Trust.aspx
WOT er ikke ...
Hvis en eller anden ikke kan lide en hjemmeside eller et firma, måske med kommercielle interesser, kan vedkommende afgive sin stemme, og derfor kan WOT kun bruges som vejledende. Hvis man er sikker på, at hjemmesiden ikke er scam, kan man bare ignorere advarslen.
Noget andet er WebGL, der med en af HTML5's funktioner, som helt sikkert er et problem på Windows maskiner, og måske også på Linux og Mac, giver grund til eftertanke for især system admins.
Prøv at læse dette og se video dokumentationen fra Vupen Security. http://www.vupen.com/demos/VUPEN_Pwning_Chrome.php
Bruger selv WOT i Chrome og