langsom opstart. i openSUSE
Der er kommet en mærkbar forskel, inden jeg hører opstartlyden.
En tanke har slået mig. Kan jeg med en kommando i terminalen eller et sted i YaST ( jeg ikke har kunnet finde) ændre på hvor mange programmer der starter op samme tid.for at mindske opstartstiden.
Det man kunne i Windows med msconfig
En tanke har slået mig. Kan jeg med en kommando i terminalen eller et sted i YaST ( jeg ikke har kunnet finde) ændre på hvor mange programmer der starter op samme tid.for at mindske opstartstiden.
Det man kunne i Windows med msconfig
Kommentarer5
Sidder desværre ikke lige
Alternativt, kan du jo når du starter din computer op, og den viser startup "Slash skærmen" trykke på ESC, så kan du se hvilke moduler der starter og hvilke der evt. tager langtid om at starte.
Det er lidt uklart om
Men min laptop hænger nogle gange i 15-20 sekunder under opstart af KDE. Jeg mistænker at det har noget med PulseAudio (+KMix) at gøre, da det aldrig sker på min stationære hvor jeg har slået PulseAudio fra, og det synes at være ved opstart af KMix at den begynder at hænge.
Som froksen er inde på kan du kontrollere de services der startes under boot i yast -> system -> systemtjenester (kørselsniveau)
De programmer/processer og services der startes af KDE kan ikke alle kontrolleres noget centralt sted - nogle startes af sessionshåndteringen, nogle startes via autostart, nogle startes via tjenestehåndteringen og andre startes afhængigt af andre forskellige indstillinger. Hvis du ved hvad du vil slå fra kan vi måske hjælpe.
Jeg snakker om måske 10-15
Efter #1 fandt jeg frem til kørselselnivea ( og runlevel)
Valgte at holde mig væk, da det så for kompliceret ud for mig. Kan kun huske at fejlsikret kører i runlevel 3 og at runlevel 4 ikke eksisterer. -)
Eftyer installering af google chrom og google maps var der kommet 2 opdateringskilde til, jeg slettede.
Ved ikke rigtig om det gjorde en forskel.
Har vedlagt et par billeder fra tjenestehåndtering.
http://www.2shared.com/photo/Ju7qXAaS/tjeneste1.html
http://www.2shared.com/photo/QWKki1-r/tjenestehdterin2.html
http://www.2shared.com/photo/G0l85olU/tjenestehdterin2.html
http://www.2shared.com/photo/
der var vis 2 ens -(
Hmm. Umiddelbart lyder det
Autostart, viser de _nogle_ programmer der er sat til at starte op med dit KDE, som cb400f skriver så viser det ikke nødvendigtvis alle, desværre.
Session management, indeholder hvordan dit KDE skal opføre sig ved startup og ved logout. Under "On login" finder du 3 metoder hvormed KDE kan starte op. Personligt har jeg den på "Start With an empy session", så når jeg starter KDE så er alt "helt nulstillet".
Programmer jeg gerne vil have til at starte op, har jeg tilføjet enten i "Autostart" sektionen eller i /.kde4/Autostart .
Du kan evt. prøve at sætte dit KDE til at starte en "Empty session" og se om det hjælper. Vær OBS på at alt hvad der (umiddelbart) er sat til at starte op med dit KDE bliver "fjernet" og du kan ikke "bare" gå tilbage. Dog kan du naturligvis altid sætte det op efterfølgende igen :-).
Prøv at leg lidt med det :-)