• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af stizzel | 09.07.2011 12:28

LMDE

Hjælp generelt
Efter lidt tid med pardus, taenkte jeg, at jeg lige ville proeve at bruge LMDE lidt tid, bare for lige at se om det var noget...

Alt gaar dog ogsaa fint, men naar jeg har faaet det installeret, vil jeg godt lige koere en update, bare for lige at have alt software up-to-date.

Problemet er dog, at det virker som om at der er alt for meget at opdatere, da selve systemet enten fejler under opdateringen, eller ogsaa fungere mit system bare ik bagefter.

Er der andre der har problemer med mint opdateringen under eller efter opdateringen af systemet ?

- Stizzel
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer35

# 1

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af sjofelpanda den 9. juli 2011 kl. 12:41

Permalink

Nu oplyser du ikke så meget

Nu oplyser du ikke så meget om dit system, men jeg kan fortælle, at jeg installerede LMDE for et par dage siden, og det lader til, at der er nogle problemer med mesa og nvidia lige for tiden. I mit tilfælde virkede det at låse de problematiske pakker inden opdatering:

echo libgl1-mesa-glx hold | dpkg --set-selections


Desuden er der god hjælp at hente på LMDE Breakages og Hacking LMDE.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af frogmaster den 9. juli 2011 kl. 13:54

Permalink

Er der andre der har

#0: Er der andre der har problemer med mint opdateringen under eller efter opdateringen af systemet ?

Det skulle jeg mene ... I mit tilfælde var det nok at installere en 10 -20 opdateringer af gangen indtil der ikke var flere tilbage, og nu er LMDE 100 procent færdig opdateret.

Så vidt jeg har lagt mærke til, er de ved at forberede skiftet til kernel 2.6.39, og så må man forvente noget knækker.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af stizzel den 9. juli 2011 kl. 14:37

Permalink

Okay , det vil jeg lige

#2:
Okay , det vil jeg lige huske paa til en anden gang.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af pko den 9. juli 2011 kl. 14:39

Permalink

Du kan bruge updatering

#3:
Du kan bruge updatering fra terminalen som ikke har de samme problemer som gui løsningen

apt-get update
apt-get upgrade
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af stizzel den 9. juli 2011 kl. 15:14

Permalink

Det har jeg prøvet :)

#4:
Det har jeg prøvet :) .. det fik selve systemet til at gå rimelig meget amok .
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 6

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af frogmaster den 9. juli 2011 kl. 15:31

Permalink

Du kan bruge updatering

#4: Du kan bruge updatering fra terminalen som ikke har de samme problemer som gui løsningen

Rigtigt, men de har nogle helt andre problemer, eller KAN have.

Har man en ældre frosset udgave af Linux, en ikke Rolling, og bruger apt-get upgrade, eller apt-get dist-upgrade, så kan det gå grueligt galt.

På dem, og alt efter hvilken distro det handler om, er det sikreste at bruge Synaptic eller distroens opdaterings program, for ikke uforvarende at rendere den ubrugelig med en utilsigtet opgradering.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 7

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af pko den 9. juli 2011 kl. 15:46

Permalink

Har man en ældre

#6: Har man en ældre frosset udgave af Linux, en ikke Rolling, og bruger apt-get upgrade, eller apt-get dist-upgrade, så kan det gå grueligt galt.

Brugen af apt-get upgrade må du gerne uddybe lidt.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 8

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af frogmaster den 9. juli 2011 kl. 15:55

Permalink

Du risikere, ved en

#7:

Du risikere, ved en ældre frosset udgave, at få pakker med ind som distroen ikke kan håndtere. Det oplevede jeg fx med Mint 10, der ikke længere kunne boote efter apt-get upgrade.

Det har jeg iøvrigt snakket lidt om på 24.dk i Linux gruppen, som jeg mener du jævnligt kikker i.

http://www.24.dk/group/linux/forum/thread/2182045

Noget andet er, at efter LMDE er fuldt opdateret, og efter at have kontrolleret funktionaliteten, kan man overveje:

apt-get autoclean
apt-get autoremove

Eller alternativt, mit valg, at bruge BleachBit i root-tilstand med KUN APT hakket af. Det frigør Giga Bytes af plads, der gør den mere stabil, udover at den bliver endnu hurtigere.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 9

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af pko den 9. juli 2011 kl. 16:23

Permalink

apt-get upgrade opdaterer jo

apt-get upgrade opdaterer jo bare dine allerede installerede pakker. Den installerer alle og deler det ikke ind i 5 grupper som LMDE.

LMDE tester en ny metode http://blog.linuxmint.com/?p=1781
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 10

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af frogmaster den 9. juli 2011 kl. 17:05

Permalink

apt-get upgrade

#9: apt-get upgrade opdaterer jo bare dine allerede installerede pakker. Den installerer alle og deler det ikke ind i 5 grupper som LMDE

Ja - men eksemplet med sudo apt-get upgrade er ikke LMDE men Mint 10 der jo er en frosset distro, ikke en rolling.

Rollings er tiltænkt opgraderinger, det er de frossede ikke, og i tilfældet med Mint distroerner, fraråder Mint, i modsætning til fx Ubuntu, stærkt at upgradere og i stedet installere Clean. Det kan jeg forholde mig til eftersom dette også gælder på Windows.

Hvad den teknisk forklaring på hvad der gik galt vedr. apt-get upgrade på Mint 10, kan jeg kun gætte på, men som du selv nævner, så virker terminal opdatering anderledes end over GUI'en. Det kunne være fordi Mint 10's Opdateringshåndtering har en indbygget beskyttelse, der mangler over terminalen.

Med brug af GUI opdatering, hvis der skulle være en nyere kerne, og/eller repos, så får man det at vide, så man kan tage en beslutning. Terminalen kører bare det hele ind ...

Vedrørende LMDE, så kunne jeg heller ikke opdatere over terminalen, kun de nævnte 10 til 20 af gangen, og med brug af Opdateringshåndtering i LMDE. Den nægtede at tage dem alle på engang.

Det lykkedes med lidt møge og besvær.

EDIT:
Jeg kunne forestille mig, at visse opdateringer, i forvejen skal være tilstede og aktive, før andre kan accepteres uden skidtet knækker. Det giver da en slags mening.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 11

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af pko den 9. juli 2011 kl. 17:56

Permalink

Jeg er ved at være

Jeg er ved at være overbevist om, at der er noget, du har misforstået.

Kommandoen apt-get update genindlæser softwarepakkerne som du allerede har aktiveret.

update
update is used to resynchronize the package index files from their
sources. The indexes of available packages are fetched from the
location(s) specified in /etc/apt/sources.list. For example, when
using a Debian archive, this command retrieves and scans the
Packages.gz files, so that information about new and updated
packages is available. An update should always be performed before
an upgrade or dist-upgrade. Please be aware that the overall
progress meter will be incorrect as the size of the package files
cannot be known in advance.

Kommandoen apt-get upgrade henter de nye programmer som findes i disse. Der er alså ikke tale om at opdatere til en nyere version af din distro.
upgrade
upgrade is used to install the newest versions of all packages
currently installed on the system from the sources enumerated in
/etc/apt/sources.list. Packages currently installed with new
versions available are retrieved and upgraded; under no
circumstances are currently installed packages removed, or packages
not already installed retrieved and installed. New versions of
currently installed packages that cannot be upgraded without
changing the install status of another package will be left at
their current version. An update must be performed first so that
apt-get knows that new versions of packages are available.


Dernæst blander du anbefalingerne fra Mint og Ubuntu ind. Her er der tale om at opdatere til en nyere version af en distro. Nye pakkekilder skal aktiveres til dette. For Ubuntu er kommandoen 'sudo apt-get install update-manager-core' samt 'sudo do-release-upgrade'.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 12

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af frogmaster den 9. juli 2011 kl. 18:29

Permalink

Jeg er ved at være

#11: Jeg er ved at være overbevist om, at der er noget, du har misforstået.

Tak for oplysningerne PKO, som jeg udmærket kender i forvejen.

Du glemmer bare at teori og praksis ikke er det samme. Det er ikke til at forudse hvad folkene bag de forskellige distro rent faktisk sidder og laver. De opdaterer heller ikke altid deres dokumentationer i tide.

Hvis en apt-get upgrade med fører fx nye repos, der ikke er beregnet til den pågældende distro, og hvad der deraf medfølger af forkerte pakker, så kan det gå galt.

Det er temmeligt sikkert derfor, at de har lavet deres GUI opdateringshåndtering, som det er meningen folk skal bruge.

Der er ingen grund til at gentage hvad jeg allerede har sagt PKO, kun at forsøge, at få dig til at opfatte:

#5: Det har jeg prøvet :) .. det fik selve systemet til at gå rimelig meget amok .

og ...

#10: Vedrørende LMDE, så kunne jeg heller ikke opdatere over terminalen, kun de nævnte 10 til 20 af gangen, og med brug af Opdateringshåndtering i LMDE. Den nægtede at tage dem alle på engang.

Du risikere, ved en ældre frosset udgave, at få pakker med ind som distroen ikke kan håndtere. Det oplevede jeg fx med Mint 10, der ikke længere kunne boote efter apt-get upgrade.

Derfor PKO, hvad er det du ikke forstår?

Edit: jeg gider simpelt hen ikke rode alt det her igennem, men du kan sikkert finde andre med samme problem. Hvis du gider.

http://www.google.dk/search?sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=problems+with+up…
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 13

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af pko den 9. juli 2011 kl. 19:37

Permalink

Hej Frogmaster,
Der er jo

Hej Frogmaster,

Der er jo ingen grund til at råbe af andre og nedgøre!

Du kan altid finde nogen som får problemer, men ikke på grund af kommandoen apt-get upgrade direkte. Du spreder forkert information på den måde. Denne kommando vil aldrig tilføje eller ændre repos, som du antyder.

Det minder mig lidt omkring dine påstande omkring antallet af primære partitioner.

Lær dog at lytte til argumenter.

Personligt gider jeg ikke diskutere dette med dig.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 14

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af frogmaster den 9. juli 2011 kl. 19:45

Permalink

Der er jo ingen grund

#13: Der er jo ingen grund til at råbe af andre og nedgøre!

Naturligvis ikke, og jeg har faktisk respekt for dig. Jeg ved at du har alle forudsætningerne.

Der er bare ligesom ingen grund til at gentage alting altid. Det bryder du dig heller ikke selv om, går jeg ud fra.

Denne kommando vil aldrig tilføje eller ændre repos, som du antyder.

Måske ikke, jeg er ikke sikker. Kan kun konstatere at det kan ødelægge her Mint 10.

Du har ret ang. partitions antallet. Det husker jeg udmærket, og har taget det til efterretning.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 15

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af frogmaster den 9. juli 2011 kl. 21:48

Permalink

Jeg vil gerne dokumentere at

Jeg vil gerne dokumentere at det lykkedes at fuldkommen opdatere LMDE til dags dato, ved hjælp af Opdateringshåndtering, der i modsætning til med Terminalen, for mit vedkommende medførte ominstallering.

http://db.tt/ynFSrIf

Og nu PKO har været så eksværdig, at informere om Mint's nyeste Repos tiltag, at tilføje lidt af teksten, og samtidig gentage Mint's advarsel:

At dette er helt nyt, og at almindelige brugere bør vente lidt med at ændre repos indtil der kommer lidt mere feedback .

----------

As a user
Wait for a few days until we start getting some feedback on these new technologies. We’ll then fix eventual bugs and when everything is ready this will smoothly replace your version of mintupdate.


As a tester
Install the package “mintupdate-debian”, which will replace “mintupdate”, “mint-meta-common” and “mint-meta-debian”.


In your /etc/apt/sources.list, replace:

“deb http://ftp.debian.org/debian testing main contrib non-free” with
“deb http://debian.linuxmint.com/incoming testing main contrib non-free”


Enjoy the new mintupdate-debian and report bugs and feedback as comments here on the blog.
Whenever you experience a package update breakage or a regression, notify the team using the following forum thread:


http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=187&p=444219#p444219
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 16

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af msm den 10. juli 2011 kl. 14:23

Permalink

mintupdate-debian

Har også lige installeret LMDE, og oplever også problemet med broken packages. Jeg forsøgte at bruge deres nye metode med at få opdateringshåndteringen til at pege på kun stable packages, men jeg kan ikke installere mintupdate-debian af en eller anden grund. Ærgerligt.

Det er også noget anderledes at komme fra det Ubuntu-baserede Mint 11 til Debian-baserede LMDE. Kan fx ikke få DVD::Rip til at virke i LMDE.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 17

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af frogmaster den 10. juli 2011 kl. 15:15

Permalink

Jeg forsøgte at bruge

#16: Jeg forsøgte at bruge deres nye metode med at få opdateringshåndteringen til at pege på kun stable packages,

Det har du nok misforstået MSM. Prøv at læse det igen. Du skal ikke røre ved LMDE's repos under opdateringen. Mint's nyeste repos tiltag skal du vente med til Mint automatisk gør dem tilgængelige for andre end testere.

Det bør være muligt, med et nyt download LMDE ISO at få den opdateret ved brug af Opdateringshåndtering med små opdateringer på 10 til 20 af gangen.

Hvis der opstår fejl undervejs, så prøv med færre opdateringer.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 18

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af marlar den 10. juli 2011 kl. 21:31

Permalink

De nye repos

Der har været rigtigt mange breakages med LMDE på det seneste, især med grafikdrivere. Faktisk har hver eneste update siden starten for mit vedkommende giver problemer i forskellig grad, fra små irrationsmomenter til et system der slet ikke gad boote up. For nylig overvejede jeg at kaste håndklædet i ringen og gå over til Mint 11 Julia, for jeg bruger LMDE til mit arbejde og har bare ikke tid til disse nedbrud.

Men det der er på vej er rigtigt spændende og har fået mig til at holde ved. Nu har I måske selv læst det, men ellers er her en kort opsummering: I stedet for at bruge Debian repositorie direkte og få revl og krat med i en lind strøm efterhånden som de kommer, så har LMDE nu sat en hurtig spejlserver op som med ca. en måneds mellemrum vil lukke Debian-opdateringerne igennem. Hvis de vel at mærke er fundet stabile hos gruppen af testere og ikke skaber problemer. Derved opnås en distro der stadig ruller, omend i "ryk", men til gengæld bliver væsentligt mere stabil og brugervenlig.

Det hele er dog helt nyt, derfor advarlslen om at vente lidt endnu. Samtidig er ISO-billedet af LMDE voldsomt forældret og der skal hentes vistnok op imod 1 GB data til opdateringer, og denne voldsomme opdatering har skabt problemer for mange. Derfor er det en god ide at slå koldt vand i blodet og vente på det friske ISO-billede som skulle være klar i løbet af måneden.

Dette nye tiltag er efter min mening det vigtigste der er sket for LMDE siden lanceringen, og altafgørende for en varig succes. Ellers vil det kun blive et system for nørder med for meget tid. Bare kig i Breakage-tråden, den er enorm lang og indeholder nødråb fra mange frustrerede brugere.

Bortset fra opdateringsproblemerne er LMDE en hurtig og velfungerende distro, derfor har jeg holdt ved så længe. Men jeg glæder mig virkelig til de nye repos er kørt ind!
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 19

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af msm den 10. juli 2011 kl. 21:58

Permalink

Det hele er dog helt

#18: Det hele er dog helt nyt, derfor advarlslen om at vente lidt endnu. Samtidig er ISO-billedet af LMDE voldsomt forældret og der skal hentes vistnok op imod 1 GB data til opdateringer, og denne voldsomme opdatering har skabt problemer for mange. Derfor er det en god ide at slå koldt vand i blodet og vente på det friske ISO-billede som skulle være klar i løbet af måneden.

Jeg vil nu umiddelbart hellere opdatere min nuværende installering, i stedet for at skulle hente et nyt .iso og installere det hele igen. Mit system er nu opdateret og der kommer ikke fejlmeddelelser ved opdatering i terminalen. Jeg brugte denne tutorial lige efter installeringen i går. Jeg er overrasket over hvor hurtig LMDE er i forhold til Mint 11.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 20

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af marlar den 10. juli 2011 kl. 23:16

Permalink

Jeg vil nu umiddelbart

#19: Jeg vil nu umiddelbart hellere opdatere min nuværende installering, i stedet for at skulle hente et nyt .iso og installere det hele igen.

Min kommentar var også mest møntet på #0, ikke en som allerede har et system taget i brug :-)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 21

13 år 11 måneder siden

Permalink

Test

Test
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer
10. juli 2011 kl. 23:49

# 22

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af kaj den 11. juli 2011 kl. 00:14

Permalink

Jeg havde engang tilsvarende

Jeg havde engang tilsvarende problemer med Sidux, der jo også var en rolling release distro baseret på Debian testing.
Jeg fik at vide på Sidux Forum, at jeg aldrig måtte opgradere fra init 5, men altid skulle gå i init 3 for at opgradere, på grund af, at det var eksperimentel software.

Altså:
Ctrl+Alt+F1 for at komme i konsollen, derefter logge ind (som root hvis rootkontoen er aktiveret, men ellers som normal bruger og starte kommandoer med sudo).
dernæst
init 3
apt-get update
apt-get dist-upgrade (evt. apt-get dist-upgrade -d. Det gjorde jeg som regel, da jeg havde oplevet problemer med repositories. Når download var gennemført, så igen apt-get dist-upgrade.)
Når opgradering er gennemført, så apt-get clean
init 5 && exit

Det virkede på Sidux (nu Aptosid).
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 23

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af Slettet den 11. juli 2011 kl. 01:31

Permalink

#22 Kaj, du mener da Sid?

Jeg havde engang tilsvarende problemer med Sidux, der jo også var en rolling release distro baseret på Debian testing.


Som Marlar siger, så skal man have ret god tid. - Jeg har prøvet et stykke tid, og skiftede så til Mint11 i min multi-boot setup med 5 distroer. Den kører uden problemer. Ligesom Kubuntu og Mepis. Hvorimod Debian og Fedora har multimedia-problemer.

  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 24

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af stizzel den 11. juli 2011 kl. 11:33

Permalink

Jeg kunne

#10:

#10: Jeg kunne forestille mig, at visse opdateringer, i forvejen skal være tilstede og aktive, før andre kan accepteres uden skidtet knækker. Det giver da en slags mening.

Men hedder det så noget med, at man tager 5 - 10 (måske 20) af gangen.. downloader, installerer, og derefter genstarter for at være sikker på at de er aktive - og derefter tager de næste 5, 10 , 20 (whatever) opdateringer - eller kan man undlade at genstarte ?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 25

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af frogmaster den 11. juli 2011 kl. 13:16

Permalink

Men hedder det så

#24: Men hedder det så noget med, at man tager 5 - 10 (måske 20) af gangen.. downloader, installerer, og derefter genstarter for at være sikker på at de er aktive - og derefter tager de næste 5, 10 , 20 (whatever) opdateringer - eller kan man undlade at genstarte ?


Jeg behøvede ikke genstarte mellem opdateringerne, men der sker rigtig meget med LMDE lige nu, så hvis du får en fejl selvom du reducerer antallet, så er det oplagt at forsøge med at logge af, og hvis det ikke hjælper så en genstart.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 26

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af stizzel den 11. juli 2011 kl. 15:41

Permalink

Det tager bare en

#25:
Det tager bare en helveds tid når man skal sidde og vælge 10-20 opdateringer af gangen synes jeg :-)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 27

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af msm den 11. juli 2011 kl. 16:11

Permalink

Jeg opdaterede een af

#26:
Jeg opdaterede een af gangen i går. Den måde virkede. Hvis jeg opdaterde 10 af gangen, kom en fejlmeddelelse. Og ja, det tog pænt lang tid.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 28

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af frogmaster den 11. juli 2011 kl. 16:29

Permalink

Det tager bare en

#26: Det tager bare en helveds tid når man skal sidde og vælge 10-20 opdateringer af gangen synes jeg :-)

Ja det holder heller ikke. Hvis ikke LMDE var så forbandet hurtig, så fik den også et los ;)

Det ser ud som om Mint godt er opmærksom, og er i færd med at ændre det.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 29

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af paldepind den 11. juli 2011 kl. 17:19

Permalink

Ja det holder heller

#28: Ja det holder heller ikke. Hvis ikke LMDE var så forbandet hurtig, så fik den også et los ;)
Jeg har flere gange hørt påstanden om at LMDE skulle være hurtigere end Ubuntu mm. Ved du hvad rent teknisk det er der gør forskellen? For jeg kan ikke rigtig gennemskue hvad det skulle være.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 30

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af stizzel den 11. juli 2011 kl. 17:59

Permalink

Okay - jeg har fået den

Okay - jeg har fået den opdateret fuldstændig nu. Jeg satasede, og valgte omkring 50 opdateringer af gange, og heldigvis skete der ikke nogen breakages.

Nu skal det bare lige instilles rigtigt :)

EDIT: Kan se at der er nogne enkelte programmer som ikke virker, som fx mintbackup ???? .. noget med python.. måske fordi under opdateringer at der blev skiftet til python3?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 31

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af frogmaster den 12. juli 2011 kl. 01:30

Permalink

Jeg har flere gange

#29: Jeg har flere gange hørt påstanden om at LMDE skulle være hurtigere end Ubuntu mm. Ved du hvad rent teknisk det er der gør forskellen? For jeg kan ikke rigtig gennemskue hvad det skulle være.

Nej det kan jeg ikke. Jeg er generalist. Hvis jeg skulle gå i dybden med samtlige distroer vill jeg ikke få tid til andet. Der er også nogle kvindfolk der skal ordnes ;)

Jeg er nødt til at prioritere, og tjener mine penge på Windows netværk.

Jeg kan formode, at grunden til at fx LMDE er hurtigere end fx Ununtu er, at koden er mere slim, men tag nu eksempelvis Backtrack 5, der er en Ubuntu klon dedikeret til WPA hacks, så er den endnu hurtigere end LMDE ... Det er dog en special bygget Linux hvor man logger på som root i UI'en.

Hvis man ikke kender Backtrack 5, så er den da interessant skulle jeg mene. Deres slogan er: The quiter you become the more you are able to hear.


#30: Kan se at der er nogne enkelte programmer som ikke virker, som fx mintbackup ???? .. noget med python.. måske fordi under opdateringer at der blev skiftet til python3?

Det er desværre helt almindeligt med LMDE. Problemet løses måske ved en senere opdatering. Det skulle også være begrundelsen for at LMDE nu skifter repos.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 32

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af stizzel den 12. juli 2011 kl. 02:01

Permalink

#31: Det skulle også

#31:

#31: Det skulle også være begrundelsen for at LMDE nu skifter repos.

Har du egentlig (tilfældigvis) en dato på hvornår de udgiver den næste iso ? :)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 33

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af frogmaster den 12. juli 2011 kl. 02:23

Permalink

Har du egentlig

#32: Har du egentlig (tilfældigvis) en dato på hvornår de udgiver den næste iso ? :)

Nej, men der skulle være noget på trapperne. Lidt højere oppe i tråden er der et links til Mint fra PKO der informere.

Noget andet - Hvis man skulle være interesseret i BackTrack, så viser dette screenshot, at BT5 næsten ingen CPU bruger,, og er en del af forklaringen på at den er så jernhurtig.

http://db.tt/P9mT30d
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 34

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af Slettet den 12. juli 2011 kl. 05:32

Permalink

#28 Hurtig, hurtigere ...

Hvis ikke LMDE var så forbandet hurtig, så fik den også et los ;)

Efter min erfaring/fornemmelse er Mint langsomst, så kommer Ubuntu, så LMDE, og hurtigst er "den rene vare": Debian. - Det er ganske vist Stable jeg har. Men Testing er næppe langsommere.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 35

13 år 11 måneder siden

Permalink

Indsendt af paldepind den 12. juli 2011 kl. 10:23

Permalink

Jeg kan formode, at

#31: Jeg kan formode, at grunden til at fx LMDE er hurtigere end fx Ununtu er, at koden er mere slim
Ja. Men hvor skulle det være? LMDE og Ubuntu bruger (eller brugte) samme DE, stort set samme default applications og de er begge baserede på Debian. Jeg har svært ved at se hvad de er Mint folkene skulle have optimeret.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0
Linux fra begynder til professionel af O'Reilly 0

Seneste aktivitet

PCLinuxOS 24
Open Source-eksperimentet 3
Nulstilling af adgangskode 5
Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 2
"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 15
Ingen Mint 5
Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2
Vanilla OS 15
Pepsi Challenge 4
Linuxin er nu migreret til Drupal 11 13
Et Dansk alternativ til Facebook 18
Ekstern Blu-ray-brænder, der fungerer med PCLinuxOS 3

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !