OpenJDK & funktionalitet
Det blev den anden dag kommenteret på Linux ABC, at man fremover vil koncentrere sig om OpenJDK, og jeg bemærkede, at den blev nævnt på Distrowatch i nyheden om den seneste Opensuse Milestone.
Er der nogen her, der har nogen fornemmelse om, hvad det betyder for den praktiske anvendelse? Uffe nævner netbank, men hvis det er knudret med NemID, så bliver det jo i det hele taget ikke sjovt for os danskere.
Er der nogen her, der har nogen fornemmelse om, hvad det betyder for den praktiske anvendelse? Uffe nævner netbank, men hvis det er knudret med NemID, så bliver det jo i det hele taget ikke sjovt for os danskere.
Kommentarer8
Re: OpenJDK & funktionalitet
Hvad det vil betyde, kommer an på om Oracle selv vil tilbyde Java til Linux som download, og hvordan kompatibiliteten i OpenJDK udvikler sig.
Jeg går ud fra, at det er kompatibiliteten med NemID, du tænker på, så der er tre muligheder:
I øvrigt mener jeg, at NemID bør skrottes
Jeg har i hvert fald ingen
OpenJDK == OracleJDK
Men andre ord er forskellene meget små, og man burde kun falde over dem hvis man arbejder meget med Java.
Jeg ved ikke om nogen af disse forskelle har noget betydning for JRE'en.
#0Ubuntu har svjv kun haft
Ubuntu har svjv kun haft openjdk i deres repositories i op til flere releases nu. Så hvis det var et stort problem ville vi nok have hørt mere til det.
openjdk og web-pluginet 'icedtea-web' fungerer ganske udmærket svjv. De fleste bruger formentlig kun java til netbank, og openjdk virker i hvert fald fint med nemid for mig.
#4
Jeg er kun stødt på et sted, hvor det ikke virker.
www.skat.dk/erhverv og login med medarbejdersignatur, mens NemID virker.
java
#6
Er web-pluginet også
Er web-pluginet også omfattet af de specifikationer? .. Det er nok det de fleste bekymrer sig mest om.
#7
Det er webplroblemet om igen alle ælsker standarder men ingen vil gøre sig umage med faktisk at overholde dem. Og det er meget svært at gemenskue hvem der skaber problemer udfra deres officielle politik.