• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af mpl | 29.10.2011 14:11

3g / 4g med flatrate - hvor?

Løst og fast
For et par år siden havde jeg et 3g abonnement hos 3 med fri trafik, nu ønsker jeg igen at finde noget tilsvarende. Problemet er så bare at det tilsyneladende ikke længere er muligt, da der alle steder nu er grænser på dataforbruget!!! Hvad fanden???!!!
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer9

# 1

13 år 8 måneder siden

Permalink

Indsendt af carlo den 29. oktober 2011 kl. 14:45

Permalink

#0 mig bekendt har de 'alle'

#0 mig bekendt har de 'alle' flatrate men hastigheden sættes voldsomt ned når du ryger over de 5GB eller hvilken grænse de nu har. Oister lover f.eks. op til 10Mbit som så sættes ned til 200Kbit når du passerer grænsen.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

13 år 8 måneder siden

Permalink

Indsendt af mpl den 29. oktober 2011 kl. 14:54

Permalink

ah, ja det ville være mere

ah, ja det ville være mere acceptabelt. Vil lige se lidt nærmere på det.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

13 år 8 måneder siden

Permalink

Indsendt af paldepind den 29. oktober 2011 kl. 21:56

Permalink

De er stort set alle

De er stort set alle flatrate. Men de ligger et loft. 3 har også altid haft et loft på 10 GB.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

13 år 8 måneder siden

Permalink

Indsendt af dklinux den 31. oktober 2011 kl. 10:32

Permalink

10 GB

Wow ,, jeg kommer lige i tanke om hvor latterligt lavt 10 GB er , det er jo knapt nok til nyhedsforbruget på en uge. Ulækkert

BTW 10GB er ikke fucking flatrate
10GB loft er 10gb data for xxx DKr på månede,, det skal til forbruger klagenænvet hvis det bliver solgt som flatrate.

Flatrate er samme pris ,, uanset forbrug, hvis de fx sænker hastigheden men lader dig køre videre kan det bedre forsvares som flatrate end et fast loft IMO ,, og nej her tager jeg ikke forbehold for hvorvidt de håndhæver dette loft eller ej.

du kan fx få oister,, det er ret langsomt , og der er kun 1 GB loft mener jeg,, men eneste konsekvens per kontrakten er at de sænker hastigehden, så skal du have noget billigt hvor du dog altid har lidt linie var det måske en løsning.


når jeg blev slået på at nævne oister,
I øvrigt er det også noget LØGNagtigt pis at de "lover op til" , Jeg kan være metrolog og love op til 36 grader og sol hele sommeren , men det er noget volapyk og et retorisk falsum. Man kan ikke love "op til" eller "hen af" eller "omkring " noget , en lovning indebærer en mundlig eller skriftlig kontrakt på en afmålt størrelse . Man kan måske sige "vi lover mellem 20Kbps og 10Mbps båndbredde i de 4 største byer i Danmark"

  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

13 år 8 måneder siden

Permalink

Indsendt af paldepind den 31. oktober 2011 kl. 11:54

Permalink

Wow ,, jeg kommer lige i

#4: Wow ,, jeg kommer lige i tanke om hvor latterligt lavt 10 GB er , det er jo knapt nok til nyhedsforbruget på en uge. UlækkertFor langt de fleste mennesker er 10 GB rigeligt. Jeg har selv Telenor med 10GB loft og jeg har aldrig brugt så meget.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 6

13 år 8 måneder siden

Permalink

Indsendt af bill gates den 31. oktober 2011 kl. 12:34

Permalink

Jeg undrer mig også over

Jeg undrer mig også over forbruget. Streamer I meget media eller er det linuxdownloads?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 7

13 år 8 måneder siden

Permalink

Indsendt af frogmaster den 31. oktober 2011 kl. 13:01

Permalink

Forbruget er afhængig af

Forbruget er afhængig af hvad man arbejder med. Er det fx vedligeholdelse og drift af netværk, er der rimelig mange opdateringer, og så nytter det ikke noget med download begrænsninger.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 8

13 år 7 måneder siden

Permalink

Indsendt af snakee den 1. november 2011 kl. 09:54

Permalink

Wow ,, jeg kommer lige i

#4: Wow ,, jeg kommer lige i tanke om hvor latterligt lavt 10 GB er , det er jo knapt nok til nyhedsforbruget på en uge. Ulækkert

Det kommer meget an på hvad du bruger det til. Jeg har 10 GB hos telmore som jeg bruger som baggrundsdataforbindelse på min HTC Desire Z, primært til download af mnails, vejrudsigt, nyheder og hvad jeg ellers lige har kørende. Jeg kommer aldrig i nærhgeden af 10 GB dataforbrug selv hvis jeg tilslutter mnin netbook og surfer rigtigt. Går det højt er det nok nærmere 2-3 gb men så går det også virkelig højt. men kan godt se at hvis man vil bruge det i stedet for ADSLen derhjemme så kan det blive et problem men her ville man vel også typisk bare have en fiberforbindelse hvis man ikke gider ADSL eller hvis det skal gå hurtigt.


#4: BTW 10GB er ikke fucking flatrate
10GB loft er 10gb data for xxx DKr på månede,, det skal til forbruger klagenænvet hvis det bliver solgt som flatrate


Enig, det skulle jeg faktisk selv til at skrive. Har nu heller aldrig set det solgt som sådan, men mere som mobilt bredbånd med 10GB forbrug eller hvor meget man har hos sit selskab.

  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 9

13 år 7 måneder siden

Permalink

Indsendt af ubuntu den 2. november 2011 kl. 22:00

Permalink

En inde på mobildebat

#6:

En inde på mobildebat bruger nemt nogen få gb på 1-3 dage så det kan nemt lade sig gøre.

Men flatrate er det betal f.eks 299kr og brug netttet så meget du vil uden at betale ekstra eller er det de f.eks 299kr hvor man kan bruge nettet så meget man vil uden at hastighede går fra f.eks 10 Mbits til noget der er langt under 0.5 Mbits ?


Har aldrig hørt om flatrate med mobilt net hvor man kan bruge nettet så meget man vil uden at hastigheden bliver langsommere efter 5,10,15gb eller noget anden mængde data.


Ved greentel har ubegrænset data og sms for 69kr men hvor høj den er og hvad betingelserene for ubegrænset data er ved jeg ikke, greentel bruger telias net som er op til 6 mbits down og ca 1.5 mbits upload hos telia.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 0
llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0

Seneste aktivitet

Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Ingen Mint 4
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2
Vanilla OS 15
Pepsi Challenge 4
"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 10
Linuxin er nu migreret til Drupal 11 13
Et Dansk alternativ til Facebook 18
Ekstern Blu-ray-brænder, der fungerer med PCLinuxOS 3
Københavns og Aarhus Kommune dropper MS 9
Open Source-eksperimentet 1
Microsoft og Google ud af de danske skoler 2
Udfordringer med lydin på Debian 12 1

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !