• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af ubuntu | 08.11.2011 11:20

Hvordan for man sit cam til virke på cam chat,msn ?

Multimedia / lyd / video etc.
Jeg kan få mit Logitech Quickcam pro 9000 til at virke på send en hilsen, men ikke camchatten, cam4 eller msn Emesene,Pidgin,aMsn.

Jeg er frustreret fordi b.la på cam4 og msn med linux kan jeg ikke få mit cam til at virke, det er frustrende fordi sådan noget skal bare virke, men også fordi jeg ikke kan via google få nogen info,hjælp til at løse mit problem, der er simpelthen noget der virker meget dårlig med linux (gør det heller ikke nemmenere at jeg forsøger at google mit problem og ikke kan finde hjælp,en løsning).

Hvordan for jeg løst mit problem ?

Kan jeg få løst mit problem ?

Det er frustrende at have sådan nogen problemer med linux som JEG ikke kan få løst og som bare virker med windows

Er villig til at prøve en ny distro hvis det kan afhjælpe mit problem (dog ike arch,gentoo sådan noget der er frustrende at installere for en der kan li distroe som mint)

  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer7

# 1

13 år 7 måneder siden

Permalink

Indsendt af Louis den 9. november 2011 kl. 14:07

Permalink

Webcam-support under MSN på

Webcam-support under MSN på Linux har tidligere virket.

Den gør den dog ikke længere, da Microsoft har ændret i protokollen, der håndterer webcam-support under MSN.
Dette betyder at den implantation som diverse 3. parts MSN-programmer kører med ikke længere virker.

Jeg kan godt forstå, at du er frustreret og mener at det bare skal virke, men det er nok mere Microsoft du skal rette din vrede imod.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

13 år 7 måneder siden

Permalink

Indsendt af McDonnell den 9. november 2011 kl. 15:31

Permalink

Lad være med at skifte

Lad være med at skifte distro hver gang du har et problem!!!

(google giver flere resultater links på youtube og lign, SE HER)

http://www.linuxin.dk/node/19037 (opdater dog din gamle tråd i stedet for at poste en ny).

  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

13 år 7 måneder siden

Permalink

Indsendt af casperh den 9. november 2011 kl. 15:41

Permalink

Jeg bliver lige nødt til at

Jeg bliver lige nødt til at kommentere den her tråd. Det nytter ikke noget at skifte distro konstant som McDonnel l skriver. Det er det samme program (stort set) uanset, hvilken distro du vælger. Empathy virker på Ubuntu som det virker på Arch... Du køber heller ikke en ny bil fordi hjulet er punkteret.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

13 år 7 måneder siden

Permalink

Indsendt af bill gates den 9. november 2011 kl. 18:12

Permalink

Ret skal være ret. Det er

Ret skal være ret. Det er ikke længe siden at MS gik med på XMPP for deres live services. Det skulle ikke undre mig at man kunne få det til at virke igen.

JEg ved at GNOME Online Accounts(GOA) og empathy nok får support for Live i et eller andet omfang indenfor et eller andet tidsrum. For nu at være helt vildt præcis :)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

13 år 7 måneder siden

Permalink

Indsendt af ubuntu den 9. november 2011 kl. 19:35

Permalink

Når jeg opretter en

#2:

Når jeg opretter en tråd og ingen svarer på den hjælper det ofte at lave en ny tråd, ofte bliver det på andre sider men også nogen gange den side hvor jeg allerede har oprettet en tråd, så forsøger jeg så at lave den anden tråd lidt anderledes (selv om det er det samme emne) ofte virker det og jeg for respons.

Det jeg mener med at prøve en anden distro er at hvis det rent faktisk vil være en fordel at skifte distro så gøre jeg det gerne, aner ikke hvad jeg ellers kan prøve.

Det er som om (google) at linux msn ikke virker med windows msn og at det bedste er at bruge den samme msn client for at cam virker og så skal det nok være noget som f.eks amsn,kopete eller noget andet (har dog ikke med mint kunne få kopete til at virker den kan ikke oprette forbindelse til serveren)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 6

13 år 7 måneder siden

Permalink

Indsendt af dklinux den 11. november 2011 kl. 10:06

Permalink

MSN cam

som sagt ovenfor ,, Ms har ændret protokol for video og i øvrigt også for opkald, jeg kan ikke længere huske detaljerne , hovedesagen er at i bare skal droppe MSN.
Det kommer ikke til at virke forløbigt hverken amsn amsn2 emesene pidgin eller andre lader til at have gang i cam chat på MSN. Det mest oplagt bud til alternativer er nok

Skype
Google chat
ren xmpp løsning
SIP

Ingen af løsningerne er pt særligt elegante.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 7

13 år 7 måneder siden

Permalink

Indsendt af m_abs den 11. november 2011 kl. 21:15

Permalink

#5
Det er generelt set som

#5
Det er generelt set som dårlig stil at oprette en ny tråd, bare fordi man ikke fik svar i den gamle.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 0
Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 0
llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0

Seneste aktivitet

Mest sikker webbrowser 3
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 1
Firefox 2
Ingen Mint 4
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2
Vanilla OS 15
Pepsi Challenge 4
"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 10
Linuxin er nu migreret til Drupal 11 13
Et Dansk alternativ til Facebook 18
Ekstern Blu-ray-brænder, der fungerer med PCLinuxOS 3
Københavns og Aarhus Kommune dropper MS 9
Open Source-eksperimentet 1
Microsoft og Google ud af de danske skoler 2
Udfordringer med lydin på Debian 12 1
ExplainingComputers? 2

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !