• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af jan.k | 27.01.2012 10:56

Trådløst netværk

Hjælp generelt
Hej
Jeg har købt en bærbar komputer, nu vil jeg prøve det, jeg har kun brugt stationære komputere - indtil nu.
Denne bærbare komputer har en trådløs netværks-forbindelse, som jeg ikke bruger, jeg bruger en kablet forbindelse.
Men den trådløse kommer hele tiden og fortæller hvor mange trådløse forbindelser den har fundet, jeg kan ikke finde ud af, at afbryde den, eller deaktivere den.
Så jeg tænker på om den kan misbruges udefra, enten at komme ind på min komputer, eller bruge min forbindelse - udefra ?
Jeg bruger Linux Mint 12
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer7

# 1

14 år siden

Permalink

Indsendt af marlar den 27. januar 2012 kl. 11:11

Permalink

Sålænge din computer ikke

Sålænge din computer ikke er koblet til nogen af de trådløse netværk, er det umuligt at misbruge adgangen. Det at den viser en liste over netværk betyder ingenting. Så på den front kan du være rolig.

Men noget andet er at den bruger unødig strøm + at den "griller din hjerne" til ingen verdens nytte, så derfor kand et være en god ide at slå den fra.

Som regel skal du bruge funktionstasten Fn sammen med en af taltasterne. Andre gange er der en fysisk knap på maskinen som kan slå trådløst fra. På min Lenovo har jeg begge muligheder.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

14 år siden

Permalink

Indsendt af danielstuhr den 27. januar 2012 kl. 12:43

Permalink

Hvis du kører med den

Hvis du kører med den almindelige networkmanager ligesom i Ubuntu 11.10 kan du bare trykke på netværks ikonet og trykke "Enable Wireless", så fluebenet går væk.
Så begynder den slet ikke at søge..

- Daniel
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

14 år siden

Permalink

Indsendt af marlar den 27. januar 2012 kl. 13:19

Permalink

Så begynder den slet

#2: Så begynder den slet ikke at søge..

Korrekt, men slår den også hardwaren fra?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

14 år siden

Permalink

Indsendt af jan.k den 27. januar 2012 kl. 17:18

In reply to Så begynder den slet by marlar

Permalink

Hej
Tak for svarene, nu har

Hej
Tak for svarene, nu har jeg prøvet at klikke på netværks-ikonet, men der er intet wireless, kun Kablet netværk auto eth1 og afbryd.
Der er lys i en indikator-lampe for det trådløse netværk, og den fortæller stadig om fundne netværk.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

14 år siden

Permalink

Indsendt af frogmaster den 27. januar 2012 kl. 17:47

Permalink

Tak for svarene, nu har

#4: Tak for svarene, nu har jeg prøvet at klikke på netværks-ikonet, men der er intet wireless, kun Kablet netværk auto eth1 og afbryd.

Som Marlar m.f nævner, så er det fordi der ingen forbindelse er til et trådløst netværk, Wi-Fi har intet IP, IP6 er sikkert ikke aktiveret, og ingen nøgle er oprettet, Derfor ingen forbindelse eller fare.

Det er også korrekt, at der på maskinen enten er en WI-Fi knap der deaktivere kortet, eller kombination mellem Fn og en tast. Det burde stå i manualen. Når lyset til kortet slukker har du deaktiveret kortet helt.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 6

14 år siden

Permalink

Indsendt af jan.k den 27. januar 2012 kl. 18:20

In reply to Tak for svarene, nu har by frogmaster

Permalink

Hej
Ja tak, jeg skal lige

Hej
Ja tak, jeg skal lige lære det med trådløst, jeg har ikke haft det før.
Nu hentede komputeren en hel del opdateringer 231 MB, og nu når jeg klikker på netværks-ikonet så er der Wireless med, men selv om, at jeg afbryder den, så ændrer det ikke noget, hverken på lys i lampen for trådløs, eller dens beskeder om hvor mange trådløse forbindelser der er, så noget er aktivt stadigvæk.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 7

14 år siden

Permalink

Indsendt af frogmaster den 27. januar 2012 kl. 18:35

Permalink

Ok, men under alle

Ok, men under alle omstændigheder er der ingen grund til urolighed på grund af intrusions.

Din router beskytter eth0 og det trådløse er ikke tilgængeligt, yderligere fordi wi-fi ikke er sat op til at være access point eller har IP, DNS med mere.

Ingen fare på færde.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

GRUB 2.14 introducerer understøttelse af EROFS, forbedringer til Btrfs og LVM 0
KDE Plasma 6.6 tilføjer en funktion, som brugerne har spurgt efter i evigheder 0
Linux i København 12.01.2026: Open source i det offentlige 0
Dansk distro Omarchy 0
KDE overgår indsamlingsmålet for 2025 med rekordstor støtte fra lokalsamfundet 0

Seneste aktivitet

rsync og filsystem 1
Debian 13.3.0 8
E-mail blues 7
BigLinux 1
Linux Mint 22.3 - hvornår opdatere? 10
Canon-printer: Jeg savner "Ink-Toner Level"-meddelelse 10
billede af nuværende installation 2
mapper 4
LinuxIn live 9
Linux Debian på ekstern HD 4
usb disk *LØST* 2
Pacman kunne erstattes af en anden Rust baseret mulighed 1
Epson skanner software 8
Debian 1
Printer Epson ET-2865 problem 8
Winboat 4
Nu kan man skrive private beskeder 14
Mint på imac 2009 34
Firefox AI 7
Kunstig inteligens 6

© 2026 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !