• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af beer | 04.04.2012 15:48

Microsoft bidrager til Linux-kernen i stor stil

Software
Hej

Jeg vil gerne dele denne nyhed med jer:
http://www.version2.dk/artikel/microsoft-bidrager-til-linux-i-stor-stil…
Syndes det er lidt komisk at MS har givet så meget til Linux
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer16

# 1

13 år 3 måneder siden

Permalink

Indsendt af frogmaster den 4. april 2012 kl. 16:10

Permalink

Nyheden er dog ikke så ny

Nyheden er dog ikke så ny igen, eftersom de har gjort det igennem et stykke tid nu, men jeg må indrømme at jeg har lidt svært ved at se det komiske.

Grunden for mig er at jeg er dødtræt af disse tåbelige krige, der ikke fører noget positivt med sig i sig selv. Det bør være klart, at både MS og Linux (og Apple for den sags skyld) vil vinde med integrationen.

Jeg sidder selv med en del blandede netværk, og der er ikke noget mere irriterende end manglende integration.

jeg var lige ved at sige: Gud forbyde religion, roden til ballade og alt ondt.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

13 år 3 måneder siden

Permalink

Indsendt af thorbjørntux den 4. april 2012 kl. 16:14

Permalink

Den originale artikel er

Den originale artikel er her
http://go.linuxfoundation.org/who-writes-linux-2012
1. None (16.2%2)
2. Red hat (10.7%)
3. Intel (7.2%)
4. Novell (3.3%)
5. Unknown (4.3%)
6) IBM (3.7%)
7) Texas Instruments (3,0%)
8) Consultant (2,6%)
9) Broadcom (2,5%)
10) Nokia (1.9%)
11) Samsung (1.7%)
12) Oracle (1.6%)
13) Google (1.5%)
14) Wolfson Microelectronic (1.4%)
15) AMD (1.4%)
16) Academia (1.3%)
17) Fujitsu (1.2%)
18) Pengutronix (1.0%)
19) Atheros Communications (1.0%)
20) Freescale (1.0%)
21) Microsoft (1.0%)
osv.
Foruden overraskelsen med MS - giver Red Hat voldsomt meget mere end andre mens Canonical overrasker negativt med sit fravær. Overraskede er det også at Goggle ikke giver meget mere end et ret ukendt selskab og AMD ....
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

13 år 3 måneder siden

Permalink

Indsendt af beeboob den 4. april 2012 kl. 16:23

Permalink

At være på listen må sige

At være på listen må sige det hele. Selv 1,0% må siges at være flot og jeg vil da ønske at MS gjorde meget mere end de gør. At google er på 1,5% er efter min mening latterligt, og endnu mere uforståligt, at canonical ik gør mere... ((sure opstød må jeg gerne have i ny og næ :) )))
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

13 år 3 måneder siden

Permalink

Indsendt af hightower den 4. april 2012 kl. 17:34

Permalink

citat fra artiklen: "Det er

citat fra artiklen: "Det er dog ikke en pludselig velvilje til open source, der har fået Microsoft på andre tanker, men en egeninteresse i at gøre Linux mere kompatibel med Microsofts virtualiseringsteknologi, Hyper-V.
Det er derfor hovedsageligt drivere til Hyper-V, virksomheden har tilføjet til Linux-kernen."

det er ikke ligefrem det jeg vil mene er det mest positive bidrag.... det er jo bare at gøre windows servere med hyper-v mere linux kompatible. udelukkende for at få flere kunder i biksen som salgsargument, naturligvis. heh.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

13 år 3 måneder siden

Permalink

Indsendt af frogmaster den 4. april 2012 kl. 19:40

Permalink

MS er ikke filantroper fordi

MS er ikke filantroper fordi de bidrager en smule til Linux. Det gør hverken Steve Ballmer mere sympatisk eller fantastisk, men det er dog et skridt på vejen, også selvom MS har egeninteresser.

Det handler om, at få gjort verden oplyst med informations teknologien, så hvis man, med tiden, kan få flere Windows brugere til at kritisere Microsoft's trang til dominans, så kunne det få MS til at indse, at de skal passe på i takt med at alternativerne udvikles. En måde for MS at gøre det på er at bidrage i stedet for at modarbejde.

Det kan imidlertid kun lade sig gøre, hvis eksempelvis Linux, de frie og fattiges alternativ, indgår i strategien. MS har interesse i egne produkter, men ikke på sigt i at medvirke til at holde verden for nar. Det har de gjort rigeligt med deres malware følsomme systemer.

Al det religiøse piz virker kun på idioter, ikke på oplyste, og derfor vil også MS med tiden være tvunget til at ændre strategi, eftersom hvis indtrykket af dem står tilbage som en alene pengegrisk org., så vil de miste markedsandele på grund af folks mistro til multinationale selskaber i takt med at computere ikke længere opfattes noget helt uforståeligt af de nye generationer. En måde at gøre det på er at deltage.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 6

13 år 3 måneder siden

Permalink

Indsendt af paldepind den 4. april 2012 kl. 21:56

Permalink

det er ikke ligefrem det

#4: det er ikke ligefrem det jeg vil mene er det mest positive bidrag.Det er standart virksomhedsførelse i ethvert kapitalistisk system, at man primært gør ting der gavner ens eget firma. Det skal MS ikke klandres for.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 7

13 år 2 måneder siden

Permalink

Indsendt af beeboob den 5. april 2012 kl. 10:41

Permalink

Det er da glædeligt, at de

Det er da glædeligt, at de i det hele taget vil være med. Det skulle vel nødigt, begynde at hedde sig, at der er nogle der er tvunget til open source.

Det bliver da først rigtig sjovt, når vi kan begynde at se feks. flere samt sådan noget som kommuner, lande etc. på listen.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 8

13 år 2 måneder siden

Permalink

Indsendt af cb400f den 5. april 2012 kl. 12:09

Permalink

#6Men de skal vel heller

#6
Men de skal vel heller ikke skamroses for et sådant "gavmildt bidrag".

Bemærk også denne kommentar fra version2:
"Som jeg forstår det (bla. fra LWN) så var MS tvunget til at release deres Hyper-V driver til Linux pga. licensen, og grunden til den høje churn på den kode i øjeblikket er, at koden trængte til en hel del.... "massage" før folk vil have den i kernen, og den kan merges ordentligt."

Hele denne her non-historie er et klassisk eksempel på at der er løgne, forbandet løgn og så statistik. Når MS er færdige med at lovliggøre sig i denne sammenhæng og rydde op i deres kode forsvinder de langt, langt væk fra top20 igen.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 9

13 år 2 måneder siden

Permalink

Indsendt af fac den 5. april 2012 kl. 13:53

Permalink

Jeg er helt enig.
Det

#8:
Jeg er helt enig.

Det der vel skulle have været historien i dette, er at Microsoft bliver nødt til at understøtte Linux i deres virtualiseringstjeneste for at de kan sikre sig de nødvendige markedsandele. Hvilket også er indlysende, men alligevel er et holdningsskift fra MS side.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 10

13 år 2 måneder siden

Permalink

Indsendt af sv-erik den 5. april 2012 kl. 13:58

Permalink

Hvilket også er

#9: Hvilket også er indlysende, men alligevel er et holdningsskift fra MS side.

Viser det ikke mere at Linux er blevet et nødvendigt onde de må lære at leve med, jeg syntes det er fedt det er blevet sådan :)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 11

13 år 2 måneder siden

Permalink

Indsendt af froksen den 5. april 2012 kl. 14:07

Permalink

Det der faktisk overrasker

Det der faktisk overrasker mig mest (positivt) er hvor meget et firma som Nokia bidrager, næsten 2%... Det må da også siges at være ganske fornuftigt.. :-)

Desuden, hvis det kunne have interesse er understående fil på YouTube hvor "Greg Kroah Hartman" taler omkring udviklingen er kernen osv. Naturligvis er det en lidt forældet video, men hans oplæg er stadigt relevant - og såvidt jeg sådan lige umiddelbart kan se har tallene ikke ændret sig meget voldsomt :-)

YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=L2SED6sewRw
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 12

13 år 2 måneder siden

Permalink

Indsendt af cb400f den 5. april 2012 kl. 15:42

Permalink

#11
Det dækker jo kun en

#11
Det dækker jo kun en afgrænset periode, næste år kan meget se anderledes ud.

Glæder mig personligt meget til at der står SUSE på listen i stedet for Novell :-)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 13

13 år 2 måneder siden

Permalink

Indsendt af paldepind den 5. april 2012 kl. 18:46

Permalink

Men de skal vel heller

#8: Men de skal vel heller ikke skamroses for et sådant "gavmildt bidrag".Bestemt ikke!
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 14

13 år 2 måneder siden

Permalink

Indsendt af beeboob den 5. april 2012 kl. 18:49

Permalink

#12 ja næste år kan det se

#12 ja næste år kan det se anderledes ud. Måske er MS så oppe på 2%. Mit bud er dog, at de er lige omkring 0%.

Men når de laver noget, tvang eller ej. Så er det glædeligt. Når de ik gøre, så er det kedeligt. Jeg håber, da at vi kan være med til at rose dem så meget, at de får helt lyst til at forsætte det gode de er begyndt på. Lad dem endelig komme med mere. Hvis ik, tja, mon ik. vi bare forsætter afligevel. Dem der ønsker at deltager, skal da være velkommen, eller lade være.

Nu drejer det sig jo ik om hvem der har en taber sag og hvem der har en vinder sag. For her er det jo indlysende, at open source, vil vinde på den lange bane, eller hvad?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 15

13 år 2 måneder siden

Permalink

Indsendt af kenneth den 5. april 2012 kl. 22:15

Permalink

Det er vel ikke så

Det er vel ikke så underligt, at de har valgt at tilslutte sig den skare af bidragydere, for at opnå noget på længere sigt, når man har aset og maset nok med en kamp sten der er urokkelig, så er det vel lettere at sætte sig på den, end blive ved med at prøve at flytte den, ingen gør noget uden en grund.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 16

13 år 2 måneder siden

Permalink

Indsendt af Uffe den 9. april 2012 kl. 18:30

Permalink

En anden udlægning af

En anden udlægning af historien http://www.h-online.com/open/features/Kernel-Comment-Taking-a-partial-v…
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0
Linux fra begynder til professionel af O'Reilly 0

Seneste aktivitet

"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 16
Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 8
Open Source-eksperimentet 5
En snak om Linux-kompatibel software 7
Nulstilling af adgangskode 6
Virtuel maskine? 2
PCLinuxOS 27
Ingen Mint 5
Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2
Vanilla OS 15
Pepsi Challenge 4
Linuxin er nu migreret til Drupal 11 13

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !