Hotspot Software
Hejsa.
Jeg er blevet bedt om at hjælpe en kammerat med noget hotspot på hans lille fiskerestaurant!
Er der nogle der kender noget software der kan lave dette og vil anbefale ?
Jeg er blevet bedt om at hjælpe en kammerat med noget hotspot på hans lille fiskerestaurant!
Er der nogle der kender noget software der kan lave dette og vil anbefale ?
Kommentarer9
Hvordan vil han have det?
Hans oplæg at hans lille
Reelt er hans ide følgende:
Som standard skulle det give frit net ( evt ved registrering ) og dette net er gratis i 15min.
Derefter blokeres maskinen, indtil de køber Internet for en given periode!
Dog ville han jo gerne kunne styre det på en smart og let måde !
Har googlet en del, men ville reelt gerne høre andres meninger!
Har dog kigget på denne:
http://linux.softpedia.com/get/System/Operating-Systems/Linux-Distribut…
Alternativt kan jo købe
http://www.hotspot-server.eu/index-en.html
Edit: Kunderne bliver nok ikke begejstrede for at blive smidt af efter et kvarter.
Bare en tanke, så kunne han i stedet lægge omkostningerne på varerne. Fiskesuppen kommer nok til at koste et par kroner mere, men han slipper for at administrere den, og når folk finder ud af, at han tilbyder "gratis" internet, kunne det jo tænkes, at der kommer flere til?
Jamen det var nu bare reelt
Det er da også en god ide
Jamen det forventer jeg da
Husk logning af alt trafik
Logning sørger hans ISP
#8 han skal også logge på
her er et udrag:
Hvem er udbyder? Min egen virksomhed (fx en campingplads) eller det selskab, som har stillet alt udstyret op og leverer internetforbindelsen til min virksomhed?
Udgangspunktet i de situationer vil være, at det er den virksomhed, som har kundeforholdet, som vil være omfattet af udbyderbegrebet. Hvis kunderne fx afregner direkte med campingpladsen, som efterfølgende afregner med det selskab, der har opstillet udstyret, vil det – som udgangspunkt – være campingpladsen, som er udbyder. Der vil dog kunne opstå situationer, hvor begge virksomheder vil være omfattet af udbyderbegrebet.
Jeg har stillet en (gratis) internetforbindelse op på min café, tankstation eller lign – er jeg omfattet af udbyderbegrebet.
Som udgangspunkt JA. Når internetforbindelsen stilles til rådighed i forbindelse med en kommerciel virksomhed, vil denne ydelse også blive anset for kommerciel og dermed omfattet af udbyderbegrebet, selvom det er gratis at bruge internetforbindelsen. Det er uden betydning, om det er en lille café med ganske få kunder eller et stort shoppingcenter med tusindvis af kunder, og det er også uden betydning om ydelsen stilles til rådighed gratis eller ej.
taget herfra http://www.itst.dk/tele-og-internetregulering/forbrug-og-telefoni/krav-…