Trafficlight, WOT og Proaktivitet
For sikkerhedsinteresserede, især på Windows, men også Mac og Linux, installer Trafficlight fra Bitdefender i browserne.
http://trafficlight.bitdefender.com/
Bruger man Chrome, kan den installeres fra Chromes Webshop, ligesom WOT, og naturligvis fra Firefox's Add On's. De kører begge fint side om side.
Naturligvis er Trafficlight, WOT og AV generelt ikke skudsikre, og hvis man debugger Trafficlight, kan man forhindre den i at se en server.
Bare for at tage eventuelle kommentarer på forskud.
Feedback modtages gerne, kun ikke fra BG.
http://trafficlight.bitdefender.com/
Bruger man Chrome, kan den installeres fra Chromes Webshop, ligesom WOT, og naturligvis fra Firefox's Add On's. De kører begge fint side om side.
Naturligvis er Trafficlight, WOT og AV generelt ikke skudsikre, og hvis man debugger Trafficlight, kan man forhindre den i at se en server.
Bare for at tage eventuelle kommentarer på forskud.
Feedback modtages gerne, kun ikke fra BG.
Kommentarer12
Lige en tilføjelse. WOT har
Er et site ikke inficeret, men upålideligt af andre årsager, er det muligt at WOT viser andre resultater end Trafficlight, der kun holder øje med inficerede webservere.
Fordi en kyndig malware eksportør, er i stand til at blokkere for sådanne foranstaltninger, udgør de ikke garanteret sikkerhed, kun for sites der uforvarende inficere brugerenes maskiner, eksempelvis fordi webserveren er hacket.
Trafiklys? Det er jo
Næ nej! Man køre sin browser i et visualiseret OS med sin browser installeret i en chroot-environment, og så deaktiverer man alt hvad der hedder plugins og JavaScript (man kan evt. bruge browseren Dillo, den er meget sikker) og wupti så er der ikke længere brug for den slags programmer.
Trafiklys? Det er jo
Nåh ja proprietært, frack det ;-) men andenrangsunderstøttelse for Linux? Hvad tænker du på? Trafiklyset virker da på mine Linux's browsere indenfor nævnte kompatibilitet.
Har ikke prøvet med Dillo, kender den ikke, så tak for linket.
Jo der er andre måder at beskytte systemet på. Chrome eksempelvis, har en sandbox, en slags virtualisering, og virtuelle Win OS er glimrende, men kan også inficeres.
Alligevel er det måske dramatisk for nogen ligefrem at skifte browser. Især for en del ældre Windows brugere skulle jeg mene, der kan have svært ved at omstille sig ...
Fås Dillo iøvrigt til Windows?
EDIT: Ja tilsyneladende, men ifølge dette site ustabil?
http://dillo-win.sourceforge.jp/index.en.html
Jeg er lidt usikker på, om de af Linux brugerne, der måske ikke dualbooter, eller overhovedet vil kendes ved Win, generelt er særligt opmærksom på antimalware sikkerhed ..., Hvorfor skulle de også være det ...
Nåh ja proprietært,
#3: Har ikke prøvet med Dillo, kender den ikke, så tak for linket.Det var mest en joke ;) Dillo har det svært med hjemmeside fra dette årtusinde. Den understøtter hverken JavaScript eller plugins af nogen art, hvilket også har den sideeffekt, at den er meget sikker :)
Ontopic: Jeg brugte WOT engang, men det er jeg stoppet med. Det fortalte mig aldrig noget, jeg ikke allerede viste. F.eks. af nygerrighed klikker du på en reklame, der ser meget utroværdig ud og WOT popper op og fortæller dig at siden er utroværdig.
Browser pluginsne kan du
Jo det fulde program. Det var nu også kun til browserne jeg mente. Nå Dildo var en joke- Helt ærligt, det ligner det også ;-)
#4: Ontopic: Jeg brugte WOT engang, men det er jeg stoppet med. Det fortalte mig aldrig noget, jeg ikke allerede viste. F.eks. af nygerrighed klikker du på en reklame, der ser meget utroværdig ud og WOT popper op og fortæller dig at siden er utroværdig.
Det er da rigtigt. Ofte er det banalt, men indimellem, når man ikke lige kender programmet, vel især for Windows folket, kan WOT informere om low functionality eller direkte scam. Traffiklyset er udelukkende om malware, mens WOT med fx programmer som MySecurityCenter, udover trusted sources, også får deres ratings fra brugerne.
Har du både WOT og TrafficLight installeret, så prøv dette link:
http://www.google.dk/search?sugexp=chrome,mod=10&sourceid=chrome&ie=UTF…
PaldepindFor
For informeringoversigtens skyld, vil jeg da gerne tilføje dette link, hvor det hovedsageligt handler om malware problemerne ukyndige Windows brugere har. Bare så det ikke skal hedde sig, at alting snævert handler om hvad man selv synes.
En Mod på sitet spørger til Linux iht emnet, ikke kun fordi han er teknisk begavet, men for at fremhæve Linux som alternativ, og iøvrigt også på andre områder. Han bruger selv Linux.
http://www.24.dk/group/pc-hjlp/forum/thread/2213581
Edit: Bad talk og Futz flames er strengt forbudt på sitet. Heldigvis fordi det er smitsomt og derfor breder sig som kotume. Gruppen er lukket. og ansøgere bliver vurderet på retorik,
Ingen hentydning til dig iøvrigt.
Sitet linker til LinuxIN til oplysning. Det er begrænset hvad flere fx herfra kan få ud af sitet. Det giver mest mening hvis man har noget at give.
Nå Dildo var en joke-
#5: WOT informere om low functionality eller direkte scam.Jeps! Det var lige præcis det der generede mig. Jeg kan godt kende en scam når jeg ser den, og jeg følte ikke at WOT hjalp mig. Men jeg vil prøve Trafficlight. Men nok mest for at tjekke det ud, og se om det er noget jeg skal installere for bekendte der bruger Windows. Som man siger, det farligste på nettet er dig selv, og ting som Trafficlight er gode for almindelige folk, for at beskytte dem mod dem selv.
#6: Ingen hentydning til dig iøvrigt.Den fangede jeg ikke helt?
Jeps! Det var lige
Jo jo, det bestemmer du selvfølgeligt helt selv. Du tror vel ikke andet ;-)
Der er mange der ikke kan kende scams fra pålidelighed, igen, især på Windows. For dem kan det være aktuelt.
For de forholdsvis få Linux brugere, der ikke kender Windows, men alligevel forsøger sig, KAN sådanne forholdsregler være gavnlige. På flere områder er det en helt anden verden.
Hvis du ikke fangede sidste bemærknin, så se helt bort fra den. Kun med på grund at den forhåbenligt overståede kedelig tone, der KAN forekomme her på sitet.
* Brug den rigtige
Kan det lade sig gøre at supportforummet vedr. supportspørgsmål LINUX ikke misbruges som talerør for nogle der har et imponerende stort behov for at snakke om windows? Trådstarter nævner jo windows flere gange end han laver undlæg :)
Der er mange der ikke
#8: Hvis du ikke fangede sidste bemærknin, så se helt bort fra den. Kun med på grund at den forhåbenligt overståede kedelig tone, der KAN forekomme her på sitet.Aha! Jeg tror, at jeg er med nu.
#9: Utroligt at du ikke kan holde dig ontopic, taget i betragtning hvor meget du brokker dig når andre ikke gør det. Hvis du vil whine, er du velkommen til at oprette din egen tråd!
Chrome eksempelvis, har
Til gengæld bliver du så tracket i hoved og r*v af Google så hvis du er interesseret i lidt privatliv samt at et stort firma ikke skal holde øje med hele din gøren og laden på nettet så glem alt om Chrome.
Så det kan gpodt være du ikke får virus, til gengæld betaler du med dit privatliv. Da Virus stort set ikke er et problem på moderne Linux (med mindre man selv vælger at installere det) undgår jeg gerne chrome for enhver pris.
Google Chrome er blevet forceware. De forsøgter at tvinge det ned over hovedet på deres brugere ved at bundle det med andet software med opt-out-flueben. Lidt á la Symantech. De er lige loivlig meget interesseret i at få deres software spredt og de benytter metoder til det som jeg bestemt ikke bryder mig om. Lugter meget hen ad at de tjener penge på at sælge folks browserhistorik eller anden data.
Til gengæld bliver du
Ahh, har godt hørt og læst om problemet, og noget er der om det. Men lade være med at logge på med en google konto bare for at søge, og lad være med at lade browseren huske password.
Værre er det heller ikke, men Google Analytics er altid aktiv som tracker, det er rigtigt. Man kan spærre den, men jeg ser den ikke som en trussel. Ikke endnu i hvert fald.
TrafficLight viser iøvrigt aktive trackers ...
Hvis man tænker lidt længere, så handler det om enorme datamængder hvert sekund. Hvordan giver det mening i at holde øje med folks browsning, bortset fra tilfælde med børneporno, terrorisme o.l.. selvfølgelig undtaget reklamer i søgninger?
Der findes eksempler på at Google udelader søgeresultater på grund af licensbrud og klager, og fra stater som Kina, men det er en anden historie.
Dertil kommer Google søgninger i Firefox m.f.. Indtil videre, så har jeg nogle problemer med at se relevans, men er selvfølgelig interesseret i emnet, så hvis nogle kan bekræfte at Google har sammenarbejde iht konspirationer, så hører jeg gerne nærmere.
Undtaget dog fra BG, hvis meninger kun har relevans efter en skideballe, og når han holder sig til emner han ved noget om. Eksempelvis systemd på Fedora.
Comprende ;-?