Ang. www.gratisogfri.dk
Jeg har tilladt mig at gøre lidt reklame for jeres site, for samtidig at nævne et plugin til GIMP - G'MIC som i måske har interesse i at tilføje. G'MIC har mange ekstra filtre der gør GIMP nemmere for begyndere.
G'MIC blev nævnt af sitet's moderator, hvorefter jeg mente det måske kunne have interesse også for jer.
http://www.24.dk/group/pc-hjlp/forum/thread/2214350
http://www.24.dk/group/pc-hjlp/forum/thread/2214355
Mvh
G'MIC blev nævnt af sitet's moderator, hvorefter jeg mente det måske kunne have interesse også for jer.
http://www.24.dk/group/pc-hjlp/forum/thread/2214350
http://www.24.dk/group/pc-hjlp/forum/thread/2214355
Mvh
Kommentarer14
For en orden skyld, så er
http://www.24.dk/group/linux/forum/thread/2212825
tak vi checker op på det
Hej
#2 Frogmaster, jeg har
#2 Frogmaster, jeg har installeret Fedora Utils efter dine anvisninger i 24.dk på Fedora 17 med Cinnamon, men jeg får hele tiden fejl og advarsler fra SELinux fejlsøger om Jockey.
Er det noget jeg skal tage alvorligt, eller skal jeg bare slette Jockey ?
#3Prøv at deaktive SElinux
Prøv at deaktive SElinux og eventuelt din Firewall. Først efter jeg gjorde det virkede mit LAN fornuftigt på Fedora, men ingen grund til at slette noget.
SELinux med Jockey driveren tillader dig at køre i Enforcing Mode, så lad være med at slette den.
går ud fra det er
den skal så under grafik og foto... hvad skal man kalde det?? billede omformer/konvertering??
#5Jeg ville nok kalde det
Jeg ville nok kalde det et artist plugin eller filter, og ja det er linket til sourceforge.
Hej
#4 Tak for forslaget,
#4 Tak for forslaget, men jeg er meget afhængig af min Firewall, den kan jeg ikke undvære.
Og jeg vil ikke kapre tråden, men jeg troede, at den var færdig.
#7Tråden er vel egentlig
Tråden er vel egentlig også slut. Der er ikke så meget andet ang.. G'MIC.
Nu ved jeg jo ikke hvorfor du er afhængig af Firewall, men SELinux er måske stadig ikke nødvendig.
SELinux er nok en fordel på meget usikre netværk, men den vil formentlig forhindre dig i at kopiere mapper til en anden LAN maskine, mens filer er tilladt. På mit netværk er det overkill, så jeg ser den ikke nødvendig.
Prøv at deaktivere SELinux uden at deaktivere iptables (din firewall). Der er et grafisk værktøj i Fedora til at deaktive/genaktivere SELinux.
Jeg skulle måske lige nævne, at Fedora Utils er medtaget i pakkemanageren i en tidligere udgave end den fra souceforge.
Hej
#8 For at sige det kort,
#8 For at sige det kort, hvis jeg starter min komputer, uden en firewall aktiveret under opstart, så har jeg intet netværk - ingen netforbindelse, når komputeren er startet op, og på samme måde, hvis jeg afbryder firewall, så er min forbindelse overtaget af en anden med det samme.
Jeg har ikke forstand på hvordan det foregår, men jeg bor i en lejlighed i et byggeri, hvor ikke alle selv har deres egen netforbindelse, men de hacker på hvor de kan. Nogle gange er det modemet de tager, og andre gange er det min komputer de overtager.
Så jeg skal have en aktiv firewall, både under opstart af komputeren, og når komputeren er tændt.
Måske hedder det et usikkert netværk.
#9Det lyder helt mystisk
Det lyder helt mystisk Jan, som du beskriver det. Intet af det du beskriver burde ske.
Har du også Windows maskiner? Hvis ja er de måske inficeret. Har du en router? hvis ikke så overvej at anskaffe dig en.
Ellers kræver det meget mere info fra dig, for at få et overblik over forholdene på dit lokalnet.
EDIT:
Dette her kunne udvikle sig til en større ting. Hvis tilfældet, er det bedst at oprette en ny tråd.
Hej
Ja, det er mystisk, og
Ja, det er mystisk, og det fremmer ikke min forståelse for, at Linux er sikkert.
Jeg har ikke Windows, og vil ikke have Windows, kun Linux.
Der er en router indbygget i modemet, som skal indstilles i Windows, og vist også en firewall, som jeg ikke ved om den er aktiveret.
Jeg har 3 komputere tilsluttet, 2 gange Fedora 17 med Cinnamon, og en med Linux Mint 13 med Mate.
Alle de distributioner, som jeg har prøvet, der har det været gældende, at hvis der er en aktiv firewall under opstart af komputeren, så har jeg også en netforbindelse efter opstart, og modsat, hvis der ikke er en aktiv firewall under opstart af komputeren, så er netforbindelsen optaget af en anden, efter opstart af komputeren.
Det betyder jo, at jeg holder mig til Gnome eller Fedora, hvor der er en firewall, der kan aktiveres under opstart. I Linux Mint bruger jeg programmet Firestarter, og aktiverer det under opstart - når jeg logger på.
Jeg vil lige gentage, at du
Kort for nu. Linux er sikkert mod infektioner, hvis man ikke selv installer inficerende programmer, men ikke mod hackning.
Ja, det er mystisk, og
Firewall er en del af sikkerhed, men det er et vidt begreb. Hvis du vil havde hjælp til at få det løst, så virker det til at frogmaster har viden og tiden til at hjælpe dig i en ny tråd som omhandler dette emne. Det gør det også letterer når der skal søges efter hjælp at det hele ikke er i en tråd.
Hej
Tak for tilbuddet, men
Tak for tilbuddet, men jeg har ikke viden nok, om det tekniske til at rode under motorhjelmen.
Jeg ville bare forklare hvorfor, at jeg ikke kan undvære en firewall.
Jeg har slettet Jockey, og får nu ingen fejlmeddelelser.