nodeadkeys eller no nodeadkeys?
Jeg bruger Ubuntu 7.10. I maple11 kan jeg kun skrive '^' hvis jeg aktivere nodeadkeys i /etc/X11/xorg.conf.
Men hvis nodeadkeys er aktiv så kan jeg ikke skrive umlaut (ö) og aprostof (én) i minde andre programmer (gedit, firefox etc).
Findes der måde at kunne klare begge ting på eller skal man ændre i sin xorg.conf hver gang man skal bruge maple11?
- Log in to post comments
Kommentarer3
Re: nodeadkeys eller no nodeadkeys?
^" ~' hmm har du et normalt dansk tastatur,der er sat rigtigt op til dansk tastatur i ubuntu?
Re: nodeadkeys eller no nodeadkeys?
Du kan bare gå til system->preferences->keyboard og så under layouts kan du tilføje de layouts du gerne vil bruge, og for en genvej til at skifte imellem dem er der et panel applet kaldet "keyboard indicator".
Bruger godt nok 8.04, men mon ikke det er nogenlunde samme fremgangsmåde.
Edit:
Selvom du ikke bruger nodeadkeys burde du nu godt kunne skrive ^, det er samme tastekombination, du skal bare huske at trykke på en tast bagefter for at få den frem, det er dog langt fra alle taster du kan bruge, space virker ihvertfald og samme tast igen gør også, bare husk at blive ved med at holde shift nede.
Re: nodeadkeys eller no nodeadkeys?
Jeg har også harft en del problemer med maple og "^", min løsning blev at jeg begyndte at skrive "**" hvilket udføre samme funktion.