openSUSE 12.2 udgivet
openSUSE 12.2 er blevet udgivet. Den nye udgivelse kommer med KDE SC 4.8 og Qt 4.8 som giver forbedret ydelse, GRUB2 er nu standard, Plymouth leverer animeret bootslpash, GIMP 2.8 giver nu mulighed for enkeltvindue-tilstand, LibreOffice 3.5, Linux 3.4 m.m. kommer med mange forbedringer.
openSUSE 12.2 var oprindeligt planlagt til udgivelse i juli, men udsættelsen på 1½ måned betyder at denne udgivelse er endnu mere poleret og stabil end normalt. Det betyder til gengæld også at ikke al softwaren er i allernyeste version, men nyere pakker af alle større fri software-projekter såsom KDE SC 4.9, Linux 3.5 osv. er let tilgængelige via softwarekilder på openSUSE Build Service.
Du kan læse annonceringen her:
http://en.opensuse.org/Release_announcement
På 12.2-portalen finder du links til screenshots og detaljeret beskrivelse af nye funktioner m.m.
http://en.opensuse.org/Portal:12.2
Du finder en begynderguide til openSUSE 12.2 her:
http://opensuse-guide.org/
Have a lot of fun!
openSUSE 12.2 var oprindeligt planlagt til udgivelse i juli, men udsættelsen på 1½ måned betyder at denne udgivelse er endnu mere poleret og stabil end normalt. Det betyder til gengæld også at ikke al softwaren er i allernyeste version, men nyere pakker af alle større fri software-projekter såsom KDE SC 4.9, Linux 3.5 osv. er let tilgængelige via softwarekilder på openSUSE Build Service.
Du kan læse annonceringen her:
http://en.opensuse.org/Release_announcement
På 12.2-portalen finder du links til screenshots og detaljeret beskrivelse af nye funktioner m.m.
http://en.opensuse.org/Portal:12.2
Du finder en begynderguide til openSUSE 12.2 her:
http://opensuse-guide.org/
Have a lot of fun!
Kommentarer35
Min mor overvejer at skifte
Hej
Jeg kender ikke
Jeg kender ikke openSUSE, og er på ukendt område, men du skriver, at nyere versioner af software kan hentes på Build Service.
Kommer de ikke gennem den almindelige opdatering ?
#2
Jo, der kommer
Jo, der kommer opdateringer. Men på build service kan du skaffe u-officielle opdateringer - det som regnes som for bleeding edge til at være officielt supporteret.
jeg har installeret
jeg har installeret opensuse på mine sviger forældres computer af samme grund, og det har været ganske successfuldt.
Hvilket
Hvilket skriverbordsmiljø valgte du? Jeg heller mest til Xfce eller GNOME pga. stabiliteten.
Xfce var ikke rigtigt med i
Vagte KDE, hovedsageligt af 4 grunde:
1) Det er det jeg selv bruger til dagligt, og dermed det jeg vil have nemmest ved at hj́́ælpe dem med.
2) I sin standart opfoersel minder det en del om Windows som de var vandt til.
3) Sviger far har en ganske stor, og meget benyttet billed samling, og jeg kunne ikke finde nogle programmer der så ud til at kunne konkurrere med digikam.
4) Det virkede som et godt kompromi mellem stabilit her og nu, og stabilt i fremtiden. KDE4.x serien var efterhånden blevet ganske stabilt, og absolut brugbar for almindelige brugere, og så derfor ud til at have en god lang stabil fremtid, uden nogle drastiske ændringer, mens Gnome modsat var på vej mod Gnome3, så hvis jeg gav dem gnome2 ville de i sig selv være et skift, hvorefter de så relativt kort efter ville skulle have endnu et større skift, i form af Gnome3. I dag er dette vist ikke det store problem for nogle af siderne dog.
Tak for redegørelsen.
Tak for redegørelsen. Selvom at jeg dog ikke er enig med din holdning til Xfce.
#0Jeg glemte et
Jeg glemte et download-link i nyheden /o\
openSUSE kan downloades her:
http://software.opensuse.org
#2
openSUSE har samme opdateringspolitik som andre non-rolling distros, f.eks. Ubuntu. Der kommer som udgangspunkt kun vigtige bugfixes og sikkerhedsopdateringer via officielle opdateringer. Dog er det under overvejelse undtagelsesvist at shippe KDE SC 4.9.1 som en officiel opdatering til 12.2.
Til gengæld har openSUSE formentlig flere up-to-date pakker tilgængelige end nogen anden non-rolling distro via ikke-supporterede softwarekilder fra openSUSE Build Service og Packman.
#5
Hvilke stabilitets-issues skulle din mor støde på i KDE, medmindre hun begynder at stressteste Nepomuk og Akonadi eller at fedte med de mere eksotiske hjørner af Plasma?
KDE fungerer fint for min mor, når bare man lige laver en nogenlunde fornuftig bedstemor-opsætning (strigi deaktiveret (hvilket alligevel er standard i openSUSE), aktiver dobbeltklik for at åbne filer og mapper, lås widgets, fornuftige standardprogrammer, kun eet virtuelt skrivebord, fjern activities-widget osv.)
Nu har jeg kun kørt
Jeg laver altid frisk
Men det er sjældent jeg hører om problemer med opgraderinger, men det vil selvfølgelig altid være sikrest med frisk installation.
strigi deaktiveret
ja lås widgets er vigtig, ellers kommer de hurtigt til at få fjernet taskbaren eller lignene.
strigi synes jeg faktisk er blevet stabil nok, til at man kan overvege at lade den kører. Når ikke den laver ballade, så hjælper den jo også til brugervenligheden.
dobbelt klik vs enkelt klik synes jeg afhænger af i hvor høj grad brugeren er vandt til at bruge et dobbelt kliks system. Prøv at læg mærke til hvor megrt det forvire folk i windows, når jeg i agterer min mor og farmor, så er det rigtigt tit at de prøver at gøre noget hvorefter der ingen ting sker, fordi de skulle have dobbelt klikket, eller der sker for meget, fordi de ikke skulle have dobbelt klikket.
med genbrug af udvalgte dele
Hvordan gør jeg det. ?
Jeg har en del billeder og meget musik, jeg gerne vil have med.
Havde faktisk problemer, da jeg sidste gang lavede en opgradering i stedet for en ren installation. Så det endte med en ren installation
Hej
#3 og #8 Tak for
#3 og #8 Tak for oplysningerne, og jeg har lige undersøgt, at Xfce fås med openSUSE 11 ikke 12.
Hvilke
Til min far overvejer jeg dog KDE, da han laver mange billedting. Og Gwenview er fantastisk. Det kan f.eks. håndtere både billeder og video, hvilket jeg ikke har fundet andre stedet.
#12: Hvordan gør jeg det. ?Du kan tage backop (inklusiv evt. dot-filer) på en ekstern harddisk, og så køre det hele over efter frisk installation. Eller du kan have en seperat /home partition og så blot undlade at formatere denne under ny installation.
#13Lies. Xfce er en
Lies. Xfce er en valgmulighed på dvd'en (og netinstall)
http://thefreecountry.files.wordpress.com/2011/04/desktop_choice1.jpeg
Der er ganske vist ikke nogen officiel livecd med Xfce, men der skal nok være nogen der laver en selv på http://susestudio.com , ellers kunne du jo selv gøre det.
#11: strigi synes jeg faktisk er blevet stabil nok, til at man kan overvege at lade den kører. Når ikke den laver ballade, så hjælper den jo også til brugervenligheden.
Det er sikkert rigtigt. De folk der oplever problemer, lader til som regel at være de nørder, der vælger at indeksere adskillige gigabyte af plaintext-filer e.l.
Hej
Her er hvad der st[r,
Her er hvad der st[r, hvis man bruger dit link
Xfce
Get the latest Xfce Live CD.
Built on openSUSE 11.3 with latest Xfce.
Ja, man det er stadig
Ja, man det er stadig en mulighed at vælge XFCE via dvdén. Eller lave en spin på susestudio :)
Efter at have prøvet at
Alle gange pga problemer i opstartsmenuen med Windows, da jeg har dualbooth.
12,1 kører fejlfrit.
Har haft OpenSUSE i 8 år, men er lidt træt af det netop nu.
Jeg har lige installeret
Nu må jeg se om jeg kan finde en løsning, ellers ved jeg ikke helt hvad jeg gør.
Jeg fik beskeden 2 gange:
Supergrubdisk kunne redde mig, ved at skrive mbr til Windows 7.
Jeg fik beskeden 2 gange:
Supergrubdisk kunne redde mig, ved at skrive mbr til Windows 7.
Jeg fik beskeden 2
Hvis grub2 af en eller anden underlig årsag ikke virker for dig og din hardware, kan du vælge gamle grub under installation.
Er jeg den eneste som syntes
#23Jep. Se/hør f.eks.
Jep. Kører markant hurtigere end 12.1 for mig - både hvad angår boot, applikationopstart og (KDE) desktop respsonsiveness. Se/hør f.eks. også Linux Action Shows anmeldelse.
Måske du skulle prøve at analysere og specificere en lille smule præcis hvad der er langsomt for dig og måske gøre dig nogle overvejelser om hvad det kunne skyldes at de pågældende operationer/komponenter hver især er langsomme på dit system (grafikdrivere, processer der er løbet løbsk, memory leak i en eller anden applikation, overdrevet meget disk I/O fra et eller andet stads du har kørende, noget der hænger, Flash...).
#24 Den har en langt længer
Og har du prøvet at trykke
Load af programmer kan man ikke forholde sig til uden at vide hvad det er for nogle programmer, hvilket skrivebordsmiljø, hvad der kører af ting og sager, og du har kigget på en procesliste for at se om noget løber løbsk med cpu-, ram- eller I/O-forbrug. Og så skader det aldrig at vide hvilket grafikkort og hvilken grafikdriver der i brug - da størstedelen af oplevet langsomhed i dagens Danmark skyldes kombination af buggy grafikdrivere og de forskellige skrivebordsmiljøers compositing/effekter/animationer.
Jeg valgte at prøve en gang
Denne gang også uden at aktivere opdateringskilderne undervejs.
Det gik fuldstændigt smertefrit og ingen af de ca 1680 pakker manglede og heller ingen fejlmeldinger.
Fejlen har sandsynligvis ligget på brændingen eller dvd`en. Med andre ord ved mig og ikke openSUSE.
Jeg føler openSUSE 12,2 er blevet meget hurtigere end 12,1 både ved boot og specielt meget i YaST. :-)
Desuden ser grafikken ud til at være blevet forbedret i KDE
Installationen har drillet ja, men jeg kunne jo bare have tænkt mig godt om -(
Desuden ser grafikken
Det er sjovt du nævner grafikken, for jeg har faktisk aldrig været mere tilfreds med den måde en linux disrtibution håndterer mit grafikkort på end jeg er i openSUSE 12.2
Jeg installerede den lukkede nVidia driver, men selv med den kan jeg bruge GNOME's skærm-indstillinger til at vælge ekstern-skærm-indstillinger, hvilket ikke er muligt i ubuntu, eller tidligerer openSUSE udgivelser. (For mit vedkommende, anyway).
Derudover har jeg altid synes at jeg har fået bedre grafik ydelse under openSUSE end i Ubuntu. Dog er det intet jeg har tal på :)
#28Det er nu ikke noget
Det er nu ikke noget openSUSE kan tage æren for - udover at have en up-to-date Nvidia-blob tilgængelig. Der er jo i sagens natur ingen udover Nvidia der kan påvirke hvordan den driver virker - eller ikke virker.
Svjv. er det Nvidia der omsider har fået nogenlunde anstændig xrandr-support for nylig, hvilket betyder at man kan bruge de xrandr-frontends de forskellige skrivebordsmiljøer leverer. Bedre sent end aldrig, som man siger.
Uanset hvis "skyld" det
Uanset hvis "skyld" det er, så har andre distributioner ikke kunne give mig en lige så god oplevelse :)
Måske det vil være lige så godt I ubuntu hvis jeg installerede nvidia-updates, det skal jeg ikke kunne sige.
Uanset hvad er jeg fint tilfreds nu :)
Der er jo heldigvis også
Jeg vil også gerne dele
Gode ting:
* Enormt flot Plymouth tema
* YaST er blevet pænere (men bruger desværre stadig ikke ens Qt tema)
* One Click Install er en rigtig fin feature, første gang at jeg har prøvet det
Triste ting:
* Problemer med Xorg
* Desktoppen indeholder stadig en grim blanding mellem KDEs blå og openSUSEs grøn.
* Installationen kræver stadig reboot
fejl under installation af open suse 12.2
under installationen gik det galt at den fjernede Win 7,
dvs. at dualboot som jeg havde bedt den om så nu vil
jeg gerne høre om der er en kommando så harddisken
frigives så jeg kan starte forfra evt. fdisk ell. partionmatic
ell. lign.
Vh
Nis
http://www.supergrubdisk.org/
Prøv evt om Super Grub Disk kan redde det
#33Disken skal ikke
Disken skal ikke "frigives". Du kan installere ovenpå og/eller formatere disken med det værktøj der nu måtte passe dig.
Dog kan du selvfølgelig ikke formatere en disk der er mountet.