Robolinux
Er der nogen der har afprøvet den http://www.robolinux.org/
Ja, jeg ved godt jeg er lidt af et legebarn, trods alderen :-) Roder lidt med den for øjeblikket, men har lidt problemer med dansk keyboard
Ja, jeg ved godt jeg er lidt af et legebarn, trods alderen :-) Roder lidt med den for øjeblikket, men har lidt problemer med dansk keyboard
Kommentarer11
Den var diskuteret i seneste
En video fra
http://www.youtube.com/watch?v=Bin8_LXBmDs
Eller slip legebarnet løs på nixos, en hollandsk distro, opbygget på en helt ny måde.
" So if the new configuration crashes or doesn’t boot properly, you can just roll back by selecting an older configuration in the Grub boot menu. Rollbacks are very fast: it doesn’t involve lots of files having to be restored from "
http://nixos.org/nixos/
Jeg er ca. lige så gammel og legesyg.
Er ved at downloade live-cd.
os
Sikkert noget i kender
http://www.lunaos.org/
med venlig hilsen
Erik/copycat
PS man er først gammel når man holder op med at lege, synge, danse eller drømme :-)
man er først gammel
Og lære. At lege er at lære.
Iøvrigt tak for tråden og oplysningerne i den. Interessant og glimrende video om Robolinux.
Har du afprøvet
Har du afprøvet påstanden om at den kan køre alle windowsprogrammer? Det lyder som noget af en tilsnigelse.
I det program, jeg nævnte,
Har du afprøvet
Nej det har jeg ikke, og som Morten skriver handler det om en form for virtualisering. Jeg har ikke tid pt. lige nu til at afprøve den, om alt kan laves som de lover.
Virtualiseringen er vist i
http://www.youtube.com/watch?v=mmWUWZTBKZk
os
Der er tydeligvis brug af
Forfatteren nævner at intet andet provider sådan 100% beskyttelse af Windows, hvor selv ukendt malware don't stand a chance. Det er ikke rigtigt. Han skulle formentlig først have forhørt sig.
Faronics DeepFreeze gør det endnu nemmere, med OS installeret selv på hardwaren. DeepFreeze kan også udmærket installeres på Windows, Mac og Linux (OpenSUSE) i en virtual machine:
http://deepfreeze.com.au/download/DFL_essential.pdf
Ubuntu tilbyder et frit DeepFreeze alternativ OFRIS som jeg ikke har testet.
Installering:
sudo add-apt-repository ppa:tldm217/tahutek.net -y
sudo apt-get update && sudo apt-get install ofris-en -y
Efter installering af OFRIS:
ofris-en
http://askubuntu.com/questions/349678/is-there-any-deep-freeze-like-app…
Mere info om OFRIS:
Video tutorial:
https://www.youtube.com/watch?v=-79gQG-UGZo
https://www.google.dk/search?q=ofris&oq=ofris&aqs=chrome..69i57&sourcei…
I begge situationer (virtual eller hardware installeret) er det kun nødvendigt at genstarte computeren for fuldstændigt at fjerne malware (med undtagelse af BIOS relateret malware). Ikke kun malware forsvinder, men uautoriserede slettede programmer genskabes, og uautoriserede installerede programmer slettes. Operativsystemet genskabes 100% som man efterlod det. Det er med andre ord ikke nødvendigt manuelt at genskabe OS, fra hvad jeg tror der er et snapshot af den virtuelle maskines OS.
http://www.ccpro.dk/deepfreeze.htm
Fordi der er tale om VirtualBox i Robolinux, så går jeg ud fra at begrænsningerne for at køre software er samme der gælder for alle virtual machines. DVS. hardware krævende spil og programmer.
Mere om Robolinux
linux installation:
http://liliputing.com/2014/05/robolinux-turns-c-drive-virtual-windows-m…
os.
Useriøst.
NixOS, derimod, finder jeg ret spændende. Deres idéer om hvordan filsystemhierakiet i et GNU/Linux-system bør være er ret interessante ( http://sandervanderburg.blogspot.dk/2011/11/on-nix-nixos-and-filesystem… ), selvom det ikke er første gang at nogen har prøvet noget lignende. Blandt andre GoboLinux: http://www.gobolinux.org .