Vær opmærksom på dette problem, hvis du vil opgradere Ubuntu 16.04
Jeg så lige denne artikel fra phoronix.com, om, at Synaptics understøttelse i Mutter er blevet afslået af GNOME projektet, da det er blevet droppet tidligere, grundet byrden ved vedligeholdelse, når de samtidig vedligeholder libinput til Wayland.
Så i mine øjne ser det ud til endnu en grund til, at passe på, når du opgraderer fra Ubuntu 16.04 til Ubuntu 18.04.
Er i enige i det, eller er dette et mindre problem?
Så i mine øjne ser det ud til endnu en grund til, at passe på, når du opgraderer fra Ubuntu 16.04 til Ubuntu 18.04.
Er i enige i det, eller er dette et mindre problem?
Kommentarer8
Er i enige i det, eller
Det er svært at vide. Jeg håber ikke at overgang til Wayland og iøvrigt systemd, begynder en ny periode med ustabilitet. Nu går det lige så godt.
Iht OS opgraderinger generelt, uanset platform, så er der altid potentiel grund til bekymring.
18.04 defaulter til Xorg af
18.04 defaulter til Xorg
Korrekt. OS opgradering, versus clean installering, er dog altid en "shortcut" løsning. der principielt ALDRIG bør være aktuel for en virksomhed. Heller ikke en enkelt-mands virksomhed.
Som eksempel, forstil dig en virksomhed med, eller uden, mange maskiner på LAN, der basere et opgraderet OS image på en klonet opgradering.
Det er fyrings grund! Risikoen er at funktioner, virksomheden lever af, holder op med at fungere.
Det bør ikke være raket-videnskab at forstå at udrulning af et opgraderet OS/system image, er i øget risiko for at nedlægge virksomhedes indtjening. Sådan nogle SKAL clean installeres.
Det skyldes, uanset OS, at stabilitet, inklusiv fejlsøgning, kan være afgørende for virksomhedens fortsatte eksistens.
Red Hat opdaterer fint fra
Jeg tror vel i den forbindelse der mere er tale om f.eks. RHEL 7 til 8 der er no-go.
Red Hat opdaterer fint
Det er der andre der også gør, men det gør ikke system opgraderinger acceptable på virksomhedsniveau. I min optik heller ikke på politisk system niveau.
Det kan ikke nytte noget man basere udført system politik på baggrund af vedtagelser, der ikke længere er tidssvarende og opgraderinger er ikke helt en frisk start.
I praksis viser der altid noget ved systemopgraderinger der er no go.
Så selv en point release
Så selv en point
Jeg kan kun svare for mig selv, og det er at jeg ikke vil acceptere lappe-løsninger.
Det er jeg enig med dig i.