• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af peque | 26.04.2018 15:04

SQL Replikering script ?

Hjælp generelt
Hey Alle.
Jeg har en problem stilling som jeg kæmper lidt med - so here goes.

Jeg har en MySQL-server stående i land(SLAVE) - jeg har en masse skibe med hver sin MySQL(MASTER).
Hvert skib har en router - der opretter forbindelse hjem til Hovedkontoret(HQ) hvis der er internet ombord
Da deres internet forbindelse er ustabil og falder ud - så er min ide lidt et bashscript der køre i baggrunden.

Hver hele time tjekker mit script for hver host -
- er den lokale tid opdateret - dvs hvor lang tid er seneste tidstempel indsat i tabellen
Hvis nej
- om VPN kan pinge min router på skibet.
HER kommer mit spørgsmål så - er der en nem måde jeg kan læse om denne replikeringskanal faktisk henter data.
Findes der noget i forvejen - eller er det nemmeste at hente fileposition - sleep 15 - og så se om fileposition er den samme
-- Hvis IKKE der er bevægelse i denne - så +1 til binlog fil og start fra POS 4


Det skal siges at jeg havde et problem i dag hvor forbindelsen var så sløv - så det tog alt for lang tid at indlæse binlog - før den skiftede til næste binlog fil. og her kan det i værste tilfælde være en uge hvor skibet er offline. så syntes det lige er lidt tricky hvordan jeg skal lave dette


Jeg har netop fået lidt hjælp fra andre omkring dette i denne tråd: https://www.linuxin.dk/node/22333


  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer2

# 1

7 år 2 måneder siden

Permalink

Indsendt af frogmaster den 26. april 2018 kl. 23:59

Permalink

Jeg beklager jeg ikke kan

Jeg beklager jeg ikke kan svare på spørgsmålet, det skal der en programmør til. mens jeg godt kan henvise til sites der hævder de kan replikere SQL, så undrer det mig at din organisations internet forbindelse er så ustabil.

Bruger organisationen nyeste teknologi indenfor Satellit Internet?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

7 år 2 måneder siden

Permalink

Indsendt af peque den 30. april 2018 kl. 06:50

Permalink

Hey

#1:
Hey Frogmaster.
Desværre er det ikke vores Internet linjer - da vi sælger systemer til Marinen - Nettet ombord er rederiet's egen afdeling.
Nogle bruger satelit hvor de ligger indenfor de optimale ruter. Andre sejler helt udenom de almindeling dækningsområder og tjo nogle vælger endda mobilt bredbånd.

Issuet er at forbindelsen (som vi ikke har indvirkning på - udopver hvad vi kan råde dem til) er så langsom at det tager lang tid at replikere data uptodate - hvis det f.eks ikke har været online i 14dage.

Reelt har jeg mit script på plads og replikeringen kører - jeg skal bare genstarte nogle channels - da den skifter for hurtigt i forhold til hvor hurtigt tingene kommer ind
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0
Linux fra begynder til professionel af O'Reilly 0

Seneste aktivitet

En snak om Linux-kompatibel software 7
Nulstilling af adgangskode 6
Virtuel maskine? 2
PCLinuxOS 27
Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 3
Open Source-eksperimentet 3
"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 15
Ingen Mint 5
Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2
Vanilla OS 15
Pepsi Challenge 4
Linuxin er nu migreret til Drupal 11 13

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !