Clonezilla vs Acronis
Hej
Er der nogen herinde der kan hjælpe mig til valget af backup-løsning, primært til mine systemfiler af OS.
Det jeg læst mig til er at Clonezilla er bedre mht linux og Acronis mere er lavet til windows-miljøet. Acronis er også proprietær-software, hvor Clonezilla er frit tilgængelige. Clonezilla er så også sværer at navigere rundt i pga det manglene windowsmiljø, som Acronis så tilbyder.
Den artikel jeg har fundet via en google-søgn er: clonezilla-vs-acronis-compared
Jeg følger en computertekniker ved navn er Carey Holzman inde på youtube, der er windows-mand og han sværger til Acronis, nok pga windows-miljøet, og jeg har flere gange, uden held, prøvet at skrive til ham, hvad han synes om Acronis vs Clonzilla.
/1bot.dk
Er der nogen herinde der kan hjælpe mig til valget af backup-løsning, primært til mine systemfiler af OS.
Det jeg læst mig til er at Clonezilla er bedre mht linux og Acronis mere er lavet til windows-miljøet. Acronis er også proprietær-software, hvor Clonezilla er frit tilgængelige. Clonezilla er så også sværer at navigere rundt i pga det manglene windowsmiljø, som Acronis så tilbyder.
Den artikel jeg har fundet via en google-søgn er: clonezilla-vs-acronis-compared
Jeg følger en computertekniker ved navn er Carey Holzman inde på youtube, der er windows-mand og han sværger til Acronis, nok pga windows-miljøet, og jeg har flere gange, uden held, prøvet at skrive til ham, hvad han synes om Acronis vs Clonzilla.
/1bot.dk
Kommentarer21
Det jeg læst mig til er
Jeg kender ikke Acronis, men jeg har brugt Clonezilla i flere år, og det virker ihvertfald med Linux. Det har reddet mig flere gange hvis jeg roder for meget i maskinieret og det går galt. Kan varmt anbefale Clonezilla.
Er der nogen herinde der
CloneZilla fungerer også på en Windows platform. Imidlertid er CloneZilla ikke grafisk. Det kræver lidt mere at brugeren, især hvis man benytter CloneZilla Server på lokalnettet.
Har du brug for vejledninger IHT CloneZilla, så vær venlig at specificere dit behov, eksempelvis fra et lokalt image (på harddisken eller USB tilsluttet maskinen), eller fra et image der befinder sig på en anden maskine på dit lokalnet.
Der er også rsync eller
svar på FrugalMan, frogmaster og marlar
#2: Jeg spurgte om valget mellem Acronis og Clonezilla, hvilket du har svaret på, men jeg skal nok komme tilbage hvis der er noget i Clonezilla jeg ik forstå eller kan google mig til.
#3: Marlar jeg er ude efter et værktøj til diskcloning af et primært drev (i windows er det c-drevet og i linux er det opstarts-/boot-disken) ifm en bærbar eller stationær, hvor man skal skifte harddisken ud og så kommer ønsket også om at tage et image (primært ifm ms windows efter opdateringerne (windows 7) eller hvis der skal laves nogle ændringer i OS (linux) som man ik er 100% sikker på virker), hvis noget går galt som #1 skrev.
/1bot.dk
Der er en masse videoer om
#3: Marlar jeg er ude
GNU/Linux har
dd
, som er et kommandolinieværktøj men ret enkelt at bruge.dd
kan kopiere eller klone en fil, en partition, et drev eller en del af dem, og jeg vil tro, atdd
findes i alle distributioner. Seman dd
.Marlar jeg er ude efter
Man kan faktisk godt rsync'e en systempartition, det gør jeg på produktions-server. Det er bare filer, det behøver ikke være et diskimage. Men ellers kan man som nævnt i #6 bruge dd til at lave en billede. Det kan pipes til gzip for at komprimere.
På Windows er jeg på udebane. Her skal man nok over i CloneZilla eller lignende. Med mindre du booter op med en Linux live-cd/usb, så har du selvfølgelig alle mulighederne man nu har i Linux.
svar på marlar
Selvfølgelig ved jeg godt at home-mappen er der, hvor alle ens personligefiler ligger.
/1bot.dk
at os-filer ik er så gode
Lad mig forklare det ganske simpelt:
Du kopierer indholdet fra harddisken til en anden.
Det er samme metode kloningsværktøjer benytter.
Du kopierer ikke indholdet i RAM til en anden harddisk.
RAM er midlertidigt, og bliver tømt ved genstart/slukning.
Diskbaseret hukommelse er permanent.
Jeg synes, at have lært
Det kan du godt. Oprettelsen af et image er ikke begrænset af at maskinen startes fra et bootable medie, bl.a. fra Timeshift i Linux Mint, der fungere udmærket mens maskinen kører, og det gør de øvrige Clone programmer også.
Du er imidlertid nødt til at starte fra et bootable medie, med fx CloneZilla og du har oprettet image med CloneZilla, hvis maskinen skal genskabes. Det er ens for dem alle, inklusiv Acronis med flere.
Hvis noget er årsag til at maskinen nægter at starte, så skal OS startes op fra OS Install mediet og du skal finde image-filen fra eksempelvis Timeshift (der kan bruge rsync): https://www.dropbox.com/s/0cymv2iz7qsv3vy/timeshift.png?raw=1 Det forudsætter naturligvis det handler om Linux Mint. Ikke alle Linux har et sådan værktøj præinstalleret, kun de mest brugervenlige, eksempelvis PCLinuxOS.
Hvis du vil bruge CloneZilla live ISO ( https://clonezilla.org/downloads/download.php?branch=stable ), og også på et Windows OS, så brænd ISO til en bootable CD eller USB.
- Genstart maskinen fra dette medie.
- Benyt optionerne til at skabe (klone) et image af hele maskinen (alle partitioner).
- Placer image på en ekstern USB harddisk.
Hvis du får brug for at genskabe maskinen fra image-filen, så start maskinen fra denne CD eller USB og benyt optionerne til at at vælge dit image fra den eksterne disk og sæt processen igang.
Acronis, Symantec Ghost (som er den jeg oftest bruger: https://www.youtube.com/watch?v=gt3tKypXyOo ), og alle de andre (DD etc), fungerer princippielt på samme måde, som #9 og andre også nævner..
Mens jeg husker det, og kun
... Med mindre du har en volume licens og syspreper Windows før oprettelsen af Clone Image, men det har du rimeligt sikkert ikke. Blot i tilfælde nogen får tanken ...
ik ovf windowsinstallationer til nye identiske maskiner
/1bot.dk
NB: Frogmaster er det via dit arbejde at du har adgang til ghost for jeg søgte lidt på priserne og så at man enten skal af med 180usd eller have en volumelicens.
Det er korrekt.
Det er korrekt. Begrænsningen IHT Windows handler om bundkortet og ikke harddisken. Den kan du skifte så længe den sidder på samme bundkort.
Jeg kender ikke prisen på Symantec Ghost Suite. Det er ikke mig der betaler den, og jeg vil nok lidt mene det er klogest du ikke bruger penge på den (eller fx Acronis). Symantec Ghost er beregnet til systemadministration på virksomheders netværk.
Jeg vil mene det billigste er CloneZilla for private, hvor Windows er indblandet.
Jeg vil sige, at det er
Jeg mener i min hukommelse, at kunne huske svagt, at Julemanden herinde engang beskrev hvordan man kan flytte en Linuxinstallation til en anden. Der talte han lidt om initramfs, som sørger for, at kernen (selve Linux) bliver indlæst i ram, inden systemet booter. Der var det vist noget med, at man skulle pille ved de images så det passede til en anden maskine, og derpå kunne man flytte installationen til en anden maskine. Men jeg husker det kun svagt. Det kan være Julemanden kan give et besyv med.
Tak for det klare og
/1bot.dk
PS: Er det "Conky" du har kørerne til højre på dit skrivebord??
Du har ret. En kopi af
Du har ret. En kopi af et kørende system er ikke konsistent. Programmer der ikke har skrevet deres data til disk, f.eks. en database, kan fejle fordi det der er på disken på backuptidspunktet kun fungerer med det der er i hukommelsen på dette tidspunkt. Det betyder ikke nødvendigvis at en ikke-konsistent backup er værdiløs. Man skal bare acceptere at visse apps kræver at være pænt lukket ned før man kan bakke dem op.
På Linux er der filsystemer, der kan snapshotte. Det betyder stadig ikke programmernes snapshot-backup er konsistent, men backup kvaliteten er bedre med snapshot: OS root på Windows eller Linux bør klart backes op mens det er lukket ned fra en livedisk, f.eks. clonezilla. Som du siger.
Ellers er en discount snapshot metode på Linux 'rsnapshot',- man behøver ikke de fine, men lidt udfordrende, filsystemer, hvis man kan acceptere lidt inkonsistens i backuppen. Rsnapshot, som er rsync baseret og sparer på plads vha hardlinks, giver noget af det samme som time machine på OSX.
Kig eventuelt på: https://rsnapshot.org/faq.html -> How do I backup from Windows machines to Linux?
Jeg har brugt rsnapshot i mange år på arbejdet og hjemme. Det er ret simpelt at sætte op.
Du har ret. Man kan
Du har ret. Man kan idag på mange distros slippe afsted med vha en livedisk at kopiere root (mount /srcdir; mount /dstdir; rsync -avH srcdir/ dstdir/ ) partitioner til andre partitioner. 'Dstdev/dstdir' kan være på en remote maskine. Man skal, kort fortalt, derefter lave /etc/fstab om, så man bruger de rigtige blkid's eller /dev/ til root '/ 'og man skal tilrette grub konfigurationen og gen køre update-grub.
giver noget af det samme som
Jeg bruger Carbon Copy Cloner, som kloner mens MacOS kører. Jeg ved ikke hvordan de gør det, men jeg har en total klon af alt, der er ligeså god, som hvis det var Clonezilla.
PS: Er det "Conky" du
#15: PS: Er det "Conky" du har kørerne til højre på dit skrivebord??
Nej, det er gkrellm, Gkrellm kan vise lidt mere end Conky og er rimeligt nemmere at installere og konfigurere. Gkrellm's standard temafiler er super grimme efter min mening, så jeg har installeret temaet invisible-white og et par stykker mere.
Gkrellm kan iøvrigt også installeres på Windows 10.
Sig til hvis du ønsker mere info.
#18) Med "gkrellm" har jeg
/1bot.dk
GkrellM er et desktop system