• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af ejvindh | 20.12.2022 08:55

Løst: Meget lidt imponeret

Linuxin.dk
Jeg kan se, at de fleste af mine nyere indlæg her på linuxin.dk er slettet. Det er jeg meget lidt imponeret over, særligt fordi jeg ikke har fået nogen begrundelse.

Jeg gætter på, at det hænger sammen med, at Jakob77 er blevet bannet. Det synes jeg i sig selv er overraskende og underligt, men at man sletter trådene i den forbindelse, er da godt nok ny praksis, som jeg har svært ved at se en saglig begrundelse for, når man kigger på indholdet. Når jeg tænker på, hvad der tidligere er passeret uden sletning af tråde.

Jeg ønsker ikke nogen begrundelse/forklaring af Jakob77 sagen -- som jeg selv havde skrevet (i et nu slettet indlæg), er man nødt til at respektere moderatorernes beslutninger, hvis man skal være i et forum. Men jeg er meget skuffet over på denne måde bare at få slettet indlæg, som jeg har brugt meget energi på at skrive, uden at få en indikation på, hvad jeg har gjort galt.

Nå ja, og så synes jeg i øvrigt godt nok ikke dette forum har vist sig fra sin bedste side, de seneste uger. Men det er jo så selvfølgelig blevet usynligt nu...
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer11

# 1

User picture for FrugalMan

2 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af FrugalMan den 20. december 2022 kl. 13:17

Permalink

Jeg gætter på, at det

slettet
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

User picture for FrugalMan

2 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af FrugalMan den 20. december 2022 kl. 13:17

Permalink

Jeg gætter på, at det

slettet
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

2 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af snakee den 20. december 2022 kl. 14:10

Permalink

Men jeg er meget skuffet

#0: Men jeg er meget skuffet over på denne måde bare at få slettet indlæg, som jeg har brugt meget energi på at skrive, uden at få en indikation på, hvad jeg har gjort galt.

Hele den tråd var rådden. En solid gang træde vande og trampen rundt i gamle ting som Jacob77 ikke forstod alligevel og paralleller til fortidens Bill Gates som ingen herinde har lyst til at rippe op i og det havde fedt hjulpe hvis nogen tog chancen for det handlede vist mere om hens egne problemer med Ubuntu Danmark i bund og grund. I det hele taget var det hele vist bare blevet en tung gang ørkesløs knævreri så jeg kan egentlig godt forstå at admins vælger at slette tråden denne gang men det fordre jo så selvfølgelig at HELE tråden slettes da der ellers vil give problemer med konsistens så det fordrer jo så også at der røg en del indlæg med som ikke havde gjort noget forkert.

Jeg tror ikke du skal tænke mere over det, det er vist for alles bedste at den tråd forsvandt. Helt seriøst så var der vist ikke mange der orkede det ørkesløse selvsving den var blevet til i sidste ende. Jeg tror ikke der var noget personligt imod dig i det.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

2 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af ejvindh den 21. december 2022 kl. 11:22

Permalink

#1+#2: Ja, jeg er enig i, at

#1+#2: Ja, jeg er enig i, at jeg ikke har ret til at vide, hvorfor Jacob77 blev bannet. Det skriver jeg også i mit indlæg :) -- men jeg synes egentlig det er en rimelig forventning at få forklaret, hvorfor mine egne indlæg er blevet slettet.

#3: Nu var der jo flere tråde, og ja jeg var også frustreret over nogle af dem. Men indholdsmæssigt var de alle relevante i forhold til Linux-universet. Så er det rigtig nok, at der var én, der var meget personlig, men den var jo allerede blevet lukket.

Og vil bare nævne, at vi stadig har en tråd liggende, hvor vi diskuterer om jorden er rund eller flad... Så det er åbenlyst en markant ny praksis. Og selvom jeg ikke har ret til at få forklaret, hvorfor det er endt sådan, så føler jeg alligevel behov for at nævne, at jeg synes det er et træls tilbageskridt.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

2 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af polynix den 21. december 2022 kl. 17:00

Permalink

Jeg må sige, at når der

Jeg må sige, at når der kommer sådan en verdensfjern troll ind på forum, og spreder - undskyld udtrykket - sit kolort ud over hele forummet, - så ja, er jeg ked af at sige det, men så må man sgu bide i det sure æble og acceptere, at der lige ryger nogle posts her og dér, når admin rydder op. Lige i den situation er der ikke andet at gøre, end at acceptere realiteterne: Vi fik stoppet vanviddet og der røg nogle brugbare posts i kølvandet.

So be it.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 6

2 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af ejvindh den 22. december 2022 kl. 07:46

Permalink

Ja, at du mener sådan,

#5: Ja, at du mener sådan, var jo ret klart i nogle af de tråde, som nu også er blevet slettet. At lige præcis du kan mene, at man skal bannes, fordi man spreder dårlig stemning i et forum, har jeg lidt svært ved at forstå.

Men når alt det så er sagt, handler mit indlæg stadigvæk ikke om, hvorvidt Jakob77 skulle bannes eller ej. Men om, at jeg synes det er meget urart at være i et forum, hvor man får slettet sine indlæg, uden at få en forklaring.

Men lad os lade det hele ligge her, vi kommer jo ikke videre med det. Hvis man ikke kan lide lugten i bageriet, må man jo enten finde en ny bager, eller holde sig for næsen imens man handler. Jeg markerer tråden som løst.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 7

2 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af polynix den 22. december 2022 kl. 13:16

Permalink

At blive klogere, eller et

At blive klogere, eller et bedre menneske - synes jeg er alle velforundt.

Jeg giver dig ret i, at jeg før i tiden skulle have været bannet herinde - endda op til mange gange. Der var intet andet end dårlig stemning fra min side i en del år.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 8

2 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af marlar den 23. december 2022 kl. 14:32

Permalink

men jeg synes egentlig

#4: men jeg synes egentlig det er en rimelig forventning at få forklaret, hvorfor mine egne indlæg er blevet slettet.

Dine indlæg er ikke som sådan slettet. Hele tråden forsvandt automatisk da trådstarter blev bannet, heriblandt dine indlæg. Jeg vidste ikke engang at det ville ske.

Problemet er jo at kommentarer er bundet til et indlæg, så når indlægget ikke er der mere, ja så har kommentarerne ingen steder at bo.

Længere er den faktisk ikke.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 9

2 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af ejvindh den 23. december 2022 kl. 20:16

Permalink

ok, tak for forklaring.

#8: ok, tak for forklaring.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 10

2 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af marlar den 23. december 2022 kl. 21:14

Permalink

ok, tak for

#9: ok, tak for forklaring.

Selv tak. Jeg må også sige at jeg blev lidt overrasket over at tråden forsvandt, systemet kunne godt have spurgt om tråden skulle fjernes eller blive.

Men jeg har lige konstateret at den kun blev afpubliceret, ikke slettet, så den er publiceret igen.

Så dine indlæg er genoplivet :)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 11

2 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af ejvindh den 23. december 2022 kl. 22:43

Permalink

Ah, dejligt. Tak for det :-)

Ah, dejligt. Tak for det :-)
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

den er sjov 0
llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0

Seneste aktivitet

"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 17
Open source events i danmark? 3
Virtuel maskine? 4
Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 8
Open Source-eksperimentet 5
En snak om Linux-kompatibel software 7
Nulstilling af adgangskode 6
PCLinuxOS 27
Ingen Mint 5
Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2
Vanilla OS 15
Pepsi Challenge 4

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !