Linux-guru idømt 25 års fængsel
Linux-guruen Hans Reiser er blevet idømt 25 års fængsel for mordet på sin hustru i 2006.
Læs mere her: http://epn.dk/international/article1330492.ece
Tja, jeg bruger ikke hans fil-system, men sørgelig er historien, uanset hvad der passer eller ikke.
Læs mere her: http://epn.dk/international/article1330492.ece
Tja, jeg bruger ikke hans fil-system, men sørgelig er historien, uanset hvad der passer eller ikke.
Kommentarer50
Re: Linux-guru idømt 25 års fængsel
Hun gad vel ikke bruge
Hun gad vel ikke bruge Linux, og så blev han sur.. ;)
Re: Linux-guru idømt 25 års fængsel
Re: Linux-guru idømt 25 års fængsel
Re: Linux-guru idømt 25 års fængsel
Han er ikke linux-guru, nærmere filsystem-guru og dertil totalt uegnet til social kontakt med andre. Det fremgår af retssagen og hans måde at opføre sig på i linuxcommunitiet
Hvis der er nogle der har evnerne til at få sig selv dømt i et mord uden et lig, ja så må det være ham.
Reiser4 har været stendød i -mm i lang tid nu, gad vide om det er godt for koden at Hans er væk nu..
det er en trist historie med komplicerede filsystemer. WinFS, Reiser4...
#5:
hans reiser var genial,
hans reiser var genial, og koden er bestemt ikke blevet bedre siden han er væk - alle de modifikationer al viro har demanded, og alle mulige andre har lavet, har totalt fucket det op, før de pillede ved det var det sgu mere stabilt end ext3, nu er det ubrugeligt.
desuden var han slet ikke så sindsyg som nogle spassere i linux dev communityet går og mener, de forstod bare ikke hvor brilliant hans reiser virkelig var, og hans designs.
Det at nogle er totalt idioter i linux dev community'et, samt denne dom, har sat folk tilbage med behov for super hurtigt og effekt filsystem, mindst 5-10 år, og det er intet mindre end en skandale.
magen til snævresyn skal man fandme lede langt efter.
Re: Linux-guru idømt 25 års fængsel
#6
Er man snævertsynet hvis
Er man snævertsynet hvis man synes det skal udløse fængselsdom at myrde sin ekskone?
#redeeman
Jeg vidste du
Jeg vidste du ville komme med sådan en kommentar. Og du har stadig ikke fattet at kode der skal i mainline skal være muligt at vedligeholde. Det hjælper ikke når både koden og maintaineren er for kompliceret. Det har vi foriøvrigt diskuteret før.
Jeg har også spurgt dig før om du led af en eller anden grad af autisme? Det svarede du aldrig på, men det være rart at vide, så man måske kunne forstå dine til tider meget sære vredesudbrud. Du er meget Reiser-like.
#windzor
Ja det ved jeg, det blev diskuteret meget herinde for nogle år siden.
Video
Del1:
http://www.youtube.com/get_video?video_id=Xa3SbqPv-Ms&t=OEgsToPDskIMBeD…
Del2:
http://www.youtube.com/get_video?video_id=HGXE95LcfW8&t=OEgsToPDskKu1HY…
Del3:
http://www.youtube.com/get_video?video_id=hoT5WfKCtJE&t=OEgsToPDskIffCw…
#8:
den ekskone som det
den ekskone som det overhovedet ikke vides om er død? og som der ikke er blevet kommet med 1 konrekt og håndfast stykke bevis for at HAN er ansvarlig for at forsvundet? i tilfælde du mener det, så nej, der skal sgu ikke nogen straf, før man ved om personen er skyldig eller ej, et par uheldige og mistænksomme sammentræf er ikke nok.
#9:
jeg siger ikke der ikke skal ændres kodestil eller noget, dog er al viro, samt andre, totalt sindsyge, og kørte en hetz imod reiser, dog er reiser meget mere normal og til at fatte, end indirekte forsøg på at sabotere reiser4, som for eksempel andrew morton har været med i. Gang på gang viser det sig at nogle af hoved kerne udviklerene gør ufatteligt åndsvage ting, fordi DE vil være centeret af det hele. Bare se på sd vs cfs.
og jo, jeg svarede faktisk på det med autisme, og for at opsummere, nej, jeg er ikke autist. Jeg er dog ikke bare for at se tingene som det er, og udtrykke dem som de er.
et andet eksempel hvor nogle af hoved udviklerene er totalt sindsyge, hvor linus er ligeglad, er for eksempel suspend.. nu hvor jeg tænker på det, er swap prefetch også noget der springer i øjnene.. ufatteligt mange sager.
Ahhhrrggg
Og så var der en
Og så var der en som påstod at Linuxin's debatter var ved at blive KEDELIGE for kort tid siden.
Se dog hvor en lille rask mordanklage kan ruske op i tingene, lidt ligesom en bedre udgave af UDE OG HJEMME
way to go ...... ?
Re: Linux-guru idømt 25 års fængsel
#13:
det vides dog stadig
det vides dog stadig ikke om han rent faktisk har myrdet hende. Kun i USA kan folk blive dømt uden et enkelt stykke håndfast bevis, og hvor det er ikke er 100% fastslået at personen rent faktisk er død.
men man må sgu da håbe han rent faktisk gjorde det, de har jo allerede ruineret ham.
Re: Linux-guru idømt 25 års fængsel
#15:
der er jo heller ikke
der er jo heller ikke behov for et lig, så længe du bare VED den beskyldte rent faktisk har dræbt personen.
Af hvad jeg har set, har de ikke et eneste stykke konkret bevis for at Hans har gjort det.
Ja USA er jo kendt for at
Se bare den sidste sag, hvor en mand sad 27 år i fængsel, før man fandt ud af at han var uskyldig:
http://jp.dk/udland/usa/article1219609.ece
Citat:
Texas er den amerikanske delstat, der siden 2001 har løsladt flest fanger på grund af dna-test. Det drejer sig om mindst 30, siger organisationen Innocence Project, som arbejder for at hjælpe fanger, der kan være uskyldigt dømt.
Så i USA behøver man ikke engang beviser for at dømme en, mistanken er nærmest nok..
Men sådan er det jo i 'Guds eget land'! :-)
Re: Linux-guru idømt 25 års fængsel
tpct:
Hvad med at du bare
Hvad med at du bare holder dig til emnet istedet for at begynde på det politiserende pis der? Skal vi til at kigge på hvad der foregår under selvretfærdige røde faner?
#19:
det er sgu da et ret
det er sgu da et ret så vigtigt emne.
det hedder sig jo at man er uskyldig indtil andet er BEVIST, selvom det tydeligvis er "uskyldig til andet er MISTÆNKT".
#19Neej et flot indlæg,
#19
Neej et flot indlæg, håber du har flere af dem på hånden, for det så hyggeligt med den slags indlæg..
Også lige rart at vide at man er rød politisk, fordi man går ind for at uskyldige ikke skal i fængsel..
Re: Linux-guru idømt 25 års fængsel
"Lav et velfungerende filsystem til Vista, feks færdiggør winfs...."
Se, det ville være den værste straf for Hans Reiser.
Og en samfundstjeneste ud over alle grænser, for alle os, som er tvunget til at arbejde med NTFS og det kommende winfs.
/ahave
#de skeptiske
Hvorfor mener
Hvorfor mener I at Herr Reiser IKKE kan dømmes, taget sagens omstændigheder i betragtning?
Re: Linux-guru idømt 25 års fængsel
Du er ligeså ensporet som Hans Reiser. Brug det dog til noget fornuftigt, istedet for at gøre dig selv til grin herinde.
#24:
fordi der ikke er noget
fordi der ikke er noget helt konkret og håndfast bevis..
#25:
det er sgu dig der er ensporet.. du er en conformist.. du æder råt hvad folk siger til dig.. Hvis du spørger udviklere som ikke er buddy med linus vil du af langt størstedelen få det samme afvide som jeg siger...
Re: Linux-guru idømt 25 års fængsel
#24Jeg vil eller kan heller
Jeg hverken vil eller kan, vurdere hvor vidt Hans Reiser er uskyldig eller ej, jeg gør kun opmærksom på at man ikke altid kan være sikker med dommende i USA.
Re: Linux-guru idømt 25 års fængsel
Re: Linux-guru idømt 25 års fængsel
Noget der er mere humor, er at læse nogle quotes fra retssalen, Hans Reiser har sagt en del grineren ting ind i mellem feks:
"I was paranoid and this was on the same day that somebody was following me."
#30
Lidt ligesom
Lidt ligesom elevatorføren der altid sagde op når han var nede !
Re: Linux-guru idømt 25 års fængsel
Hvis der skulle et lig til for at dømme en for mord, så kan enhver der finder vej til et godt afbrændingssted i nattens mulm og mørke jo begå det perfekte mord.
Sletning af spor + manglende hustru er ikke beviser i sig selv, men kombineret med blodsporene, så giver det umiddelbart i mine øjne en ganske god sag. Om det i sidste ende er en overbevisende sag mener jeg kun kan dedømmes af jurister der rent faktisk har fulgt sagen på tæt hånd.
#31
Ok, hvis der ikke findes
Ok, hvis der ikke findes et lig, hvordan kan det så bevises der er tale om et mord ? Den holder vist ikke i retten.
Re: Linux-guru idømt 25 års fængsel
b9anders:
Nu kan jeg så
Nu kan jeg så sige dig, at der er ting fra et menneske som overlever en afbrænding og at politiet i sådant et tilfælde oftest vil lede efter fx tænder ud fra hvilke de kan identificere et menneske (set på TV i et af disse hersens elskelige programmer om hvordant man fandt og dømte en morder i USA).
Hvis du vitterligt vil af med et lig og alle beviser, skal du være lidt mere kreativ end det :P
Re: Linux-guru idømt 25 års fængsel
Men de har kun tydeligvis kun indicier, omend rimeligt stærke indicier..
I det mindste har de ikke tænkt sig at henrette den stakkels mand..
Jeg mener der er >100 tilfælde over de sidste 30 år hvor nogen er blevet dødsdømt derovre, og sidenhen blevet frikendt af DNA-beviser o.l... så kan man jo tænke over hvor mange uskyldigt dømte som _ikke_ er blevet renset i tide.
Hvis han har gjort det, synes jeg det må være formildende omstændigheder at konen er ham utro med hans nære ven og muligvis har bedraget ham for store pengebeløb...
Re: Linux-guru idømt 25 års fængsel
Det har ikke noget at goere med "skyldig" kontra "uskyldig", men dit misbrug af emnet til at påbegynde USA-bashing.
Du kan bare styre dig.
#23 Laes svaret til #21
#29,30:
ja det er vildt
ja det er vildt sjovt, at en genial udvikler med ret stor sandsynelighed er blevet dømt for noget han ikke har gjort.
En person som kodede på et af de bedste filsystemer vi har haft set skyggen af...
#32:
hvorfor er det at folk som dig KLINGER fast til det med at der bliver nævnt der ikke er noget lig? hvis du ikke engang har et lig, og ikke har noget håndfast bevis for at en person har gjort det, ja så kan du ikke "beyond reasonable doubt" sige at en person har gjort det.. som jeg har sagt før, liget er sgu da ligeleget, hvis der så tilgengæld er beviser.. Et eksempel er, hvis der er et vidne eller 2, der optager med mobiltelefoner tiltalte stå med en gaffel og stikke personen ihjel. Well.. hvis liget ikke bliver fundet, well.. so what? men uden bevis for at personen er død, ELLER at tiltalte har dræbt, kan man sgu ikke retfærdigt dømme personen..
#33:
ja det gjorde den jo tydeligvis..
#37:
måske vi skulle styre dig.. en dejlig USA retssal kan måske klare det? lad os sige vi anklager dig for et mord du ikke har begået, så er det pludselig ikke så sjovt mere, givet hvordan det bliver håndteret? jeg er sikker på vi kan fabrikere meget dejligt reiser-like bevismaterialer på dig!
Re: Linux-guru idømt 25 års fængsel
Hvorfor mener I at Herr Reiser IKKE kan dømmes, taget sagens omstændigheder i betragtning?
#39:
fordi sagen fra starten
fordi sagen fra starten har været totalt sindsyg, med direkte løgne fra anklagere, poltiet siger ting og modsiger det senere, ingen beviser, dommere der er totalt clueless etc.
Har du overhovedet selv fulgt med?
Re: Linux-guru idømt 25 års fængsel
Jeg forventede et brugbart svar, og ikke en redeemansk bandbulle bygget på skabelonen:
X er total sindssyg, fordi Y gør dit og Z gør dat.
Re: Linux-guru idømt 25 års fængsel
#41:
prøv at analyser det
prøv at analyser det du lige skrev omkring min kommentar, og så sig til når du har fundet ud af hvor du har lavet en stor fejl..
Re: Linux-guru idømt 25 års fængsel
Re: Linux-guru idømt 25 års fængsel
Dog kan det undre MEGET at der dukker blodspor op fra hende i Hans Reisers mors hus, hvor han boede efter de var separeret.
"Corpus delicti" er opfyldt af andre årsager end Ninas lig.
Re: Linux-guru idømt 25 års fængsel
nogen forsvinder bare, og flytter på en ø.
Re: Linux-guru idømt 25 års fængsel
Tilgengæld har paranoide og aggressive mænd gnenerelt et problem med at konen opløser familien, stjæler penge, deler seng med andre, får forældremyndigheden over børnene, får oprettet et polititilhold osv.
Når du dertil ligger Hans Reisers meget meget bizarre opførsel på trods af hans i forvejen sære personlighed, ja så har du din Corpus delicti.
#47
Meget vel, men hvad er
Meget vel, men hvad er dine refferencer ?
Man må jo formode at din vinden ligesom alle andres her er 2-3 hånds og set gennem medierne ?
Medmindre du selvfølgelig har noget personligt at skaffe med familien.
Lad os dog konkludere at det at dømme ud fra det, er rent gætværk.
Re: Linux-guru idømt 25 års fængsel
Så det er bestem ikke gætværk. Har du overhovedet fulgt med?
Re: Linux-guru idømt 25 års fængsel
Så er det vist ved at være ret sikker, at manden er skyldig, uanset skråsikre kommentar. Vel og mærke hvis historien der holder vand
Re: Linux-guru idømt 25 års fængsel
http://www.linuxinsider.com/story/ReiserFS-Dev-Leads-Cops-to-Wifes-Body…