• Reset your password

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log in
Hjem
LinuxIN.dk

Breadcrumb

  • Hjem
  • forums
  • borger.dk - Digital Signatur

Hvad kan du med 100% sikkerhed sige, at du har stemt?

Valgmuligheder
Af tpct | 27.11.2008 22:05

borger.dk - Digital Signatur

Løst og fast

Er jeg den eneste der finder det ydest irritabelt at borger.dk og for den sags skyld også skat.dk ikke har andre login muligheder ind Digital Signatur.

Politikerne snakker om at vi skal være en it nation, ja det bliver vi sku da ikke med sådanne begrænsninger.



Jeg nægter at oprette et Digital Signatur, da jeg ikke synes at et firma som TDC skal administrer min personlig oplysninger.



Hvis nu bare borger.dk i det mindste brugte NemAdgang https://www.nemadgang.dk så havde man da 3 muligheder at vælge imellem, nemlig 'Fælles Pinkode', 'Digital Signatur' og 'net-ID'.





Er selv lidt begejstret for Net-ID da jeg finder det dejligt nemt at kunne bruge mit bank login flere steder på nettet, og derved er fri for at have alt for mange forskellige login.



Men hvad synes i andre egentlig burde være standard login muligheden rundt om på nettet i fremtiden, når det har med følsomme oplysninger at gøre?

Kan fx se at PBS er på vej med noget der hedder DanID.

Men hvad siger i?

  • Log in to post comments

Kommentarer13

16 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af carlo den 27. november 2008 kl. 23:24

Permalink

Re: borger.dk - Digital Signatur

#0 undskyld men skat.dk har da også tast-selv-kode?? Og hvem er det du hellere vil have til at administrere det end TDC??

  • Log in to post comments

16 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af miguelinox den 28. november 2008 kl. 00:30

Permalink

Re: borger.dk - Digital Signatur

Jeg forstår ikke rigtig dit problem!



Når jeg "klikker" på Log ind via Digital Signatur, kommer jeg straks til NemLog-in? Kan du uddybe lidt?

  • Log in to post comments

16 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af tpct den 28. november 2008 kl. 00:42

Permalink

Re: borger.dk - Digital Signatur

#1 ja det kræver så lige at man bestiller sådan en TastSelv-kode, og den virker jo nok ikke andre steder ind hos skat. Så var det fremgangs måden alle steder skulle jeg have 20 forskellige login til det offentlige.



#2

Hvornår er 'NemLog-in' og 'NemAdgang' blevet det samme? Wake up!

  • Log in to post comments

16 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af miguelinox den 28. november 2008 kl. 00:54

Permalink

#3 m.fl. forlods

Åh, ja. Det er sandt. Mine øjne hænger som klunker ned over tastaturet, for nu har jeg siddet foran skærmen siden 8:30. Shit happens, men jeg undskylder gerne over for hele community'et, at jeg jokkede i spinaten.



Krybe, kravle... og så godnat

  • Log in to post comments

16 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af cb400f den 28. november 2008 kl. 11:49

Permalink

Re: borger.dk - Digital Signatur

Svjv. er PBS allerede godt i gang med at overtage den digitale signatur.. så kan man spørge sig selv om det er bedre ;-)

  • Log in to post comments

16 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af carlo den 28. november 2008 kl. 13:51

Permalink

Re: borger.dk - Digital Signatur

#3 som jeg erindrer det så står tast-selv-koden på din forskudsopgørelse men ja så skulle du have flere koder, derfor er DS jo en god og nem adgangsmåde.

  • Log in to post comments

16 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af alsingen den 28. november 2008 kl. 14:58

Permalink

Re: borger.dk - Digital Signatur

#5



Jeg tror sådan set at det er sket allerede. Da jeg bestilte ds for ikke særlig lang tid siden var det fra DanID.


  • Log in to post comments

16 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af tpct den 28. november 2008 kl. 17:54

Permalink

#7Ja det ser sådan ud.For

#7

Ja det ser sådan ud.



For jeg skrev en mail til borger.dk, og i deres svar stod der bla. følgende:



Næste år ved denne tid kommer den nye digitale signatur, som vil kunne anvendes både i netbanker og bl.a. offentlige hjemmesider.

Pr. 1. juli 2008 blev alle aktiviteter i forb. med digital signatur flyttet fra TDC til DanID A/S, som er 100% ejet af PBS A/S. Som også står for support.



Datatilsynet har godkendt sikkerheden i digital signatur.




Dog kan jeg se at det stadig forgår fra TDCs site lidt endnu, citat fra danID:

TDC vil i en overgangsfase hjælpe DanID, så borgere og virksomheder der bruger digital signatur i dag berøres mindst muligt af ændringen. Indtil årsskiftet kan du derfor bestille digital signatur og få alle nødvendige informationer på TDCs hjemmeside.



EDIT:

Men det ser ikke ud til at der bliver så meget positivt ved den nye Digital Signatur, se her: http://www.computerworld.dk/art/46611 og se evt også lige kommentarerne.



Synes at konstant udsendelse af nye engangskoder på plastikkort, bla. lyder dybt godnat.

  • Log in to post comments

16 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af miguelinox den 29. november 2008 kl. 00:54

Permalink

Fungerer dog godt

Nu hvor jeg har fået øjne igen kan jeg med mine erfaringer sige, at systemet med nøglekort er ret smart. Jeg skiftede i 1997 til Jyske Bank alene fordi, de havde lavet den dengang bedste webbank. At være komplet uafhængig af nøglefiler og bestemte platforme er en positiv ting. Derudover er der en grund til, at denne model er valgt til den nye DS. Jyske Banks prisbelønnede system (kender ikke designeren) har som det eneste i DK ikke været ramt af indbrud.



Derudover kan jeg sige, at indtil videre er der ikke noget, der tyder på, at en almindelig bruger af de services, hvor login med DS giver mening, skal have tilsendt mere end et enkelt kort om året. Jeg får ca. 3 kort - eller 300 nøgler - om året til webbank, hvor hver eneste godkendelse koster en nøgle.



I forhold til en fælles mere EU-agtig fremtidssikring kunne jeg godt tænke mig at vide, om der er nogle reelt gode, billige og sikre systemer i andre lande, som vi skulle se nærmere på. Jeg tvivler dog, men er åben for eksempler.



Da det var forsidestof, at Dankortet skulle komme med chip, men uden billede, og banksikkerheden var til debat, påstod PBS, at vi herhjemme havde 1/20 så stort et tab på netbankvirksomhed som fx i England - altså pr. indbygger! Måske er det med i overvejelserne af de provokerende driftsomkostninger, der bliver diskuteret nu.



Så alt i alt virker det ok på mig at bruge et afprøvet og nemt system, der reelt koster færre stakater og skaber større tryghed.

  • Log in to post comments

16 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af miguelinox den 29. november 2008 kl. 01:22

Permalink

Hovsa, jeg glemte noget

Hrm hrm...



Jeg kom lige i tanker om alle de andre funktioner DS har foruden login på sites og den slags. Hvordan bliver det med den nye.



http://www.lind-damkjaer.dk/files/DigitalSignaturMozilla_v0.5.pdf


  • Log in to post comments

16 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af tpct den 29. november 2008 kl. 08:12

Permalink

#9Der snakkes så meget om

#9

Der snakkes så meget om miljøet osv for tiden, og set fra det syn er det fuldstændig vanvittigt at skulle udseende nye plastik kort konstant. Nu er der jo mange som logger på deres webbank flere gange om dagen og som meget tit vil bruge den nye digitale signatur til sikker e-mail, og for dem er sådan nogle engangskoder hurtigt brugt op, og de skal derfor konstant have et nyt kort. Total overforbrug er ressourcer efter min mening.



Man skal også passe på det hele ikke skal være så sikkert så det bare bliver besværgeligt.



Og så er der også hele snakke om sikkerheden omkring at DS ligger på en central server.



Og til sidst er der også det, at hvad skal de kriminelle leve af hvis det hele bliver for sikkert? De er vel også mennesker. ;)

  • Log in to post comments

16 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af carlo den 29. november 2008 kl. 09:49

Permalink

Re: borger.dk - Digital Signatur

#11 og du har selvfølgelig læst den artikel du selv referer til hvori der står:



Løsningen bliver i første omgang baseret på, at engangskoder printes på et plastic-kort, som løbende sendes til kunderne.





Det kunne jo betyde man ser på omfanget og måske derudfra vurderer om det er en fornuftig langsigtet løsning!

  • Log in to post comments

16 år 6 måneder siden

Permalink

Indsendt af tpct den 29. november 2008 kl. 12:17

Permalink

#12
Ja og? Hvad der måske

#12

Ja og? Hvad der måske eller måske ikke kommer i fremtiden, gør ikke det med plastikkortene mindre dumt.

  • Log in to post comments

Svar søges

Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0
Linux fra begynder til professionel af O'Reilly 0
Benchmarking dit Linux System 0

Seneste aktivitet

Linuxin er nu migreret til Drupal 11 7
Læsning af databasefil i Firefox 1
Vil du have et sikrere og mere privat internet? Du skal blot installere Vivaldi-browseren med Proton VPN understøttelse! 1
Ny Linuxin på vej :) 43
5G 9
Edit 12
Københavns og Aarhus Kommune dropper MS 4
PCLinuxOS 23
Fairphone? 9
"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 9
2 stk Jolla C2 sælges 2
En farverig APT 3.0 udgivelse imponerer med sine nye funktioner 5
Vanilla OS 12
Dirk Schrödter kom forbi... 1
Hjælp til remote terminal vindue? 3
Kan ikke boote på installation 24
80-20 reglen 1
Skærmlys fader ud på min bærbare 8
32 bit distro på max 700mb der stadig understøttes 26
Har vi nogen Linux konsulenter i Slagelse området? 3

Copyright © 2025 Company Name - All rights reserved

Developed & Designed by Alaa Haddad