• Opret dig
  • Glemt adgangskode

User account menu

  • Artikler
  • Forside
  • Forum
  • Nyheder
  • Log ind
Hjem
LinuxIN.dk

Snak med

Opret dig!

Af Kappa | 30.09.2012 16:48

Lovligt/Ulovligt.

Hjælp generelt
Nogen der ved, om det er lovligt eller det modsatte, at downloade musikklip fra You Tube, omkonvertere dem og afspille dem i sin DVD-afspiller.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Kommentarer15

# 1

12 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af julemand101 den 30. september 2012 kl. 17:03

Permalink

Nægter at tro nogen vil

Nægter at tro nogen vil opsøge dig og smide dig i retten hvis du har gjort dette. Men det er nok højst sandsynligt et brud på Google's retningslinjer eftersom du afspiller musikken uden brug af YouTube tjenesten som jo har reklamer.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 2

12 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af Kappa den 30. september 2012 kl. 17:15

Permalink

Det med retsforfølgelse

Det med retsforfølgelse tror jeg heller ikke, men er det Google, der står for You Tube tjenesten? Og der kommer jo så det der har været debatteret (ikke lige omkring det her emne) om det er amerikansk lovgivning der er gældende eller europæisk, personligt tror jeg selv, det er EU lovgivning der er gældende, men det er heller ikke fordi jeg selv tager det så seriøst, det eneste jeg laver, bliver brugt her i huset, så risikoen er ikke overvældende, men det kunne være sjovt at vide, for jeg tror nemlig ikke det er det samme som, at piratkopiere DVD-film, hvor jeg godt kender lovgivningen.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 3

12 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af hoppendekanin den 30. september 2012 kl. 17:43

Permalink

Måske du kan finde svar på

Måske du kan finde svar på det her: http://www.kum.dk/Infokiosk/IT1/
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 4

12 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af Kappa den 30. september 2012 kl. 19:31

Permalink

Tak skal du have, det var

Tak skal du have, det var det jeg selv mente, men ikke vidste med bestemthed, og der står det jo tydeligt.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 5

12 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af hoppendekanin den 30. september 2012 kl. 20:14

Permalink

Så lidt.
Jeg brugte den

Så lidt.
Jeg brugte den selv dengang, hvor jeg skulle finde ud af, om det var lovligt at rippe musik fra netradioer.
Det er altid et godt link at gemme, hvis man har spørgsmål ang. sådan nogle spørgsmål om oprethavsrettigheder osv.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 6

12 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af knj den 30. september 2012 kl. 21:32

Permalink

Er der ikke noget med, at

Er der ikke noget med, at det skal fremgå tydeligt, hvis man ikke må kopiere eller downloade? Lidt ligesom de der advarsler man får i starten af en købt DVD? Truer med at FBI kommer efter dig osv.?

Omvendt er der også noget med, at hvis man gør det nok besværligt at kopiere, så er det "logisk" ulovligt. F.eks. hvis man vil spille et cracket spil, så skal man downloade ISO, installere program til at mounte ISO (i Windows), installere spillet, cracket spillet mod bare at installere og køre, hvis man har købt spillet lovligt.

Desuden er det ikke ulovligt som sådan at downloade noget. Men hvis du finder ud af, at du ikke har måtte downloade noget, så har du vidst pligt til at slette det (igen med advarslen i starten af DVD'er og UELA i forhold til mange spil og programmer).

Det de går meget efter, er hvis du distribuerer ulovligt materiale. F.eks. hvis du bruger BitTorrent, så sender du per default altid noget til andre, hvilket er måden man sporer folk på og beviser de har uploadet (distribueret) til andre. Dette er ikke tilfældet, hvis du henter noget på YouTube, så det vil være meget besværligt at dømme nogen på det.

I Danmark skal de dog bevise, at det er dig der har siddet ved computeren på tidspunktet noget blev distribueret, hvilket er meget svært, da man bare kan sige, at man kører et åbent AP, fordi man finder et beskyttet AP besværligt ved f.eks. besøg af gæster. I Tyskland har man f.eks. derimod ansvar for, hvad ens IP-adresse bliver brugt til - uanset om man har et ubeskyttet AP, hvilket gør det meget let at dømme folk, hvis de har uploadet via BitTorrent. Ålen presser vidst politisk meget på i øjeblikket for at få indført den tyske model i Danmark.

Tror det er meget safe at downloade via YouTube da:

1. Det ikke er helt tydeligt, at det ikke er tilladt.
2. Efter download fremgår det slet ikke, at du bør slette materialet, fordi det ikke er lovligt at hente.
3. Du distribuerer ikke noget til andre ved download som ved f.eks. BitTorrent. Kun bruger DVD'erne privat.
4. Det er ikke så besværligt endda. Det kræver et enkelt plugin og så kan man højreklikke og downloade (UnPlug). Der er heller ikke DRM. Der er dog en algoritme der gør det lidt besværligt selv at kode.

Så længe du ikke:

1. Skriver et eller andet sted du gør det og er i tvivl om det er lovligt (doh! Det har du gjort her)
2. Sælger de omtalte DVD'er, da du så vil have distribueret materialet.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 7

12 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af Kappa den 1. oktober 2012 kl. 06:36

Permalink

Jeg tror, at der er meget

Jeg tror, at der er meget rigtigt i dine konklusioner, i forhold til You Tube downloads knækker filmen, når videresalget kommer ind, og det på You Tube man ifølge copyright ikke må, gør de jo selv tydeligt opmærksom på, kopiering af lejede/lånte DVD film er det noget andet, men de er jo også kopisikrede, for deres vedkommende er det rimelig klart, at det er ulovligt, at der så ikke bliver gjort noget så lang tid videresalget ikke kommer ind, er jo ikke det, det her handler om, det sidste handler udelukkende om, at problemet ikke er så stort som det har været, og man så ser igennem fingre med det der ikke bliver lavet med videresalg for øje.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 8

12 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af mjjzf den 1. oktober 2012 kl. 11:04

Permalink

Tja, du bryder kontrakten,

Det er ikke et spørgsmål om lovligt eller ikke - du bryder kontrakten for anvendelse, når du gør det.
I Youtube Terms of Service står der i punkt 4C:
You agree not to access Content through any technology or means other than the video playback pages of the Service itself, the Embeddable Player, or other explicitly authorized means YouTube may designate.
De har ikke håndhævet dette - de er for eksempel ikke gået efter Minitube og Umplayer, som kan afspille Youtube-videoer gennem eget interface. Men de har i hvert fald opsat en regel for det.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 9

12 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af Kappa den 1. oktober 2012 kl. 13:04

Permalink

Kontrakt

Og?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 10

12 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af mjjzf den 1. oktober 2012 kl. 13:30

Permalink

Og hvad?
Du indgår som part

Og hvad?
Du indgår som part i en kontrakt, når du gør brug af Youtubes ting - og bryder den ved denne form for omkonvertering.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 11

12 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af Kappa den 1. oktober 2012 kl. 15:09

Permalink

De mennesker der anvender

De mennesker der anvender Google, indgår de så en kontrakt, der giver Google lov til en registration af dem.
Men det kan godt være vi taler helt forbi hinanden, jeg har levet en stor del af mit liv i Karnov`s verden + EU lovgivning.
Men en ting er helt sikkert, jeg har ikke indgået nogen kontrakt med You Tube, og kan som følge deraf ikke bryde den, det er jo det her der adskiller internettet fra andre steder, på internettet bliver lovgivning langt mere flydende, også fordi der er så stor forskel på lovgivning på hver side af Atlanten, man kan jo se det på de sager som Google og Microsoft har haft i Europa, så min personlige opfattelse er, at You Tube ikke kan oprette et regelsæt der er gældende i Danmark.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 12

12 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af mjjzf den 2. oktober 2012 kl. 07:31

Permalink

Du mener, at formuleringen

Du mener, at formuleringen om at du gerne må bruge deres tjeneste, sålænge du bruger den på deres egen side, er uklar og vil blive fortolket anderledes her i Danmark? Mener du, at den formulering vil være radikalt anderledes i et dansk regelsæt?
Hvorfor diskuterer vi så open source, hvis ting, der er udgivet med en udenlandsk licens, ikke kan anses for at være gældende?
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 13

12 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af knj den 2. oktober 2012 kl. 10:08

Permalink

Jeg tvivler også stærkt

Jeg tvivler også stærkt på, at det kan betragtes som at have "indgået en kontrakt", ved at man placerer et "terms"-link i bunden af sin side.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 14

12 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af mjjzf den 2. oktober 2012 kl. 10:51

Permalink

"Alle rettigheder

"Alle rettigheder reserveret, medmindre du synes noget andet."
Nå ja, det var også folks ligegyldighed med den slags, der fik mig til at indføre Gentleman Public License.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

# 15

12 år 9 måneder siden

Permalink

Indsendt af Kappa den 2. oktober 2012 kl. 10:57

Permalink

#12Jeg fik et udmærket

#12
Jeg fik et udmærket link i #3, der besvarede mit spørgsmål. Hvorvidt You Tubes`s regelsæt er gældende i Danmark, er jeg ganske klar over, det er det ikke og bliver formentlig heller ikke, og You Tube vil selvfølgelig heller ikke retsforfølge nogen, da de er helt klar over, at de ikke har nogen som helst chance for at få noget ud af det.
  • Log ind eller opret dig for at tilføje kommentarer

Svar søges

den er sjov 0
llumos Unix-operativsystem, 0
Den er go 0
14. februar = I Love Free Software Day 0
Lokal fil-deling - for de dovne. 0

Seneste aktivitet

Reserve kernel og btrfs 2
En snak om Linux-kompatibel software 12
PCLinuxOS 28
"Intet realistisk alternativ" - mig i r*ven 17
Open source events i danmark? 3
Virtuel maskine? 4
Gode anmeldelser Zorin OS 17.3 8
Open Source-eksperimentet 5
Nulstilling af adgangskode 6
Ingen Mint 5
Linux App Store Flathub når 3 milliarder downloads 2
Digitaliseringsministeriet sætter gang i pilotprojekt om digital suverænitet 3
Mest sikker webbrowser 5
Firefox 2
Privatbeskeder 7
Backup/synkronisering? 3
BigLinux 5
Chatgpt satire 1
Læsning af databasefil i Firefox 2
Vanilla OS 15

© 2025 Linuxin og de respektive skribenter

Oprettet og drevet af nørder siden 2004 !